Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Pralka wolnostojąca czy zabudowana?

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Gdy aranżujemy łazienkę, w której chcemy ustawić pralkę powinniśmy zdecydować, czy ma ona być wolnostojąca, czy do zabudowy. Pralka wcale nie musi stać na widoku. Urządzamy łazienkę zwykle na dłuższy czas, dlatego warto przemyśleć różne rozwiązania. Oba warianty mają zalety i wady, nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia. W tym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup pralki.

    Pralka wolnostojąca


    Pralka wolnostojąca jest tańsza od pralki do zabudowy. Możemy wybierać w bogatej ofercie róznorodnych modeli . Jeśli urządzenie nie jest zabudowane, o wiele łatwiej będzie nam dotrzeć do uszkodzonych elementów i pozbyć się usterki. Wystarczy odsunąć ją od ściany. 
    alala

    Zabudowa pralki


    Jeśli wielkość łazienki  nie pozwala nam na zaplanowanie dodatkowego kącika do prania albo wygodnej wnęki, w którą możemy wstawić pralkę, warto rozważyć ustawienie pralki pod blatem. Ten w łazience zazwyczaj się znajduje. Blat, pod którym zlokalizujemy pralkę, może być zwyczajnym przedłużeniem blatu łazienkowego, lub dodatkowym elementem w projekcie łazienki. Gdy zdecydujemy się na to rozwiązanie, pamiętajmy, że blat nie może spoczywać bezpośrednio na urządzeniu. Powinien być podparty z obu stron ściankami, a nad pralką oraz wokół niej zapewniać wolną przestrzeń, która sprawi, że podczas prania konstrukcja blatu pozostanie nienaruszona. W tym przypadku, mamy tak naprawdę ograniczone pole wyboru sprzętu. Możemy wybrać tylko standardowe pralki ładowane od przodu o pojemności 5-6 kg, gdyż biorąc pod uwagę ich wysokość i przeciętną grubość blatu, umywalka znajdzie się wówczas na standardowych 90 cm wysokości. W tym przypadku sprawdzi się tylko i wyłącznie umywalka wbudowana w blat.
    W komfortowej sytuacji są ci, którym łazienka pozwala na ukrycie pralki w efektownej zabudowie. Wówczas strefa piorąca zostaje sprytnie zakamuflowana, a wnętrze łazienkowe nabiera niezwykłej elegancji i optycznej przestronności. Nie zawsze muszą to być obszerne zabudowy meblowe obejmujące znaczną część wnętrza. Jeśli nawet w niewielkiej łazience dysponujemy funkcjonalną wnęką, w którą możemy wstawić pralkę, możemy ją przysłonić lekkimi drzwiami. Pomysłowym rozwiązaniem będzie także umieszczenie nad blatem, pod którym zlokalizowaliśmy pralkę, dużego lustra, które odbijając wnętrze łazienkowe, odwróci uwagę od sprzętu.
    ablat

    Robimy pomiary


    Zanim zaczniecie planować miejsce na pralkę w łazience, którą chcecie schować w zabudowie - zmierzcie dokładnie pralkę. Pamiętajcie o tym, że z tyłu pralki potrzeba sporo miejsca na podłączenie węży doprowadzających i odprowadzających wodę (trzeba uwzględnić dodatkowo ok. 10cm.). Po bokach pralki należy zostawić po 2 centymetry, aby wirujące urządzenie nie obijało się o szafkę. Ważne jest umiejscowienie gniazdka elektrycznego, musi być do niego łatwy dostęp, bez konieczności wysuwania pralki – uwaga: przewody pralek mają ok. 1,5 metra, a nie wolno używać przedłużaczy. Planując zabudowę ze schowkiem na pralkę, dobrze jednocześnie uwzględnić półkę na ręczniki, środki do prania, a jeśli miejsca wystarczy – także na kosz na bieliznę.

    Wentylacja


    Tu głosy są podzielone. Jedni fachowcy twierdzą, że nie jest konieczna – po praniu wystarczy zostawiać na noc uchylone drzwiczki. Inni optują za wycięciem w nich szczelin (na przykład kółek na dole), które pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza, jeśli pralka jest zamknięta w schowku.
    Pralka w łazience czy w kuchni?
    Pralka to niezbędne wyposażenie mieszkania. Nie jest jednak powiedziane, że chodzi wyłącznie o łazienkę. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest pralka w kuchni. Decydują się na nie osoby uważające, że wszystkie sprzęty AGD powinny znajdować się w jednym wnętrzu. Poza tym niektóre łazienki są tak małe, że trudne byłoby umieszczenie w nich dodatkowego sprzętu. Nie zawsze jednak zlokalizowanie pralki w kuchni jest możliwe bądź wskazane – i nie chodzi tutaj tylko o względy techniczne. Pralka nie elegancko się prezentuje w kuchni otwartej na salon. Oczywiście jeśli uda się zabudować sprzęt i ukryć za frontem, unikniemy tej sytuacji.
    kuchpra

    Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych,  zakładają zaaranżowanie osobnego pomieszczenia gospodarczego, czyli pralni i suszarni w jednym. Zlokalizowane zazwyczaj w ustronnym miejscu, staje się typowo roboczą strefą, w której bez problemu pomieścimy wszelkie sprzęty i detergenty, jednocześnie nie burząc aranżacyjnej harmonii.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Pralka wolnostojąca czy zabudowana?

    Komentarze
    Chyba bardziej przekonuje mnie pralka w zabudowie. W ogole urządzenia AGD w zabudowie wyglądają nardziej estetycznie. A co myślicie o zabudowie pralki i suszarki bębnowej? To już razem naprawdę zajmuje sporo miejsca i zastanawiam się, czy można jakoś ustawić je pionowo, jedną nad drugą?
    2019-02-04 08:43:02
    Monia Ka.

    Wolnostojąca tylko w łazience.
    2019-02-04 08:51:04
    Franek


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush