Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Czystość w domu - czyszczenie parą

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Czyszczenie parowe to coraz popularniejsza metoda na utrzymanie czystości w domu. Porządki są wyjątkowo proste, szybkie i skuteczne, jeżeli mamy na wyposażeniu parownicę. Parownice to cała rodzina urządzeń. Parą można czyścić niemal wszystkie powierzchnie. Jakie możliwości i zalety mają te urządzenia? Do czego można zastosować parownicę? Poznajcie fakty i mity dotyczące czyszczenia parowego.
  Czyszczenia parowe jest wydajne i skuteczne, a ponad to zdrowe i ekologiczne, gdyż odbywa się bez użycia środków chemicznych i detergentów, które mogą wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne. Sprzątanie przy użyciu parownicy jest też bardzo ekonomiczne - ogranicza zużycie wody, którą wykorzystujemy podczas domowych czynności porządkowych.

  Jak działa parownica?


  Parownica wyposażona jest w specjalny zbiornik, który napełnia się wodą. Ta jest podgrzewana pod wysokim ciśnieniem wskutek czego wytwarza się bardzo gorąca para o temp. 100 stopni C. Po podgrzaniu para jest sprężana i kierowana do dyszy ręcznej lub podłogowej. Wydostaje się ona z urządzenia z szybkością 170 km na godzinę i nagrzewa brud szybciej niż powierzchnię, do której przywiera. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia odklejają się bez trudu nawet z trudno dostępnych miejsc.

  Wykorzystanie parownicy


  Urządzenie ma wiele zastosowań, można nią czyścić różne powierzchnie - zaczynając od twardych posadzek (kamień, lastrico), poprzez podłogi, również te wykończone panelami laminowanymi. Parownica świetnie sprawdza się do czyszczenia stali nierdzewnej w kuchni, okapów, płyt grzejnych, piekarników. Jest niezastąpiona podczas sprzątania łazienki. Oprócz kabin prysznicowych i ceramiki łazienkowej, doskonale radzi sobie z czyszczeniem baterii łazienkowych oraz fug. Jest bardzo przydatna podczas remontu domu - pomoże szybko i sprawnie usunąć ze ścian starą tapetą. Niektóre modele parownic umożliwiają również prasowanie parowe.
  apar

  Rozwiązanie przyjazne dla alergików


  Parownica jest urządzeniem, którego nie powinno zabraknąć w domu, w którym mieszkają małe dzieci i alergicy. Detergenty i chemia nigdy nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, mogą uczulać, a ich pozostałości znajdują się po czyszczeniu na powierzchniach w domu. Czyszczenie gorącą parą eliminuje ten problem ponieważ parownica czyści bez dodatków. Gorąca para dokładnie penetruje wszelkie zakamarki i szczeliny i jest prawdziwym pogromcą drobnoustrojów.

  Czyściki parowe


  Najmniejsze urządzenia to małe i lekkie czyściki. Podczas pracy trzyma się je w ręku. Przeznaczone są do codziennych, szybkich porządków. Wbudowane w nie pojemniki na wodę są niewielkie. Końcówki czyścików można wymieniać, by jak najefektywniej wyczyścić zakamarki i różne powierzchnie.

  Mopy parowe


  Do sprzątania podłóg są dedykowane mopy parowe. Przystosowane są do czyszczenia podłóg z różnych materiałów: laminatów, drewna, kamienia, ceramiki, a nawet wykładzin dywanowych. Obsługa jest podobna do odkurzaczy pionowych. W wyposażeniu są różne akcesoria: ściereczki, nakładki, końcówki do zakamarków czy listew.

  Parownice


  Wszechstronne zastosowanie mają parownice. Podczas sprzątania przesuwa się je na kółkach (jak odkurzacz). Pracuje się nimi, bez wlewania świeżej wody, przez 30-40 min. Bogate zestawy końcówek pozwalają wyczyścić m.in. podłogi, sprzęt AGD, okna, zlewozmywak, baterię. Wybrane modele mają nawet akcesoria do odświeżania ubrań, usuwania tapet czy żelazka parowe do prasowania.

  Odkurzacze z parą


  Odkurzacze z funkcją czyszczenia parą to również urządzenia o szerokim zastosowaniu. Są większe i cięższe (8,9-10,5 kg) od parownic. Można nimi odkurzać (jak tradycyjnym odkurzaczem), wyczyścić parą różne powierzchnie a także zbierać rozlane ciecze.
  apapapa

  Fakty i mity


  Parownica działa tak jak odkurzacz: Nie: Zasada działania tych urządzeń jest zupełnie inna. Odkurzacz wciąga zabrudzenia luźne, a parownica emituje gorącą parę wodną pod wysokim ciśnieniem i w ten sposób rozpuszcza i usuwa zanieczyszczenia przywierające do powierzchni.

  Parownica zabija bakterie: Tak: Według badań specjalistycznych, parownice są wysoce skuteczne w usuwaniu najpopularniejszych domowych bakterii, czyli pałeczek gram – ujemnych w tym Salmonelli i bakterii coli, a także bakterii gronkowca złocistego i bakterii paciorkowca jelitowego.

  Parownica wymaga stosowania detergentów: Nie: Parownica czyści bez środków chemicznych, samą parą wodną pod ciśnieniem.
  Parownica ma bardzo wiele zastosowań: Tak: Parownice o zróżnicowanym wyposażeniu w zależności od modelu można jeszcze dodatkowo uzupełniać w dodatkowe akcesoria, pozwalające rozszerzyć zakres zastosowań urządzenia.

  Parownicą nie wyczyścisz podłóg: Nie: Wszystko zależy od posadzki, bowiem parownicą można czyścić każdą wodoodporną powierzchnię. Można nią czyścić nawet panele podłogowe, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad: trzeba pracować szybkimi ruchami, a przepływ pary ustawić na niskim poziomie. Nie zaleca się jednak czyszczenia parownicą drewnianych podłóg olejowanych.

  Parownice są łatwe w obsłudze: Tak: Parownice zapewniają pełen komfort obsługi dzięki technologii, która każdemu pozwoli sprzątać bez kontaktu z brudem. Są również w pełni bezpieczne dla domowników - dzięki blokadzie bezpieczeństwa nie ma ryzyka nieopatrznego uruchomienia urządzenia, także przez dzieci.

  Mycie parą jest drogie: Nie: Do czyszczenia parowego korzystamy jedynie z wody z kranu (nie należy używać wody destylowanej) - jest to zatem najbardziej ekonomiczna metoda czyszczenia.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Czystość w domu - czyszczenie parą

  Komentarze
  Ja to w ogóle nie wiem, jak sprzątałam przed zakupieniem urządzenia aprowego. ZUpełnie inna jakość życia - polecam!
  2019-02-04 08:51:04
  Małgorzata

  wg. mnie genialne i nowoczesne rozwiązanie, ja mam akurat od Ariete model taki wielofunkcyjny
  2019-09-15 11:54:02
  David


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas