Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Antresola

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Antresola to kapitalne rozwiązanie do wysokich wnętrz. Na dodatkowej powierzchni pod sufitem można, w zależności od preferencji, urządzić sypialnię, domowe biuro, bibliotekę, kącik dla dziecka, a nawet pokój gościnny. Antresolę można zbudować zarówno w wysokim mieszkaniu, lofcie czy na poddaszu, jak i w standardowym wnętrzu. Wszystko zależy od funkcji, którą ma pełnić we wnętrzu.

    Antresole


    Antresola pozwala wydzielić przestrzeń pomieszczenia, powodując, że to, co się na niej znajdzie, będzie niedostrzegalne dla niepowołanych, postronnych osób. Z drugiej strony pokój dzienny z antresolą pozwoli obserwować to, co znajduje się na dole. Dodatkowo zyskujemy większą otwartą przestrzeń na dole, która pozwoli by wszyscy członkowie rodziny wspólnie, bliżej przebywali ze sobą. Pamiętajmy jednak, by wykonanie antresoli, ze względu na możliwe duże obciążenia konstrukcji, zlecić fachowcom.  Antresole najczęściej są lokalizowane w wysokich pokojach dziennych, znajdziemy je także nad aneksami kuchennymi.
    antre

    Antresola jest miejscem, które najczęściej nie stanowi osobnej kondygnacji, lecz mieści się w górnej części pomieszczenia i nie jest przysłonięte pełnymi ściankami od przestrzeni, z której zostało wydzielone. Jedynie dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców stosuje się  różnorodne balustrady. Kolejną cechą antresoli jest powierzchnia - mniejsza od kondygnacji, z której została ona wydzielona.

    Jaka wysokość?


    Wysokość antresoli, która pozwoli użytkownikom na swobodne poruszanie się po niej, to minimum 2,1 - 2,2 m. Naturalnie można spróbować zmniejszyć wymaganą wysokość, jednak przebywanie na takiej antresoli nie będzie komfortowe, bo zmusza do przyjmowania pochylonej postawy. Podobnie przebywanie w przestrzeni pod antresolą nie będzie wygodne, gdy jej wysokość będzie mniejsza niż 2,2 m. Należy również pamiętać, że wysokie pomieszczenia jest trudniej ogrzać. Gdy zdecydujemy się na zorganizowanie na antresoli sypialni, jej wysokość mimo wszystko też nie powinna być zbyt mała, mając na względzie właściwą cyrkulację powietrza.
    Jeśli przewidujemy standardowe użytkowanie przestrzeni pod i nad antresolą (ze swobodnym poruszaniem się w wyprostowanej pozycji) wysokość obu części powinna wynosić min. 200 cm. Trzeba też uwzględnić grubość konstrukcji: 20–30 cm. Łącznie otrzymujemy 420–430 cm – i taka wysokość pomieszczenia jest potrzebna.
    Gdy antresola ma pełnić tylko funkcję sypialni, wysokość górnej części można ograniczyć do 120 cm – tyle wystarczy, by swobodnie usiąść. To zmniejsza niezbędną wysokość wnętrza do 340–350 cm (razem z konstrukcją).
    Przestrzeń pod antresolą można wykorzystać na domowy schowek, garderobę itp. lub umieścić tam np. półki na książki. Wówczas wysokość dolnej części również można zmniejszyć do około 120 cm. Jeśli na górze urządzimy miejsce do spania (również 120 cm), potrzebujemy (uwzględniając konstrukcję) już tylko 260–270 cm wysokości całego pomieszczenia.
    annntr

    Wejście


    Wejście na antresolę powinno być bezpieczne i wygodne. Antresola, na którą często wchodzimy i z niej schodzimy, powinna być wyposażona w proste lub kręcone schody o standardowych proporcjach. O ile jest to możliwe, warto zamontować przy nich poręcz. Gdy miejsca na schody brakuje, a na górze znajduje się tylko kącik do spania, najprostszym rozwiązaniem jest. Przy stromym wejściu i małej powierzchni można zastosować tzw. „schody kacze” o asymetrycznych stopniach (na jednym stopniu można stanąć tylko jedną stopą).

    Konstrukcja


    Antresole buduje się z elementów drewnianych lub stalowych. Wybór materiału zależy od funkcji, jaką ma pełnić antresola, od przenoszonych obciążeń oraz od stylu mieszkania. Przy większych projektach warto skonsultować się z architektem, który doradzi rodzaj konstrukcji i sposób mocowania, co zapewni bezpieczne korzystanie z antresoli. Wybór materiałów wykończeniowych jest  bardzo różnorodny – tu do wyboru mamy m.in. drewno, szkło, płyty meblowe, MDF, gipsowo-kartonowe.
    tresol

    Sypialnia na antresoli - oświetlenie


    Łóżka na antresolach są bardzo dobrym uzupełnieniem wielu mieszkań. Umożliwiają zaoszczędzenie powierzchni, a także nietypowe udekorowanie pomieszczenia. Warto jednak pamiętać o wyjątkowych wymaganiach dotyczących oświetlenia. Jeśli w pokoju znajduje się antresola, to z pewnością nie warto montować intensywnego oświetlenia sufitowego. Znacznie lepiej zastosować lampy kierunkowe, które nie będą oślepiały osoby leżącej na łóżku. Zaplanujmy też delikatne oświetlenie antresoli (zarówno na górze jak i na dole). Przy łóżku możemy zamontować niewielką lampkę nocną, bądź taśmę LED.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Antresola

    Komentarze
    Antresola daje naprawdę dużo możliwości i jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym, szczególnie w przypadku wysokich a niewielkich wnętrz. Fajnie, ze o tym piszecie :)
    2019-02-04 08:43:02
    Ewelina Drzymała


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush