Właściwości
Kleje-uszczelniacze to niezawodne kleje montażowe o bardzo dużej sile wiązania i jednocześnie bardzo trwałe uszczelniacze przewyższające właściwościami silikony i akryle. Kleje-uszczelniacze są przyczepne do prawie wszystkich gładkich i porowatych podłoży. Nie nadają się do łączenia polietylenu, polipropylenu, teflonu i powierzchni pokrytych bitumami. Można je aplikować nawet na wilgotne podłoża dlatego mogą być wykorzystywane do połączeń sanitarnych. Nie mają w składzie rozpuszczalników, więc nie pachną. Są neutralne chemicznie, nie reagują z podłożem, nie powodują korozji metali. Są odporne na działanie wielu substancji chemicznych w niedużych stężeniach oraz promieniowania UV. Wśród nich znajdziemy artykuły uniwersalne oraz przeznaczone do szczególnego zastosowania. Zasadniczy podział to produkty do stosowania tylko we wnętrzach oraz do wnętrz i na zewnątrz. Osobne są produkty przygotowane specjalnie do łączenia szkła. Tworzą klarownie przejrzystą spoinę. Inne przeznaczone są do wykorzystania podczas montażu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (mają kolor aluminium).
Zastosowanie
Powyższe produkty warto stosować podczas wykańczania lub remontu domu. Można nimi przykleić listwy przypodłogowe, listwy wokół drzwi, parapety, półki. Są przydatne w czasie wykonywania dekoracyjnych okładzin z płyt z korka, PCW, MDF. Można ich też użyć do montażu obudowy kominka. Kiedy zaistnieje konieczności wymiany jednej płytki ceramicznej lub kamiennej lepiej użyć kleju-uszczelniacza, niż kupować worek zaprawy cementowej. Tym produktem możemy przymocować lustro, półeczki, uchwyty i wieszaki w łazience oraz uszczelnić przestrzeń wokół umywalki, wanny lub brodzila. W kuchni znajdą zastosowanie podczas wykonywania zabudowy meblowej, gdy trzeba uszczelnić przestrzeń wokół zlewozmywaka, styk blatów ze ścianą, wypełnić elastycznie narożniki, przymocować reling lub wieszak na ścierki.Na zewnątrz gdy zastosujemy klej-uszczelniacz do wypełniania szczelin dylatacyjnych na tarasie albo elewacji, to po pewnym czasie możemy nałożyć jedną warstwę na drugą, aby poprawić wygląd uszczelnienia bądź uzupełnić ubytki, bez konieczności usuwania starego wypełnienia. Materiały te można też wykorzystać do klejenia i uszczelniania materiałów dekarskich. Przydadzą się również do wypełniania pęknięć i szczelin w ceramice, betonie, tynkach, kamieniu i drewnie.
Aplikacja
W celu sklejenia elementów produkt nakłada się punktowo lub liniowo na jedną z łączonych powierzchni. Gdy powierzchnia złącza jest duża, można nałożyć go w kształcie zygzaka. Minimalna grubość spoiny w funkcji klejenia wynosi 2 mm, przy uszczelnianiu wymiar ten zaczyna się od 5 mm. Najbardziej elastyczne masy pozwalają na wykonanie spoiny uszczelniającej o szerokości do 3 cm. Żeby nie pobrudzić obu powierzchni, styk do uszczelnienia najlepiej jest z każdej strony okleić taśmą malarską. Naskórek tworzy się bardzo szybko, zwykle po pięciu minutach, i wtedy można już pomalować wypełnienie. Świeże zabrudzenia od niektórych klejów-uszczelniaczy można zmyć benzyną ekstrakcyjną lub acetonem. W momencie gdy zaschnie, można go usunąć tylko mechanicznie.