Dawniej do produkcji tarcz diamentowych wykorzystywano spoiwa żywiczne, w dzisiejszych czasach technika ich produkcji całkowicie się zmieniła. Nowoczesne tarcze diamentowe wykonane są z metalowego korpusu (stalowego lub ze specjalnego stopu metali lekkich) oraz warstwy proszku diamentowego, który jest zatopiony w spoiwie metalowym i naniesiony na jej obwód.
Funkcją spoiwa jest podtrzymanie cząstek diamentu do momentu, aż się zużyją. To główna cecha spoiwa, dzięki której tarcze są wystarczająco wytrzymałe na ścieranie. Gdyby nie ta właściwość, tarcze przecinałyby szybko i w wysokiej jakości, ale okres użycia byłby bardzo krótki.
Jeśli spoiwo jest bardzo odporne na ścieranie, wówczas nowe cząstki diamentu nie są odsłaniane, co w konsekwencji powoduje, że tarcza straci swój potencjał cięcia i staje się tępa. W takiej sytuacji należy użyć tzw. bloczka czyszczącego (zwanego również osełką do tarcz), aby zetrzeć spoiwo, odsłonić nowe cząstki diamentu i móc ponownie ciąć tarczą.
Co oznacza, że tarcza jest przeznaczona do pracy na mokro i do pracy na sucho?
Mechanika cięcia tarczami diamentowymi powoduje wytworzenie wysokich temperatur, stąd, ze względu na typ chłodzenia, możemy wyróżnić dwa rodzaje cięć.
Pracę cięcia materiałów budowlanych powinno wykonywać się „na mokro”, ponieważ częste zwilżanie miejsca, w którym następuje cięcie wpływa na zwiększoną żywotność tarczy oraz znacznie większą wydajność pracy, gdyż woda lub specjalna emulsja chodząco-smarująca wypłukuje szlam powstały podczas cięcia. Ponadto praca na mokro zapewnia bardzo dobre chłodzenie tarczy w czasie pracy. Skutecznym „nawilżaczem” podczas pracy tarczą diamentową będzie nie czysta woda, a mikstura składająca się w wody oraz dodatku szarego mydła lub oleju wiertniczego.
Bywają sytuacje, gdy materiał budowlany z którym pracujemy, nie może mieć kontaktu z wodą lub jakąkolwiek inną substancją, jesteśmy wtedy zmuszeni do pracy na sucho. Na szczęście na rynku dostępne są także tarcze diamentowe przeznaczone właśnie do pracy „na sucho”. To, że tarcza ma oznaczenie „na sucho”, nie znaczy też, że nie musimy jej chłodzić podczas pracy. Pracując taką tarczą diamentową należy wyciągać ją ze szczeliny cięcia po ok. 2 min ciągłej pracy, a następnie na 2 min zostawić włączone urządzenie na biegu jałowym w celu jej ochłodzenia.
Ważne aby tarczami na mokro pracować tylko i wyłącznie na mokro. W innym przypadku nieodwracalnie je zniszczymy. Z tarczami posiadającymi metalowy korpus i oznaczenie „do pracy na sucho” jest trochę inaczej, gdyż one nadają się również do pracy na mokro. Istotne, aby pamiętać o tym, że jak już zaczniemy pracę na sucho – to w trakcie nie zmieniamy stylu pracy „na mokro”. Taka gwałtowna zmiana warunków pracy może zniszczyć nam nieodwracalnie tarczę, gdyż nastąpi nagły spadek temperatury.
Oferowane tarcze diamentowe są przeznaczone do cięcia takich materiałów, jak: kamień naturalny i sztuczny, cegła ceramiczna, tynk i klinkier, granit i marmur, beton zbrojony, kostka brukowa, itp.
Bezpieczeństwo przy pracy z tarczami diamentowymi
W każdym przypadku wykonywania jakiejkolwiek pracy konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa; dotyczy to również korzystania z tarcz diamentowych. Należy pamiętać, żeby podczas pracy zawsze stosować odpowiednie wyposażenie: okulary, obuwie, odzież, ochraniacze słuchu, a w razie potrzeby maskę na twarz.
Prawidłowe użytkowanie tarcz to również jeden z elementów wpływających na bezpieczeństwo pracy przez cały czas. Jak zatem postępować?
Zawsze stosować się do zaleceń producenta ciętego materiału.
Okresowo weryfikować, czy na tarczy nie pojawiły się pęknięcia, ślady zużycia czy wykrzywienia.
Sprawdzić czy obejmy mocujące tarczę mają właściwą średnicę, są równe, płaskie i nie ma na nich luzu.
Upewnić się, że tarcza jest prawidłowo i stabilnie zainstalowana. Sprawdzić czy łożyska, oś lub tarcza są w dobrym stanie.
Przestrzegać maksymalnej prędkości roboczej ze względu na średnicę tarczy wskazanej przez producenta.