Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Tynki wewnętrzne - czyli czym wykończyć ściany

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Tynki wewnętrzne spełniają ważną rolę użytkową i dekoracyjną. Poprawiają izolacyjności termiczną i akustyczną oraz ochronę przeciwwilgociową i przeciwpożarową. Odpowiednio dobrane i starannie wykonane poprawiają estetykę wnętrza. Zanim zabierzesz się za tynkowanie poznaj rodzaje dostępnych tynków wewnętrznych - gipsowe, cementowo-wapienne, gliniane - mamy możliwość dokonania wyboru.

    Co to jest tynk?


    Tynk to warstwa z zaprawy lub gipsu, którą pokrywamy powierzchnię ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. Wyróżnia się kilka rodzajów tynków przeznaczonych do wnętrz. Najbardziej popularnym jest tynk gipsowy i tynk cementowo-wapienny. Niektórzy korzystają z tradycyjnego tynku glinianego.

    Tynk gipsowy


    Głównym składnikiem tynku gipsowego jest wysokiej jakości gips, kruszywo kalibrowane i uszlachetniające dodatki. Gotowe mieszanki są plastyczne, łatwe w obróbce i wyróżniają się dobrą przyczepnością do podłoża. Produkuje się je w dwóch wersjach technologicznych. Jako tynki do agregatów tynkarskich oraz jako tynki ręczne do niewielkich prac remontowych. Tynki gipsowe nakłada się techniką jednowarstwową, od razu wykańczając powierzchnię. Są szybkoschnące, łatwe do wygładzenia i dają wysoką wydajność tynkowania.

    Tynk cementowo-wapienny


    Tradycyjny tynk cementowo-wapienny to wciąż popularny materiał do wykańczania ścian. Można go przygotować bezpośrednio na budowie, pamiętając o dokładnej proporcji składników. Lepszym rozwiązaniem jest kupno gotowych suchych mieszanek, w skład których wchodzi cement, wapno i wypełniacze kwarcowe. Jest on niezastąpiony we wnętrzach wymagających odporności na wilgoć i uderzenia mechaniczne. Tynk układa się cienką warstwą kielnią lub agregatem, najtrudniejszą czynnością podczas pracy jest zacieranie, czyli wygładzanie powierzchni. Tynki cementowo-wapienne stosuje się jako ostateczne wykończenie powierzchni, lub jako podłoże do wykonania gładzi gipsowych, tynków mineralnych lub tynków akrylowych.
    tynk gliniany

    Tynki gliniane


    Zainteresowanie materiałami ekologicznymi w budownictwie skierowało uwagę w kierunku tynków glinianych. Mają one szereg właściwości niezwykle cenionych przez użytkowników. Przede wszystkim glina, jako surowiec naturalny, ekologiczny sprzyja zdrowiu mieszkańców i tworzy przyjazny mikroklimat. Tynk gliniany „oddycha”, utrzymuje przyjazną wilgotność powietrza, pochłania nieprzyjemne zapachy. Pomieszczenie z zaprawą z gliny jest wolne od grzybów i pleśni, co ma szczególne znaczenie w przypadku alergików.  Tynki posiadają dość duży ciężar, dzięki temu maja doskonałe właściwości izolacyjne akustyczne i termiczne ( utrzymują chłód latem, ciepło zimą). Plastyczne właściwości gliny stwarzają nieograniczone możliwości estetycznego kreowania wnętrz. Możemy dowolnie zaplanować faktur tynku i łączyć go z różnymi materiałami – ceramiką, drewnem, kamieniem. To jedyny tynk o wielokrotnym zastosowaniu, po skuciu można go użyć ponownie.
    Niektórzy sądzą, że nie można stosować go w nowoczesnych wnętrzach. Nic bardziej mylnego. Kluczowe natomiast jest znalezienie fachowców, którzy potrafią tynkować w tej technologii. Doświadczenie jest tu bardzo ważne, ponieważ glina nie jest materiałem jednorodnym, a tynk przygotowujemy na miejscu budowy.

    Kiedy tynki wewnętrzne wymagają naprawy


    Dobry tynk jest jednorodny, ma jednakowy kolor na całości, wszystkie odstępstwa wymagają sprawdzenia. Miejsca, które dają głuchy odgłos w czasie opukiwania ścian to fragmenty utraty przyczepności lub rozwarstwienia tynku. Spękania mogą być wynikiem wadliwej zaprawy albo sygnalizować problemy związane z konstrukcją. W tym drugim przypadku, jeśli nie usuniemy przyczyny kłopotów, spękania będą się pojawiać mimo napraw. Przebarwienia tynku mogą powstawać na skutek wcześniejszego zawilgocenia ścian. Zmiana koloru jest spowodowana schnięciem wyprawy. Rdzawe wykwity są objawem korozji elementów zatopionych w tynku.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush