Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Jak wybrać dobrego architekta?

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Chcąc zamieszkać w domu marzeń, takim dokładnie „skrojonym na miarę” musimy nawiązać współpracę z architektem. To jego wyobraźnia nadaje naszym upodobaniom i oczekiwaniom realny kształt. Nasz dom nabiera kształtów najpierw na papierze, potem w rzeczywistości. Jak znaleźć dobrego architekta, jak przygotować się do spotkania z nim? Co ułatwia porozumienie inwestora z projektantem?
    Oferta gotowych projektów jest bardzo duża i nietrudno znaleźć firmy zajmujące się ich sprzedażą. Przed ostatecznym wyborem warto jednak dwa razy zastanowić się, czy niska cena, wygoda i atrakcyjność gotowych projektów nie są pozorne. Pamiętajmy o wydatkach i formalnościach związanych z przystosowaniem gotowego rozwiązania do konkretnie naszej budowy. Żaden projekt katalogowy do momentu jego adaptacji przez uprawnionego projektanta nie jest pełnowartościową dokumentacją projektową.
    Budowa domu zgodnie z indywidualnym projektem oznacza współpracę z architektem. Pierwszym źródłem informacji są nasi znajomi. Może ktoś ma już doświadczenie w poszukiwaniu projektanta i poleci nam kogoś sprawdzonego. Drugą skarbnicą wiedzy jest Internet, lecz nie zapominajmy o wystawach i targach budowlanych, gdzie można uzyskać opinię i rekomendacje różnych pracowni.  Zanim znajdziemy tego, któremu powierzymy wykonanie projektu, sprawdźmy
    i oceńmy dotychczasowe jego prace. Szukajmy specjalisty w projektowaniu domów jednorodzinnych. Ktoś, kto zajmuje się tym zagadnieniem od lat ma duże doświadczenie, z którego warto skorzystać.

    Umowa z architektem


    Pierwsza rozmowa z projektantem domu nie musi koniecznie zakończyć się podpisaniem zlecenia. To czas na poznanie się, przedstawienie naszych sugestii oraz możliwości finansowych. Jeśli jest taka możliwość dobrze, by takie spotkanie odbyło się na naszej działce. To pozwoli od razu określić główne założenia lokalizacyjne, kierunki światła itp. Zdarza się, że wcześniej zasugerujemy się projektem katalogowym. Pamiętajmy, że nie każdy architekt zajmuje się adaptacjami, z reguły woli zaproponować coś sam. Staramy się dokładnie opowiedzieć o naszych wymaganiach, trybie życia, marzeniach, sposobie spędzania wolnego czasu.  Zwykle wiemy ile chcemy pokoi, łazienek, na jakich pomieszczeniach i układzie zależy nam najbardziej. Czy zależy nam na nietypowości budynku  czy na ekonomicznym użytkowaniu. Jeśli dom ma być prawdziwie „wasz” powinien uwzględnić koncepcje wszystkich członków rodziny. Dobry architekt o wszystko dopyta, by jak najbardziej oddać w projekcie te klimaty. Na co możemy się umówić? Koncepcja, czyli pomysł wyrażony w formie graficznej. Zwykle są to rzuty, czasem przekroje w skali 1:100. Koncepcja obejmuje też rysunki elewacji oraz bryłę domu przedstawioną w formie wizualizacji. Projekt budowlany to plany i opisy umożliwiające uzyskanie zezwolenia na budowę. Zawierają obliczenia, informację o wykorzystaniu materiałów i zestawienie stolarki, opis techniczny i rzut domu naniesiony na podkład geodezyjny z zaznaczeniem przyłączy. Projekt wykonawczy to szczegółowe rysunki (najczęściej w skali 1: 20) precyzyjnie ustalające sposób wykonania niektórych elementów i detali. Zawiera dokładne wskazówki dotyczące użytych materiałów.
    projekt

    Negocjowanie oferty


    Po wstępnych ustaleniach inwestor powinien otrzymać ofertę na wykonanie omówionego zakresu prac. Im obszernie jest wszystko opisane, tym lepiej. Powinniśmy dokładnie wiedzieć, za co płacimy. Często cena z indywidualny projekt zaskakuje wysokością, lecz warto wiedzieć, że składa się na nią wiele procedur formalnoprawnych, praca branżystów, podwykonawców. Ta kwota pozwala również architektowi na opłatę ubezpieczenia. To jest gwarancją bezpieczeństwa zarówno w trakcie budowy jak i podczas użytkowania domu. Inwestor na każdym etapie procesu budowlanego ma prawo do uczestnictwa i proponowania innych rozwiązań, jednak projektant, nie lubi zbyt częstego i nieuzasadnionego kontrolowania postępu prac. Finalnie przekonuje do według niego najtrafniejszych rozwiązań, ale ostateczne zdanie należy do nas. Od wyraźnie ustalonego momentu, kolejne zmiany są dodatkowo płatne i powodują opóźnienie w terminie.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Jak wybrać dobrego architekta?

    Komentarze
    Wszystko fajnie, tylko jeśli nie znam się na projektach architekta to jak stwierdzić, że projekt jest dobry i zgodny z przepisami? Tak samo jeśli nie znam się na prawie budowlanym i wszystkich procedurach.
    2018-09-28 16:03:02
    Mariush

    Oczywiście architekt ponosi odpowiedzialność za projekt. A na wszelkie nasze wątpliwości i zapytania powinien odpowiedzieć.
    2018-09-28 16:03:02
    Natalia Słowik

    Czyli można pociągnąć do odpowiedzialności architekta, jeżeli projekt spowoduje dodatkowe koszty budowy?
    2018-09-28 16:03:02
    Mariush

    Mariush nie jestem prawnikiem a to już zagadnienie nie jednoznaczne. Za błędy na budowie odpowiada inwestor, architekt i kierownik budowy. Od tego jak wywiążą się ze swoich obowiązków zależy przebieg procesu inwestrcyjnego. Zakres odpowiedzialności powinna ustalać umowa, a potencjalne sprawy sporne rozstrzygamy zgodnie z prawem.
    2018-09-28 16:03:02
    Natalia Słowik

    Moim zdaniem, w przypadku wyboru architekta warto przede wszystkim popytać wśród znajomych. Wtedy mamy pewność, że decydujemy się na kogoś sprawdzonego. To jednak duża i ważna decyzja, a jak ktoś jest sprawdzony, to jakoś tak łatwiej zaryzykować, szczególnie, że dobry projekt to koszt co najmniej kilkunastu tysięcy złotych i jakby nie było, wszystko co "później" w procesie budowy domu opiera się o ten "właściwy" projekt
    2018-09-28 16:03:02
    Danka


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush