Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Pielęgnacja i ochrona drewna w domu

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Drewno, od wieków towarzyszy nam w domu. To naturalny, szlachetny materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody. Budujemy z niego domy, tworzymy meble, podłogi, dodatki. Surowe, lakierowane, malowane, świetnie sprawdza się praktycznie w każdej stylizacji, we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych. Aby mimo upływu czasu dobrze się prezentowało, o drewno w domu trzeba dbać i odpowiednio je zabezpieczać.

    Drewno we wnętrzu


    Drewno znakomicie odnajduje się w naszych mieszkaniach. Materiał kusi swoją naturalnością, elegancją i ciepłem, którym emanuje. Parkiety, deski,  czy panele na podłogach to już klasyk. Podobnie schody. Każda deseczka jest wyjątkowa, a jej rysunek niepowtarzalny. Ponadto deski doskonale tłumią dźwięk, są tolerowane przez alergików i przyjemnie po nich stąpać boso. Na hasło drewno na ścianie zapewne wspominamy dawne boazerie. Tymczasem nowoczesnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są łatwe w montażu panele i płyty ścienne.
    drewno3
    Do drewnianych mebli zapewne nie trzeba nikogo przekonywać. W każdym domu znajdziemy nie jeden mebel wykonany z drewna. W kuchni zawsze dobrze wygląda klasyczny, ponadczasowy drewniany blat. Kiedyś panowało przekonanie,
    że drewno w łazience nie jest dobrym pomysłem. Teraz wielu użytkowników decyduje się na drewniane podłogi, meble czy blaty. Wystarczy dobrać gatunek o jak najniższym skurczu. Z rodzimych to modrzew i dąb, z egzotyków iroko, tek, merbau i padouk. Drewniane dodatki dodają uroku każdemu wnętrzu. Szeroka oferta sprawia, że jest w czym wybierać. Ramy, rzeźby, lampiony, pojemniki, lampy, zegary i wiele wiele innych. Materiał dobrze poddaje się szlifowaniu, gięciu, barwieniu oraz innym zabiegom. Jego uroda i różnorodność sprawią, że projektanci z przyjemnością po niego sięgają.
    drewno

    Pielęgnacja elementów drewnianych


    Poprawna konserwacja zaowocuje pięknym wyglądem. Podłoga i stopnie schodów narażone na ścieranie, zużywają się. Wrogiem drewna są środki chemiczne i zmiany wilgotności. Unikajmy agresywnych preparatów i tłustych środków, które niszczą powłokę lakierowania i przenikają w strukturę drwena. Nie należy również polegać na mopie i dużej ilości wody. Tak jak schody, podłogi, ściany drewniane,  również meble czyścimy środkami specjalnie przeznaczonymi do drewna. Podstawę pielęgnacji powierzchni drewnianych stanowi przetarcie lekko zwilżoną szmatką z dodatkiem dobrego płynu
    do drewna. Ważne by każde mycie kończyć przetarciem na sucho. Co jakiś czas (raz na miesiąc) możemy użyć past
    do drewna i środków z woskiem lub olejem ( w zależności od powłoki zastosowanej na naszym drewnie). To skutecznie przywraca blask. Czyszcząc drewno naturalne pamiętajmy, aby dokonywać tego wzdłuż słojów, za pomocą miękkiej szmatki. Powierzchnie lakierowane bardzo ładnie poleruje się irchą. Do czyszczenia oraz nakłaniania np. olejku w trudno dostępne miejsca można użyć pędzelka, który skutecznie pomoże nam w tej czynności.
    drewno2

    Sposoby na konserwację


    Używając odpowiednich preparatów możemy nadać drewnu połysk, zachować jego naturalny wygląd lub zmienić kolor. Impregnaty chronią drewno zewnętrzne przed działaniem warunków atmosferycznych. Można nimi pokrywać również drewna nieoszlifowane. Oleje można stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Olej silnie wnika w drewno i nie tworzy na nim powłoki lakierowanej, chroni przed wilgocią. Lazura do drewna nadaje kolor z zachowaniem rysunku słojów. Jest odporna na plamy z herbaty, kawy, oleju, alkoholu oraz na warunki zewnętrzne. Natomiast bejca kryjąca nadaje kolor i nietransparentną kryjącą powłokę, odporna na wgniecenia i uderzenia. Lakier przeznaczony do drewna wydobywa naturalne wybarwienie. Tworzy trwałą elastyczną powłokę odporną na wilgoć, blaknięcie. Możemy wybrać stopień połysku (mat, pół mat, połysk). Dostępne są również preparaty łączące cechy bejc i lakierów, czyli lakierobejce i bejce żelowe.
    To środki służące do ochronno-dekoracyjnego malowania. Nadają kolor kryjący lub barwią drewno podkreślając jego rysunek. Powierzchnie odporne są na wilgoć, światło. Niektóre z preparatów chronią również przed szkodnikami. Bejcowane drewno odświeżamy, co 4-5 lat a pomalowane lakierobejcą, co 6-8 lat.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Pielęgnacja i ochrona drewna w domu

    Komentarze
    Moim zdaniem drewno sprawia, że wnętrze staje się eleganckie i naturalne - to mój ulubiony motyw. Nawet w łazience mam płytki, które wyglądają jak drewniana podłoga i wygląda to bardzo gustownie. Do tego duże lustro, przestronna kabina i jasne, naturalne barwy. Nie chwaląc się, ale łazienka wygląda jak ze stron magazynu o wystroju wnętrz, a bazą jest właśnie drewno.
    2018-09-28 16:03:02
    Zenia


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush