Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Domofony i wideodomofony

  Kategoria: Narzędzia
  Przypnij
  Dziś domy mają różnorodne zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na posesję. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze poznać ofertę rynkową. Obecnie w sprzedaży są zarówno tradycyjne domofony, jak i nowocześniejsze ich odmiany - wideodomofony. Od naszego wyboru zależą prace instalacyjne, skuteczność ochrony i komfort użytkowania systemu.

  Istotne funkcje domofonów i wideodomofonów


  Podstawowym zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie mieszkańcom kontaktu głosowego z osobą stojącą przy wejściu na działkę oraz automatyczne otwieranie furtki. W tym celu można zainstalować nawet prostą wersję analogową. System domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku (przeważnie w pobliżu drzwi wejściowych) unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. W rozbudowanej instalacji panel bramowy instaluje się także przy drzwiach wejściowych. Wideodomofony - poza dźwiękiem przekazują również obraz, dlatego warto je montować w sytuacji, gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z domu.  Ten system wyposażony jest dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu. Często ma też wiele innych funkcji - zwróćmy na to uwagę podczas zakupu konkretnego zestawu. Najtańsze wideodomofony mają małe, czarno-białe ekrany i są pozbawione dodatkowych opcji.
  Niektóre sprzęty sygnalizują, czy furtka jest zamknięta. Mogą też służyć dodatkowo do obsługi bramy garażowej, drzwi wejściowych oraz oświetlenia posesji. Kamera noktowizyjna w wideodomofonie nawet po zmroku zapewnia podgląd tego, co dzieje się przed furtką. Kamera z czujnikiem ruchu uruchomia się automatycznie, gdy ktoś znajduje się w polu jej zasięgu. Wideodomofon może ponadto rejestrować obrazy i historię połączeń - tak, by później dało się je odtworzyć.

  Systemy przewodowe i bezprzewodowe


  Połączenie pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem odbywa się drogą radiową lub przewodami. To drugie rozwiązanie nadal wybiera wielu użytkowników, ponieważ jest mniej zawodne i wychodzi taniej w nowo budowanym domu. Natomiast w przypadku doposażania budynku w domofon, najlepiej skorzystać z  kabli istniejącej instalacji dzwonkowej (o ile to możliwe). Wkopanie nowych przewodów może wymagać rozkopania trawnika czy rozebrania nawierzchni z kostki brukowej. Wewnątrz budynku trudności przysparza ukrycie przewodów w wykończonych ścianach.
  Systemy bezprzewodowe pozwalają uniknąć tych dylematów - nie trzeba się martwić, jak poprowadzić przewody. Przekazywanie sygnałów między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną nie wymaga okablowania. Koszty montażu są niskie, co kompensuje wyższą cenę samych urządzeń.
  Jednak należy doprowadzić zasilanie do panelu przy furtce ale łatwo to zrobić bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, znajdującej się przy ogrodzeniu. W trakcie użytkowania pamiętajmy o okresowej wymianie baterii w sprzęcie.
  domofon

  Urządzenia analogowe i cyfrowe


  Chociaż w domach jednorodzinnych najpopularniejsze są domofony analogowe, warto wziąć pod uwagę nowatorskie systemy cyfrowe. Od dawna mają one zastosowanie w budynkach wielorodzinnych. W domach jednorodzinnych umożliwiają montaż unifonu na każdej kondygnacji. Mogą też pełnić rolę domowego interkomu, ułatwiając porozumiewanie się domowników z różnych miejsc budynku. Najważniejszą zaletą urządzeń cyfrowych jest możliwość otwierania furtki bez klucza, poprzez wybranie odpowiedniego kodu na klawiaturze .

  Odpowiednia jakość urządzeń


  Kupujmy systemy sprawdzonych marek, obecnych na rynku od lat - zapewnią bezawaryjne działanie instalacji. Specjalną uwagę zwróćmy na rodzaj materiału, z którego wykonany jest panel bramowy, oraz na jego solidność. Zamontowany na zewnątrz będzie ciągle narażony na niszczący wpływ warunków atmosferycznych (deszczu, śniegu, dużych zmian temperatury), działanie czynników zakłócających (światła słonecznego, wiatru) czy na ataki chuliganów. Najlepiej by cały system pochodził od jednego producenta - dzięki temu zyskamy pewność, że wszystko jest ze sobą zgrane.
  domofon1

  Ważne podczas montażu


  Przewody instaluje się w wykopie głębokości 60-70 cm i przysypuje kilkucentymetrową warstwa pisku by weliminować naprężenia związane z ruchami gruntu. Na wysokości 10 cm ponad kablami rozkłada się pas folii ostrzegawczej niebieskiej, która chroni przed przypadkowymi uszkodzeniami. Przewody wewnętrzne ukrywa się w bruzdach wykonanych w tynku. By unikać kucia w wykończonych wnętrzach niekiedy przewody przykleja się (na klej montażowy) lub umieszcza w specjalnych listwach
  Wideodomofon montujemy na odpowiedniej wysokości. Przymocowany za wysoko lub za nisko nie zobaczymy twarzy osoby przy wejściu.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Domofony i wideodomofony

  Komentarze
  Artykuł dobry i ciekawy. Wracają wspomnienia z dzieciństwa i okupacja domofonów celem zebrania drużyny na osiedlu :)
  2018-09-28 16:03:02
  Misiek


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush