Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Kotły na pelety

    Kategoria: Elektronika
    Przypnij
    Kocioł na pelety to coraz popularniejszy wybór. Stał się racjonalną alternatywą dla urządzeń przeznaczonych do ogrzewania węglem. Niestabilność cen i kłopoty z dostępem do tego popularnego paliwa, skłaniają do szukania innych rozwiązań. Kotły na pelety są nowoczesne i efektywne. Dzięki możliwości automatycznego rozpalenia i stopniowego dozowania peletów, ich obsługa nie jest kłopotliwa.

    Paliwo stałe - pelety


    Pelety z odpadów drzewnych i trocin są jednym z najnowszych paliw na naszym rynku. Jeszcze dekadę temu były mało znane, a informacja o kotle na pelety wymagała szczegółowego tłumaczenia, że nie chodzi o palety, lecz o granulat w formie twardych, niewielkich (średnica 6 lub 8 mm, długość 2-3 cm) pałeczek. Pelety są paliwem ekologicznym, ponieważ nie powodują zanieczyszczenia środowiska dwutlenkiem węgla. Podczas ich spalania do atmosfery trafia tyle CO2, ile w czasie wzrostu pochłaniają drzewa, z których je wyprodukowano, więc bilans emisji jest zerowy. Ten opał jest wydajny, o wysokiej wartości energetycznej (19 500 kJ/kg) i niskiej zawartości popiołu (do 0,5%). Popiół z pelet idealnie nadaje się, jako nawóz na trawnik!

    Kotły na pelety


    Z roku na rok przybywa użytkowników kotłów na pelety. Od października br. wszystkie kotły produkowane w naszym kraju muszą należeć do 5 klas, czyli spełniać wymogi dotyczące emisyjności i efektywności określone normą PN-EN 303-5:2021. Wielu producentów postarało się również o certyfikaty europejskie świadczące o spełnieniu wymagań dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących Ekoprojektu na 2019r. To istotne dla klientów starających się o niektóre dotacje na zakup kotła, związane z programem Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kotły są wysoce zautomatyzowane, nie wymagają częstej obsługi. Najpopularniejsze to te o mocy 10-19 kW, które zgodnie z rekomendacją producentów są stosowne do ogrzania domu jednorodzinnego
    o powierzchni 120-150 m2.

    Jak to działa?


    Cały proces spalania kontrolowany jest przez elektroniczny sterownik. Rozpalanie (które można uruchomić ręcznie uruchamiając przycisk na panelu sterującym) powoduje automatyczne włączenie na chwilę wentylatora, który zdmuchuje z paleniska pozostałości po poprzednim paleniu. Następnie  sterownik uruchamia podajnik na czas dostarczenia paliwa niezbędnego do rozpalenia. Po czym uruchamia grzałkę i wentylator. Rozpalenie płomienia wykrywa fotokomórka. Sterownik wyłącza grzałkę i przechodzi w tryb pracy. W tym czasie podajnik i wentylator są włączane i wyłączane w zależności od ustalonego przez użytkownika programu. Do momentu osiągnięcia zaplanowanej temperatury wody, która rozprowadza ciepło, urządzenie zapewnia maksymalną moc. Im bliżej osiągnięcia tej wartości tym sterownik automatycznie zmniejsza moc grzania, regulując czas działania i przerwy. Podgrzewanie wody jest przerwane, gdy osiągnie ona zaplanowana temperaturę. Kocioł przechodzi w tryb wygaszania. Podawanie paliwa zostaje zatrzymane,
    a wentylator pracuje przez pewien czas na wolnych obrotach, aby spaliły się resztki paliwa. Ostatnim jest tryb czuwania, kocioł nie pracuje, ale pod kontrolą jest temperatura wody.
    Gdy się obniża do wartości zadanej cały cykl zaczyna się od początku.
    kocioł na pelety

    Zasobnik paliwa


    Istotny wpływ na wymiary kotła ma pojemność zasobnika na paliwo i sposób, w jaki jest z nim zintegrowany. Wyróżniamy trzy konstrukcje:
    - kocioł z połączonym zasobnikiem znajdującym się nad kotłem
    - kocioł z wbudowanym palnikiem i zintegrowany z zasobnikiem umieszczonym obok
    - kocioł z zasobnikiem niezintegrowanym (może stać po dowolnej stronie, a nawet być nieco odsunięty od kotła)
    Różnice w planowaniu rozmiarów kotłowni są niewielkie, a warto mieć na uwadze, że zajmujący najwięcej miejsca kocioł z osobnym zasobnikiem daje swobodę przy aranżacji pomieszczenia kotłowni. Wygoda wynikająca ze stosunkowo długich okresów pracy kotła bez konieczności dokładania paliwa, przekłada się na pojemność zasobnika. W tym o pojemności 500l , możemy umieścić ok. 330 kg peletów, co powinno wystarczyć na tygodniowe działanie ogrzewania.
    Przy 100l trzeba się liczyć z koniecznością codziennego dokładania paliwa.

    Sterowanie kotłem


    Sterownik jest konfigurowany przez producenta, a adaptacji do działania w naszym domu dokonuje serwisant uruchamiający kocioł. Codzienną obsługę umożliwia menu podstawowe. Posługiwanie się nim jest w miarę proste dzięki wyświetlaczom graficznym, które dostarczają informacji o aktualnym stanie urządzenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie sterownika pokojowego umożliwiającego kontrolę działania kotła bez chodzenia do kotłowni. Sterownik pokojowy można wykorzystywać jako termostat ustalający wartość temperatury w pomieszczeniu. Po jej osiągnięciu sterownik kotła wstrzymuje podgrzewanie wody. Moduł internetowy daje możliwość kontroli działania kotła przebywając poza domem.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Kotły na pelety

    Komentarze
    Kto by pomyślał, że można tak ciekawie napisać artykuł na tak mało wdzięczny temat :) Trafiłam tu przypadkiem, ale cieszę się, bo czeka nas wymiana pieca w domu w przyszłym roku, a zalety opisanego typu pieców przekonują. Szkoda, że nie ma nic o cenach, ale nic to, przede mną teraz praca własna w ramach dalszych poszukiwań w google :) Pozdrawiam, Monika
    2018-09-28 16:03:02
    mOnIA


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush