Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Kolor zielony we wnetrzu

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Zielony jak żaden inny kolor przywodzi na myśl kontakt z naturą. Po zimie z coraz większą niecierpliwością wyglądamy zieleni za oknem. Obserwujemy nieśmiałe pąki na gałązkach drzew i krzewów. A zieleń możemy wprowadzić również do naszych domów. Świetnie prezentuje się we wnętrzach i tworzy ładne tło dla mebli i dodatków. Wesołe zielone akcenty nawet w pochmurne dni rozweselają i dodają energii.

    Dobroczynny wpływ zieleni


    Jak już wspomniałam zielony symbolizuje naturę, jest kolorem przeważającej większości roślin. Ze względu na to działa na ludzką psychikę kojąco i uspokajająco. Korzystnie wpływa na wzrok i zmniejsza zmęczenie oczu.  Zielony kojarzy się z relaksem, wypoczynkiem dlatego wpływa na nasze ciało rozluźniająco. Stąd kolor ten często pojawia się na ścianach szpitali, hal fabrycznych,  szkół by zmniejszyć stres związany z pracą czy chorobą. Lekarze i sanitariusze przywdziewają zielone uniformy, co ma budzić zaufanie pacjenta. Zieleń to ulubiona barwa osób optymistycznych i empatycznych, kochających przyrodę i ludzi. W symbolice to również kolor nadziei, znak bogactwa i pieniędzy (zielone są od dawna stoły w kasynach, zielone dolary).
    ziel

    Odcienie zieleni


    Zielony powstaje z połączenia żółtego z niebieskim. Był pierwszym uzyskanym kolorem przez człowieka produkowanym już w starożytnej Grecji. W poprzednich „kolorowych” artykułach między innymi o bieli i żółtym, zachęcałam was do uważnego spojrzenia na różnorodność odcieni poszczególnych barw. Wyblakłe, intensywniejsze, cieplejsze i chłodne. Jakie znacie zielenie? Podpowiadam kilka – zieleń wiosenna radosna świeża żółtozielona, zieleń zgniła ciemna żółtozielona, malachit ciemna głęboka intensywna zieleń, mięta chłodna pastelowa podchodząca pod błękit, zieleń morska, oliwkowa, khaki, jasna delikatna pistacja, morski szmaragdowy, trawiasty, zieleń butelkowa (kolor zielonych butelek od piwa), patynowy jasnozielony z odblaskiem niebieskiego. Jak widzicie spośród wielu propozycji możemy wybrać zielony, który najbardziej przypadnie nam do gustu.
    ziel1

    Korzystne połączenia


    Wbrew pozorom to niełatwy wybór. W naturze zieleń występuje najczęściej w towarzystwie brązu. We wnętrzach uważajmy na ten klasyczny duet. Te barwy wytłumiają się, szczególnie jeśli mówimy o matowych powierzchniach. Aby uniknąć tego efektu wybierajmy do brązów jasne nawet nieco jaskrawe odcienie zieleni. W połączeniu z beżami  zagrożenie zgaszenia koloru jest dużo mniejsze. Świeże odcienie zieleni najlepiej łączyć z bielą, słomkowym żółtym i błękitami. Te barwy dodatkowo podbijają zalety zieleni i wydobywają  jej soczystość. Jednak najlepiej w pomieszczeniach sprawdza się zieleń w zgaszonym, zgniłym lub oliwkowym odcieniu. Ta zieleń ma wszelkie walory szarości – jest klasyczna, neutralna a jednocześnie nie wygląda smutno. Bardzo dobrze wygląda połączenie jej z odcieniami fioletu. Z kolei przy jasnych błękitach i pudrowych różach może mieć zastosowanie w pokojach dziecięcych. Dzieci uwielbiają zielony, zachęca on do zabawy, pozwala marzyć i cieszyć się.
    Z zielonym tłem ścian efektownie komponują się dodatki i tkaniny zdobione motywami roślinnymi.
    ziel2
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Kolor zielony we wnetrzu

    Komentarze
    Zieleń we wnętrzu wygląda świeżo, ale mam wrażenie, że nie licząc dosłownie kilku odcieni, to tylko sezonowa moda i szybko może się znudzić ;)
    2018-09-28 16:03:02
    Elajza


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush