Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Tynki wewnętrzne - czyli czym wykończyć ściany

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Tynki wewnętrzne spełniają ważną rolę użytkową i dekoracyjną. Poprawiają izolacyjności termiczną i akustyczną oraz ochronę przeciwwilgociową i przeciwpożarową. Odpowiednio dobrane i starannie wykonane poprawiają estetykę wnętrza. Zanim zabierzesz się za tynkowanie poznaj rodzaje dostępnych tynków wewnętrznych - gipsowe, cementowo-wapienne, gliniane - mamy możliwość dokonania wyboru.

  Co to jest tynk?


  Tynk to warstwa z zaprawy lub gipsu, którą pokrywamy powierzchnię ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. Wyróżnia się kilka rodzajów tynków przeznaczonych do wnętrz. Najbardziej popularnym jest tynk gipsowy i tynk cementowo-wapienny. Niektórzy korzystają z tradycyjnego tynku glinianego.

  Tynk gipsowy


  Głównym składnikiem tynku gipsowego jest wysokiej jakości gips, kruszywo kalibrowane i uszlachetniające dodatki. Gotowe mieszanki są plastyczne, łatwe w obróbce i wyróżniają się dobrą przyczepnością do podłoża. Produkuje się je w dwóch wersjach technologicznych. Jako tynki do agregatów tynkarskich oraz jako tynki ręczne do niewielkich prac remontowych. Tynki gipsowe nakłada się techniką jednowarstwową, od razu wykańczając powierzchnię. Są szybkoschnące, łatwe do wygładzenia i dają wysoką wydajność tynkowania.

  Tynk cementowo-wapienny


  Tradycyjny tynk cementowo-wapienny to wciąż popularny materiał do wykańczania ścian. Można go przygotować bezpośrednio na budowie, pamiętając o dokładnej proporcji składników. Lepszym rozwiązaniem jest kupno gotowych suchych mieszanek, w skład których wchodzi cement, wapno i wypełniacze kwarcowe. Jest on niezastąpiony we wnętrzach wymagających odporności na wilgoć i uderzenia mechaniczne. Tynk układa się cienką warstwą kielnią lub agregatem, najtrudniejszą czynnością podczas pracy jest zacieranie, czyli wygładzanie powierzchni. Tynki cementowo-wapienne stosuje się jako ostateczne wykończenie powierzchni, lub jako podłoże do wykonania gładzi gipsowych, tynków mineralnych lub tynków akrylowych.
  tynk gliniany

  Tynki gliniane


  Zainteresowanie materiałami ekologicznymi w budownictwie skierowało uwagę w kierunku tynków glinianych. Mają one szereg właściwości niezwykle cenionych przez użytkowników. Przede wszystkim glina, jako surowiec naturalny, ekologiczny sprzyja zdrowiu mieszkańców i tworzy przyjazny mikroklimat. Tynk gliniany „oddycha”, utrzymuje przyjazną wilgotność powietrza, pochłania nieprzyjemne zapachy. Pomieszczenie z zaprawą z gliny jest wolne od grzybów i pleśni, co ma szczególne znaczenie w przypadku alergików.  Tynki posiadają dość duży ciężar, dzięki temu maja doskonałe właściwości izolacyjne akustyczne i termiczne ( utrzymują chłód latem, ciepło zimą). Plastyczne właściwości gliny stwarzają nieograniczone możliwości estetycznego kreowania wnętrz. Możemy dowolnie zaplanować faktur tynku i łączyć go z różnymi materiałami – ceramiką, drewnem, kamieniem. To jedyny tynk o wielokrotnym zastosowaniu, po skuciu można go użyć ponownie.
  Niektórzy sądzą, że nie można stosować go w nowoczesnych wnętrzach. Nic bardziej mylnego. Kluczowe natomiast jest znalezienie fachowców, którzy potrafią tynkować w tej technologii. Doświadczenie jest tu bardzo ważne, ponieważ glina nie jest materiałem jednorodnym, a tynk przygotowujemy na miejscu budowy.

  Kiedy tynki wewnętrzne wymagają naprawy


  Dobry tynk jest jednorodny, ma jednakowy kolor na całości, wszystkie odstępstwa wymagają sprawdzenia. Miejsca, które dają głuchy odgłos w czasie opukiwania ścian to fragmenty utraty przyczepności lub rozwarstwienia tynku. Spękania mogą być wynikiem wadliwej zaprawy albo sygnalizować problemy związane z konstrukcją. W tym drugim przypadku, jeśli nie usuniemy przyczyny kłopotów, spękania będą się pojawiać mimo napraw. Przebarwienia tynku mogą powstawać na skutek wcześniejszego zawilgocenia ścian. Zmiana koloru jest spowodowana schnięciem wyprawy. Rdzawe wykwity są objawem korozji elementów zatopionych w tynku.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas