Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Elektryczne pojemnościowe podgrzewacze wody

  Kategoria: Hydraulika
  Przypnij
  Ciepłą wodę o optymalnej temperaturze chcemy mieć zaraz po odkręceniu kranu. Może nam to zapewnić elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy dokładnie określić oczekiwania co do sposobu korzystania z c.w. Zapotrzebowanie na c.w. zależy od wielu czynników np. wielkości domu ,liczby punktów poboru wody, liczby domowników, wyposażenia łazienki.

  Podgrzewacz pojemnościowy: jaki kupić?


  Aby dobrze dobrać podgrzewacz do określonych potrzeb, należy zapoznać się z  cechami użytkowymi różnych urządzeń dostępnych na rynku. Te zależą od konstrukcji tych urządzeń, a zatem i sposobu, w jaki podgrzewają wodę. A sposoby są dwa: przepływowy, czyli „na bieżąco”, i pojemnościowy, czyli z magazynowaniem.

  Jak działa terma?


  Podgrzewacz pojemnościowy (terma) - podgrzewa, a następnie magazynuje ciepłą wodę. Wystudzeniu wody w znajdującej się w zasobniku zapobiega termostat utrzymujący stałą temperaturę i izolacja cieplna, którą stanowi zwykle kilkucentymetrowa warstwa pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej.
  aaatrem

  Podgrzewacze bezciśnieniowe


  Podgrzewacze bezciśnieniowe mogą obsługiwać jeden punkt poboru wody. Mają one zbiorniki wiszące, pionowe, wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Montuje się je nad lub pod zlewozmywakiem albo umywalką. Współpracują ze specjalną armaturą. Pojemności zbiorników podgrzewaczy bezciśnieniowych są niewielkie, dlatego nadają się one do przygotowania c.w. wszędzie tam, gdzie potrzeba jej niewiele, ale jest często używana.

  Podgrzewacze ciśnieniowe


  Zadaniem podgrzewaczy ciśnieniowych jest dostarczenie ciepłej wody do kilku kranów jednocześnie. Mogą pracować w instalacji podłączonej do sieci wodociągowej lub zaopatrywanej w wodę z własnego ujęcia i wyposażonej w hydrofor. Zbiorniki podgrzewaczy ciśnieniowych wykonane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub pokrytej warstwą emalii porcelanowo-szklanej.
  Zbiorniki mogą być wykonane w wersji pionowej lub poziomej. Jedne przeznaczone są do ustawienia na podłodze, inne – do powieszenia na ścianie.

  Wraz ze wzrostem temperatury wody rośnie jej ciśnienie. Przekroczenie ciśnienia dopuszczalnego (zwykle 0,6 MPa) doprowadziłoby do zniszczenia zbiornika, dlatego podgrzewacze ciśnieniowe są wyposażone w zawory bezpieczeństwa. Do instalacji zasilanej z podgrzewacza pojemnościowego montuje się dowolne baterie.
  atreataera

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 


  Dwie podstawowe wielkości, które charakteryzują podgrzewacz pojemnościowy, to pojemność i moc. Dobierając pojemność zasobnika podgrzewacza wody, trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie na ciepłą wodę w poszczególnych punktach poboru i przyzwyczajenia domowników. Od nich będzie zależeć, ile wody potrzeba będzie jednocześnie. Do domu jednorodzinnego zwykle kupowane są podgrzewacze wody o pojemności około 120-200 l. Maksymalna temperatura wody, jaką można uzyskać w większości podgrzewaczy pojemnościowych to około 80°C.
  W sprzedaży dostępne są też podgrzewacze wody zwane dwuzakresowymi. Podgrzewają wodę głównie w nocy, korzystając z tańszej taryfy. Jeśli w ciągu dnia okaże się, że ilość c.w. zmagazynowana w nocy jest niewystarczająca, to za pomocą wysoko wydajnej grzałki można ją szybko dogrzać. Po zakończeniu dogrzewania urządzenie przełącza się z powrotem na grzanie tylko przy taryfie nocnej. Niektóre firmy oferują także termy, które mogą współpracować z kotłem centralnego ogrzewania. Wyposażone są wtedy w wężownicę, zasilaną wodą z instalacji centralnego ogrzewania, która służy do podgrzewania wody zimą. Latem lub podczas dużego poboru ciepłej wody urządzenie korzysta z energii elektrycznej.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Domy z bala
  Witam gdzie mogę dostać projekt tego domku z bali
  Zobacz Wpis
  2020-01-17 10:38:02
  miko

  Sklejki i forniry - drewno na ściany?
  Super artykuł tylko niech mi ktoś podpowie gdzie takie coś na ściany kupić? Bo nie mogę znaleźć a od dłuższego czasu chce wlasnie takie wykończenie salonu zrobić. Drewniana gładka sklejka na ścianie - ma być minimalistycznie i nowocześnie
  Zobacz Wpis
  2019-09-16 23:55:02
  Dora

  Czystość w domu - czyszczenie parą
  wg. mnie genialne i nowoczesne rozwiązanie, ja mam akurat od Ariete model taki wielofunkcyjny
  Zobacz Wpis
  2019-09-15 11:54:02
  David