Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Elektryczne pojemnościowe podgrzewacze wody

    Kategoria: Hydraulika
    Przypnij
    Ciepłą wodę o optymalnej temperaturze chcemy mieć zaraz po odkręceniu kranu. Może nam to zapewnić elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy dokładnie określić oczekiwania co do sposobu korzystania z c.w. Zapotrzebowanie na c.w. zależy od wielu czynników np. wielkości domu ,liczby punktów poboru wody, liczby domowników, wyposażenia łazienki.

    Podgrzewacz pojemnościowy: jaki kupić?


    Aby dobrze dobrać podgrzewacz do określonych potrzeb, należy zapoznać się z  cechami użytkowymi różnych urządzeń dostępnych na rynku. Te zależą od konstrukcji tych urządzeń, a zatem i sposobu, w jaki podgrzewają wodę. A sposoby są dwa: przepływowy, czyli „na bieżąco”, i pojemnościowy, czyli z magazynowaniem.

    Jak działa terma?


    Podgrzewacz pojemnościowy (terma) - podgrzewa, a następnie magazynuje ciepłą wodę. Wystudzeniu wody w znajdującej się w zasobniku zapobiega termostat utrzymujący stałą temperaturę i izolacja cieplna, którą stanowi zwykle kilkucentymetrowa warstwa pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej.
    aaatrem

    Podgrzewacze bezciśnieniowe


    Podgrzewacze bezciśnieniowe mogą obsługiwać jeden punkt poboru wody. Mają one zbiorniki wiszące, pionowe, wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Montuje się je nad lub pod zlewozmywakiem albo umywalką. Współpracują ze specjalną armaturą. Pojemności zbiorników podgrzewaczy bezciśnieniowych są niewielkie, dlatego nadają się one do przygotowania c.w. wszędzie tam, gdzie potrzeba jej niewiele, ale jest często używana.

    Podgrzewacze ciśnieniowe


    Zadaniem podgrzewaczy ciśnieniowych jest dostarczenie ciepłej wody do kilku kranów jednocześnie. Mogą pracować w instalacji podłączonej do sieci wodociągowej lub zaopatrywanej w wodę z własnego ujęcia i wyposażonej w hydrofor. Zbiorniki podgrzewaczy ciśnieniowych wykonane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub pokrytej warstwą emalii porcelanowo-szklanej.
    Zbiorniki mogą być wykonane w wersji pionowej lub poziomej. Jedne przeznaczone są do ustawienia na podłodze, inne – do powieszenia na ścianie.

    Wraz ze wzrostem temperatury wody rośnie jej ciśnienie. Przekroczenie ciśnienia dopuszczalnego (zwykle 0,6 MPa) doprowadziłoby do zniszczenia zbiornika, dlatego podgrzewacze ciśnieniowe są wyposażone w zawory bezpieczeństwa. Do instalacji zasilanej z podgrzewacza pojemnościowego montuje się dowolne baterie.
    atreataera

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 


    Dwie podstawowe wielkości, które charakteryzują podgrzewacz pojemnościowy, to pojemność i moc. Dobierając pojemność zasobnika podgrzewacza wody, trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie na ciepłą wodę w poszczególnych punktach poboru i przyzwyczajenia domowników. Od nich będzie zależeć, ile wody potrzeba będzie jednocześnie. Do domu jednorodzinnego zwykle kupowane są podgrzewacze wody o pojemności około 120-200 l. Maksymalna temperatura wody, jaką można uzyskać w większości podgrzewaczy pojemnościowych to około 80°C.
    W sprzedaży dostępne są też podgrzewacze wody zwane dwuzakresowymi. Podgrzewają wodę głównie w nocy, korzystając z tańszej taryfy. Jeśli w ciągu dnia okaże się, że ilość c.w. zmagazynowana w nocy jest niewystarczająca, to za pomocą wysoko wydajnej grzałki można ją szybko dogrzać. Po zakończeniu dogrzewania urządzenie przełącza się z powrotem na grzanie tylko przy taryfie nocnej. Niektóre firmy oferują także termy, które mogą współpracować z kotłem centralnego ogrzewania. Wyposażone są wtedy w wężownicę, zasilaną wodą z instalacji centralnego ogrzewania, która służy do podgrzewania wody zimą. Latem lub podczas dużego poboru ciepłej wody urządzenie korzysta z energii elektrycznej.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush