Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Od stanu surowego do zamieszkania

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    27 dni – odliczamy do wiosny. Parę dni temu kilka informacji w artykułach dedykowałam tym wszystkim, którzy rozpoczynają przygodę z budową swojego domu. A co z tymi wszystkimi z was, których wiosna zastanie już na finiszu. Zapewne ponaglaliście prace, aby przed zimą zamknąć stan surowy. Pomieszczenia nie są jeszcze w żaden sposób wykończone. Jak zaplanować kolejność prac wykończeniowych?
    Stan surowy zamknięty to taki etap budowy, gdy budynek posiada już kompletną konstrukcje nośną, stropy, dach, okna i drzwi zewnętrzne. Dach nie musi mieć docelowego pokrycia, wystarczy deskowanie pokryte papą. Wiosna to czas, kiedy myślimy o wykańczaniu domu. Jak ustalić przebieg prac, aby osiągnąć trwały efekt i nie zniszczyć tego, co już zostało zrobione. Dobry plan zaoszczędzi nam czas i pieniądze. Wiele prac zależy od temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Jeśli jesienią udało się obłożyć ściany termoizolacją, można już ogrzewać pomieszczenia, w których planujemy prace, a to znacznie przyspieszy ich przebieg. Jeśli nie udało się wcześniej ułożyć tynków i podkładów, można to przeprowadzać, gdy temperatura (nawet nocą) nie spada poniżej 5 stopni C.

    Ocieplanie


    Ocieplanie dachu i ścian możemy rozłożyć na etapy. Na początku wystarczy obłożenie styropianem i pokrycie warstwą kleju z wtopioną siatką. Ostatnią warstwę elewacyjną, czyli tynk z docelową fakturą i kolorem, można położyć na samym końcu. Izolujemy dach lub strop nad ostatnią kondygnacją. Układamy pokrycie dachu.
    ins1

    Prace instalacyjne


    Jeśli temperatura zewnętrzna nie spada poniżej -5 stopni C, można prowadzić wszystkie instalacje. Warto zacząć od elektryki, potem kolejne prace można spokojnie prowadzić przy sztucznym oświetleniu. Tam, gdzie będzie zamontowany sufit podwieszany, instalację elektryczną prowadzi się w przestrzeni między nim a stropem. Rozważnie ustalmy rozprowadzenie całej instalacji technicznej. Centralny odkurzacz, alarmy, łącza komputerowe, telewizyjne itp. Dziś to już standard, aby przewody chować pod tynkiem. Wykonujemy instalację wodną, system rur do kuchni, łazienki, a także do innych pomieszczeń gdzie woda będzie potrzebna (pralnia, garaż). Pamiętajmy nie tylko o wannach, umywalkach, wc, zlewach, lecz również o urządzeniach wykorzystujących wodę, jak zmywarka i pralka. Podposadzkowo przeprowadzana jest też instalacja kanalizacyjna i grzewcza. Niezbędne jest czasami podkucie tynków, ale potem uzupełnia się je zaprawą wyrównawczą. Tam gdzie korzystamy z gazu, rozprowadzamy instalację gazową.

    Tradycyjne grzejniki i ogrzewanie podłogowe


    Najpopularniejsze jest ogrzewanie wodne z grzejnikami. Decydujemy o przyłączach czy będą wychodziły z podłogi czy ze ściany. W tym drugim wypadku dobrze przemyśleć grubość warstw podłogi i sposób jej wykończenia, aby prowadzić przyłącza ze ściany na odpowiedniej wysokości. Jeśli w planach mamy ogrzewanie podłogowe instalujemy je, jako ostatnie na tym etapie.
    ins2

    Tynki i podłogi


    Kolejna ekipa powinna przystąpić do wykonania podłóg na surowo. Gdy jest ogrzewanie podłogowe, niezbędnie na tym etapie wykonujemy posadzki. Stosujemy wylewki samopoziomujące, które powodują, że podłogi są równe. W pomieszczeniach gdzie będą płytki ceramiczne można z tego zrezygnować, bo powierzchnia podkładu nie musi być bardzo gładka. Tynkowanie budynku od wewnątrz przeprowadza się w temperaturze powyżej 10 stopni C. Gdy jest zimno może się okazać, że woda zamarza zamiast odparowywać. Tynkujemy najpierw sufity potem ściany. Podczas tych prac wstawiamy również ścianki działowe (jeśli nie były murowane), które również tynkujemy.
    Zabudowa lekka i szpachlowanie
    Kolej na podwieszane sufity, które chętnie wykorzystuje się w wykańczaniu wnętrz. Zaletą ich jest możliwość uzyskania ciekawych efektów oświetleniowych i wizualnych. Następnie szpachlujemy i szlifujemy ściany i sufity, ale tylko w tych pomieszczeniach, w których powierzchnie będą malowane. W kuchni i łazience gdzie układana będzie glazura ścian nie trzeba szpachlować, jak również tam gdzie planujemy położyć tapetę.

    Gruntowanie, malowanie, prace glazurnicze


    Gruntowanie ścian zapobiega odparzaniu i powoduje wzmocnienie podłoża. Po wykonaniu tej czynności osadzamy parapety i malujemy ściany. Następnie jest czas na biały montaż i prace glazurnicze. Pozostaje montowanie okładziny podłogowej (parkiet, panele itp.). Po czym przystępujemy już do drobnych zabiegów typu instalacja gniazd wtykowych, włączników, karniszy, rolet itp. Drzwi wewnętrzne wstawiamy w zależności od ich modelu i rodzaju. Możemy to zrobić zaraz po tynkowaniu lub dopiero po wykonaniu prac glazurniczych. Niezbędna jest tu porada specjalisty.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Od stanu surowego do zamieszkania

    Komentarze
    Bardz dobry artykuł. Krótko zwięźle i na temat.
    2018-09-28 16:03:02
    Mieczysław


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush