Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Przegląd kosiarek do trawnika

    Kategoria: Narzędzia
    Przypnij
    Sezon prac ogrodowych w pełni. Jednym z zabiegów, których absolutnie nie można zaniedbać, jest koszenie trawnika. Żeby ta praca nie odebrała całej przyjemności z posiadania ogrodu, warto poszukać urządzenia dobrze dostosowanego do naszych potrzeb. Możemy wybrać kosiarki spalinowe, elektryczne zasilane przewodem z sieci, elektryczne akumulatorowe oraz najprostsze – z napędem ręcznym.
    W ofercie rynkowej co sezon pojawiają się nowe udoskonalone modele. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość trawnika, ale też to, jaki efekt chcemy uzyskać (zielony dywan czy łąka kwietna), oraz miejsce zamieszkania (w zwartej zabudowie domów jednorodzinnych sprawdzą się urządzenia ciche, których praca nie uprzykrza życia sąsiadom). Osobną grupę tworzą samobieżne kosiarki automatyczne zasilane akumulatorem lub energią słoneczną.

    Na miarę trawnika


    Im większa jest powierzchnia do skoszenia, tym większą moc powinno mieć urządzenie koszące. Do trawnika o powierzchni około 100 m2 wystarczy kosiarka ręczna. Jeśli trawa zajmuje większy teren (do 800 m2) lepiej kupić kosiarkę elektryczną (tu ograniczeniem będzie dostęp do źródła energii oraz długość kabla), sprawdzi się też akumulatorowa (wymaga ładowania) oraz automatyczna. Murawy duże (powyżej 800 m2) najlepiej przycina się kosiarkami spalinowymi, a jeśli teren jest bardzo rozległy, warto zainwestować w traktor ogrodowy albo rider. Wybierając urządzenie, należy pamiętać, że istotna jest szerokość jego pracy – im jest większa, tym szybciej można przemierzyć powierzchnię trawnika, ale trudniej manewrować między przeszkodami.

    Rodzaje kosiarek


    Ręczne. Cicho pracują, ponieważ nie mają silnika. Nadają się do najmniejszych trawników – zalecana maksymalna powierzchnia to 100 m2. Sprawdzają się na działkach miejskich, na równym podłożu. Charakteryzują się  konstrukcją bębnową – noże mocowane do poprzecznej osi obracają się wraz z ruchem kół. Dobrze naostrzone, nie szarpią źdźbeł, więc powierzchnia cięcia jest gładka i nie przysycha.
    kosiarrecz
    Elektryczne. Najlepsze do wykorzystania w ogrodach małych i średnich. Szerokość koszenia wynosi 32-48 cm. Są lżejsze i cichsze od spalinowych, ale mają mniejszą moc, a przy tym pracują tylko podłączone do prądu. Ogranicza je więc dostęp do gniazd elektrycznych w ogrodzie i długość kabla. Zaczep kabla elektrycznego pozwala kontrolować położenie przewodu w trakcie pracy, zapobiega jego uszkodzeniu oraz przypadkowemu wyciągnięciu z gniazda. Zatem w dużym ogrodzie warto rozmieścić kilka gniazd zasilających.
    Akumulatorowe. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi pracują cicho bez podłączenia przewodem do sieci. Ich minusem jest ograniczony czas aktywności – trzeba je ładować co 30-50 min. Popularny obecnie akumulator litowo-jonowy szybko się ładuje, można go też doładowywać i – co bardzo ważne – podczas przerw w pracy nie traci zgromadzonej energii.
    Spalinowe. Mają moc 3,5-7,5 KM, a szerokość elementu tnącego wynosi 46-53 cm, sprawdzają się  bardzo dobrze w pielęgnacji dużych powierzchni. Wadą tych urządzeń jest wysoki poziom hałasu, produkowanie spalin oraz konieczność uzupełniania paliwa, wymiany oleju i filtrów, pielęgnacji cylindra silnika. Nie nadają się do koszenia na stokach o spadku większym niż 20%. Na mniejszych powierzchniach sprawdzają się kosiarki pchane, ale jeśli kosimy duże powierzchnie, warto by, kosiarka miała napęd na koła. Dobrze, jeżeli prędkość pracy możemy regulować kilkustopniową przekładnią albo bezstopniowo.
    kosiaraut
    Automatyczne. Pracują samodzielnie i czerpią energię z akumulatora. Możemy je dowolnie zaprogramować: będą działać przez cały dzień, nocą, albo wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Bez hałasu poruszają się po trawniku na obszarze ograniczonym specjalnym przewodem rozłożonym na ziemi i stale przycinają źdźbła. Czujniki określają, kiedy potrzebują uzupełnienia energii, i kierują urządzenie do stacji ładowania. W ofercie są też modele wyposażone w panele słoneczne jako dodatkowe źródło zasilania. Urządzenia te nadają się do każdego typu trawnika, którego powierzchnia jest w miarę równa, a nachylenie nie przekracza 35-40%. Najmocniejsze modele mogą skosić nawet 5000 m2murawy. Mogą skusić złodzieja, jednak jego wysiłek się nie opłaci, bo kosiarki te są zabezpieczone kodem PIN, bez którego urządzenie nie zadziała, a przy tym niektóre mogą mieć wbudowany system GPS. W ofercie są modele pracujące niezależnie od warunków atmosferycznych oraz z czujnikiem opadów. Nie trzeba ich chować przez cały sezon. Ważnym elementem wyposażenia są również czujniki pozwalające uniknąć kolizji z elementami znajdującymi się na trawniku – nie kaleczą ludzi i zwierząt, nie najeżdżają na pozostawione przedmioty.
    kosiarkotr

    Do pracy na dużym terenie


    Tu przydatne są kosiarki samojezdne. Nadają się one do pielęgnacji rozległych trawników i pracy w trudnych warunkach. Do wyboru są modele z wyrzutem bocznym lub zbieraniem pokosu. Można zmienić tryb pracy na wyrzut tylny i na rozdrabnianie. Ridery są bardzo zwrotne. Silnik jest umieszczony za kierowcą, dzięki czemu łatwiej jest manewrować między przeszkodami. Szerokość robocza wynosi 77-137 cm. Urządzenie tnące znajduje się z przodu, więc najpierw kosi się trawę, a dopiero potem na nią najeżdża. Traktory ogrodowe są większe i cięższe, polecane do obsługi większych terenów. Silnik znajduje się przed kierowcą, więc ogranicza widoczność, co pogarsza komfort pracy. Prędkość może być regulowana za pomocą pedałów lub dźwigni. Szerokość robocza wynosi 80-122 cm.
    Do traktorów ogrodowych i riderów można dokupić dodatkowy osprzęt taki jak przyczepa, lemiesz i pług wirnikowy, szczotka do nawierzchni, walec napełniany wodą, brona, aerator, wertykulator, rozsiewacz, zbieracz do trawy oraz liści.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush