Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Naprawy drobne - dziura w ścianie

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Do uszkodzeń ścian wewnątrz naszych domów dochodzi dość często. Niejednokrotnie zniszczenia przynosi mocniejsze uderzenie drzwi o ścianę, wnoszenie nowego mebla do mieszkania, czy niefrasobliwa zabawa dzieci. Skutkiem bywają rysy i dziury w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych Dobra wiadomość dla nas jest następująca – nawet duże ubytki da się samodzielnie naprawić. Nie jest to wcale trudne.
    Najłatwiej naprawić uszkodzenia w tynkach - tu wystarczy uzupełnić ubytek masą szpachlową. Po jej wyschnięciu, naprawiany fragment przeszlifować i pomalować. Nieco inna jest technika poradzenia sobie z ubytkami w ścianach wykonanych z płyt gk.

    Rodzaj szpachlówki


    Do naprawy możemy stosować preparaty przeznaczone do konkretnych rodzajów tynków (mas szpachlowych, szpachlówek) lub wybrać uniwersalną masę szpachlową na bazie białego gipsu. Zaletą tego materiału jest jego plastyczność i łatwość użycia. Wszystkie preparaty występują w postaci proszku, do rozrobienia z wodą oraz w formie gotowej do natychmiastowego użytku. Gotowe szpachlówki są jednak droższe i sprzedaje się je raczej w niewielkich opakowaniach. Dlatego też jeśli uszkodzenia są znaczne – zdecydowanie bardziej opłacalnym jest zaopatrzenie się w szpachlę sproszkowaną. Nowoczesne mieszanki gipsowe mają tę zaletę, że nie zastygają tak szybko, jak czysty gips. Dzięki temu nie ma konieczności nakładania ich w pośpiechu. Pozwala to na dokładne załatanie poszczególnych dziur w ścianach.

    Dziura w ścianie z płyty g-k


    Kartonową powierzchnię płyt łatwo uszkodzić. Wystarczy nawet niezbyt mocne uderzenie, aby naruszyć powierzchnię płyty g-k, powstaje w niej wgniecenie lub czasem dziura na wylot. Inną częstą przypadłością płyt g-k są pęknięcia i rysy. Powstają one najczęściej w miejscach, w których łączą się płyty - spoiny wykańcza się tu specjalną taśmą i warstwą gipsu szpachlowego. Bardzo drobne wgniecenia i ubytki można zaszpachlować masą gipsową, ale większe wymagają uzupełnienia nowym fragmentem płyty g-k. Gdy dziura jest mała, nowy fragment płyty gipsowo-kartonowej można "dokleić". Pierwszym krokiem jest powiększenie dziury i sfazowanie jej brzegów.  Jeśli płyta jest tylko okładziną ściany, na spód "łatki" nakładamy trochę gipsu szpachlowego, który będzie pełnił funkcję kleju i następnie łączył jej brzegi z resztą płyty. Gdy dziura jest w ścianie zbudowanej w systemie suchej zabudowy, nowy fragment musi być porządnie połączony brzegami z resztą płyty. Można zastosować dodatkowo specjalną ażurową taśmę naprawczą do wzmacniania połączeń płyt gipsowo-kartonowych. Kolejny sposób to włożenie do otworu siatki metalowej, która po zaszpachlowaniu wzmocni połączenie.
    anapraw2

    Naprawa ścian tynkowanych


    Ściany pokryte tynkiem nie ulegają uszkodzeniom tak często, ale ubytki zdarzają się także w ich przypadku. Naprawa nie jest trudna i można przeprowadzić ją samodzielnie. Jeśli dziura nie jest niewielka – sprawa sprowadza się do naniesienia na nią masy szpachlowej, wyrównania powierzchni papierem ściernym i pomalowania ściany. Należy pamiętać, aby przed nałożeniem szpachli – usunąć osypujące się, luźno trzymające fragmenty tynku i zagruntować naprawiane miejsce. 
    W przypadku tynków chłonnych, dobrze jest przed nałożeniem mieszanki – zwilżyć je wodą. Gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem o większych rozmiarach najpierw trzeba je pogłębić i poszerzyć. Wykonuje się to w celu zwiększenia powierzchni, do której będzie przylegało wypełnienie. Do napraw dłuższych rys warto użyć taśmy naprawczą w postaci siatki z włókna szklanego. Wzmacnia ona połączenie z otynkowaną ścianą. Pamiętajmy także, że w przypadku ubytków o znacznych głębokościach nie wystarczy ich jednorazowe zaszpachlowanie. W takich sytuacjach masę szpachlową nanosi się w kilku warstwach, których grubość nie powinna przekraczać 5 mm. Następną warstwę naprawczą nanosimy gdy poprzednia dobrze zaschnie.

    Uszkodzenie narożnika


    Niewielkie odpryski da się oczywiście zaszpachlować i zamaskować farbą. Gdy narożnik zostanie bardziej zdeformowany (na przykład przez uderzenie wnoszonym do domu ciężkim przedmiotem), trzeba nadać mu prosty kształt. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest zastosowanie taśmy z aluminiową wkładką i pokrycie jej warstwą gipsu szpachlowego. Drugi to wymiana metalowego profilu narożnikowego. Należy to jednak zrobić nie tylko na uszkodzonym fragmencie, lecz na całym narożu. Nowy profil "nabija" się na narożnik i mocuje warstwą gipsu szpachlowego. Dalej postępujemy standardowo - narożnik szlifuje się, gruntuje i maluje.
    anapraw

    Narzędzia


    Pamiętajmy, że gips jest silnie korozyjny dla zwykłych stali. Z tego też powodu do jego nakładania stosuje się narzędzia ze stali nierdzewnej lub plastiku. W sklepach budowlanych znajdziemy szpachelki oraz pace w różnych rozmiarach. Ich dobór warunkuje rozmiar uszkodzenia. Pamiętajmy także, że narzędzia tego rodzaju są przyborami wielokrotnego użytku, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej ich eksploatacji. Podstawą jest staranne wymycie i wysuszenie po każdorazowym ich użyciu. Zaschnięta i pozostawiona na dłużej masa gipsowa na szpachelce jest w stanie zniszczyć ją nawet wtedy, kiedy narzędzie jest wykonane ze stali o najwyższej jakości. Oprócz narzędzi służących nałożeniu szpachli na ścianę, potrzebny będzie nam także drobnoziarnisty papier ścierny, wałek lub pędzel malarski oraz farba w kolorze, w którym pomalowana jest ściana.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Naprawy drobne - dziura w ścianie

    Komentarze
    Ha, dzięki! Artykuł dla mnie bardzo na czasie! Wczoraj uszkodziłem ścianę przy wnoszeniu mebli!
    2018-10-09 10:12:02
    Piotrek


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush