Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Przygotowania do zimy - praktyczne przewody i maty grzewcze

    Kategoria: Elektryka
    Przypnij
    Jeszcze dziś o tym nie myślimy, ale nie dajmy się zaskoczyć, jak przysłowiowi drogowcy co roku, gdy zima sypnie śniegiem i skuje mrozem. Usuwanie lodu i śniegu w otoczeniu budynku to nie tylko bezpieczeństwo i wygoda mieszkańców, to obowiązek właściciela posesji. Można to robić ręcznie, można w tym celu wykorzystać kable i maty elektryczne, które częściowo wyręczą nas w zimowych obowiązkach.

    Przewody grzejne na dach


    Śnieg i lodowe sople, które powstają na krawędzi dachu, stwarzają realne zagrożenie dla mieszkańców a dodatkowo niszczą pokrycie dachu i rynny. Kable grzejne ułożone na dachu i w rynnach przeciwdziałają gromadzeniu się lodu i śniegu oraz powstawaniu sopli. Układa się je wzdłuż rynien i rur spustowych. W rynnach szerokich stosuje się kilka równolegle przebiegających linii. Szerokość strefy podgrzania zależy od ukształtowania dachu. Ważne, aby przewód w pionowych odcinkach rur spustowych sięgał w głąb gruntu, poniżej strefy przemarzania w danym rejonie. Zazwyczaj stosuje się przewody zasilane jednostronnie. Zimny (niebiorący bezpośredniego udziału w ogrzewaniu) odcinek przewodu zasilania przyłącza się do jednego z końców przewodu grzejnego. Na drugim końcu montujemy zestaw zakończeniowy, a poszczególne odcinki przewodu grzejnego zabezpieczamy wyłącznikami nadmiarowymi. W określeniu długości przewodu pomoże nam porada ze strony sprzedawcy lub producenta. System przewodów grzejnych należy uzupełnić o regulatory oraz czujniki temperatury i wilgoci. Dzięki tym urządzeniom, nawet w przypadku ujemnej temperatury, sterownik nie włączy systemu, gdy nie występują opady. Kable grzejne można układać w momencie budowy domu lub w trakcie jego użytkowania.
    kable grzewcze-dach

    Maty grzejne na podjazdy i ciągi piesze


    Kable grzejne stosowane są również do zabezpieczenia przed zaśnieżeniem i oblodzeniem chodników, schodów, podjazdów, ramp, tarasów itp. Ponieważ tu w grę wchodzi dużo większa powierzchnia niż dach, wygodnie jest użyć mat grzejnych. Matę grzejną tworzy przewód elektryczny mocowany do siatki. Przewody w matach mają małą średnicę niż te stosowane luzem, dzięki temu maty są cieńsze, co jest ich kluczową zaletą. Moc grzewcza zależy od typu przewodów. Zazwyczaj stosowane są przewody o mocy grzewczej 20 lub 30 W/m. Wymagane parametry uzyskuje się układając przewody w odpowiednio dobranych odstępach. Podobnie jak w ogrzewaniu podłogowym – im gęściej jest ułożony przewód, tym większa moc grzewcza. Przewód o większej mocy jest droższy, ale układa się go w większych odstępach, więc zużywa się go mniej. Wolne końce przewodów grzejnych trzeba zabezpieczyć zestawem zakończającym i podłączyć sterownik oraz czujniki temperatury i wilgoci. Nowoczesne urządzenia z cyfrowym wyświetlaczem i przyciskami programującymi, współpracują z czujnikami, mają funkcję zabezpieczającą przed marznącym deszczem oraz wyświetlają informację o stwierdzonym uszkodzeniu. Sterownik rejestruje też czas pracy systemu grzewczego.

    Zastosowanie mat na różnych nawierzchniach


    Na nawierzchni asfaltowej z płyt lub kostki przewody grzejne lub maty układa się na podkładzie utwardzonym, pokrytym warstwą piasku lub suchego betonu. Na asfalcie i powierzchniach zawierających masy bitumiczne, stosujemy wyłącznie przewody grzejne specjalnego typu z fluoropolimerowym płaszczem zabezpieczającym.  Do zamocowania stosuje się specjalne uchwyty lub siatkę montażową.
    Na wylewanej nawierzchni betonowej elementy grzejne układa się i mocuje na utwardzonym podkładzie, a następnie pokrywa warstwą betonu o grubości 5 cm (minimum). Uruchomienie instalacji może nastąpić dopiero po całkowitym związaniu warstwy betonowej, czyli po
    ok. 30 dniach.
    Przy wjazdach do garażu system układamy tylko tam, gdzie przebiegają tory jezdne. To rozwiązanie tańsze, lecz w przypadku obfitych opadów śniegu może wymagać również ręcznego odśnieżenia. Jeśli wjazd na posesję odbywa się przez przesuwną bramę, warto ułożyć przewody grzejne pod jej szyną jezdną, by w ten sposób uniknąć blokady z powodu lodu lub śniegu.
    W przypadku schodów, w nowo budowanych domach warto zaplanować kable grzewcze w trakcie prac budowlanych i w stopniach zrobić bruzdy umożliwiające ułożenie przewodów i pokrycie ich warstwą zaprawy. Kable kładzione na istniejących schodach powodują podniesienie poziomu stopni, ponieważ muszą być przykryte najmniej 3 cm warstwą betonu.

    P.s.
    A jednak Zima to Zima ZASKOCZYŁA ! i mnie i Was - dziś w Warszawie biało :)
    Mam nadzieję, że moje porady na przyszły sezon jak znalazł.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush