Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Jak zmniejszyć koszty za ogrzewanie?

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Koszty ogrzewania w sezonie zimowym są wysokie i mocno obciążają domowe budżety. Co roku skłaniają właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych do zastanowienia się, gdzie warto poszukać oszczędności. Eksperci podpowiadają: najpierw ograniczmy zapotrzebowanie na ciepło, a dopiero potem inwestujmy w wydajniejsze ogrzewanie. Istotne są również dobre nawyki, które łatwo wyćwiczyć.
  Klimat panujący w naszym kraju sprawia, że sezonu grzewczego praktycznie nie da się uniknąć. Oszczędności warto szukać z głową, nie poświęcając na ich rzecz tak kluczowych kwestii, jak komfort cieplny wewnątrz budynku.
  adoc

  Docieplenie budynku jednorodzinnego


  W zmniejszaniu ilości wykorzystywanej energii poprzez ograniczenie strat ciepła kryje się jeden z największych potencjałów do oszczędności. Najwięcej strat ciepła generują zazwyczaj systemy wentylacyjne (30-40%), ściany zewnętrzne (20-30%), dachy (10-25%) i okna (15-25%). Odpowiedniej grubości ocieplenie pozwala znacznie ograniczyć te straty, co zmniejsza konieczną do dostarczenia ilość ciepła – efekt widać wówczas w comiesięcznych rachunkach za ogrzewanie.
  Inwestorzy którzy rozpoczęli  budowę domu po 1 stycznia 2017, musieli uwzględnić nowe przepisy przewidujące dalsze ograniczenia w zużyciu energii. To kolejny etap zmian w Warunkach Technicznych, zapoczątkowanych w 2014, a których ostateczna forma ma obowiązywać od 2021. W praktyce, w myśl nowych regulacji wzrośnie minimalna grubość izolacji – średnio o 2 centymetry dla dachów i elewacji. Jeżeli porównamy minimalne wymagania dla izolacji sprzed 2014 oraz te, które będą obowiązywać docelowo w 2021 okaże się, że za ogrzanie przeciętnego domu jednorodzinnego zapłacimy co roku o około 1000 zł mniej.
  akal

  Proste nawyki wszędzie


  Odsłonięte kaloryfery - Przyjrzyjmy się temu, czy grzejniki nie są niczym zasłonięte. Chodzi przede wszystkim o meble, które stanowią trudną do pokonania barierę dla ciepła, ale nie tylko. Ciężkie, grube zasłony także ograniczają przepływ ciepła z kaloryferów. Może się okazać, że po całkowitym odsłonięciu grzejników można zmniejszyć stopień ogrzewania, a przez to sporo zaoszczędzić.
  Parapety i półki - Dzięki parapetom mniej ciepła ucieka w strefie wokół okna. Blokują wędrówkę ciepła do góry, dzięki czemu rozchodzi się ono po pokoju. Dlatego jeśli grzejnik znajduje się w innym miejscu niż pod oknem, warto nad nim zamontować przynajmniej półkę, która odegra podobną rolę.
  Termostaty - W znacznej części domów na kaloryferach nie są zainstalowane termostaty. Kaloryfery grzeją albo „na full”, albo wcale. Stare, mocno zużyte termostaty również nie spełniają dobrze swojego zadania. Zainteresujmy się tym w swoich mieszkaniach.
  Uszczelnienie drzwi i okien - Czasem nawet jedna niewielka szczelina oznacza wzrost nakładów na ogrzewanie pokoju. Dokładnie więc przyjrzyjmy się oknom i drzwiom, a także uszczelnijmy wszelkie ubytki. W ciągu dnia odsłaniajmy okna. Promienie słoneczne przenikają przez szyby, przez co zyskujemy więcej ciepła. Nocą odwrotnie – okna najlepiej jest dokładnie zasłonić.
  Wietrzenie pomieszczeń - Podstawowa zasada: zawsze zakręcamy termostat (pozycja zerowa), gdy zaczynamy wietrzenie. Inaczej dostanie on sygnał, że musi zwiększyć poziom grzania. Kolejna zasada: wietrzymy krótko, ale porządnie. Kilka minut przy szeroko otwartym oknie w pełni wystarczy. Częste uchylanie okna w ciągu dnia oznacza większe straty ciepła.
  Folia odbijająca - Część ciepła z grzejnika zawsze ucieka przez chłodną ścianę za nim. Dlatego warto go od niej odgrodzić specjalną srebrną folią (można nawet użyć kuchennej – aluminiowej), którą dostaniemy bez problemu w markecie budowlanym. Taka folia lepiej też odbije ciepło, które trafia do pomieszczenia.
  Zakręcamy grzejnik - Ciepło rozchodzi się szybko, dlatego możemy obniżać temperaturę (lub całkowicie zakręcać termostat), gdy wychodzimy do pracy, a tym bardziej gdy nie ma nas w domu kilka dni. Warto także robić to na noc. Niższa temperatura (17-18 stopni) to zdrowszy sen.
  1Klimat panujący w naszym kraju sprawia, że sezonu grzewczego praktycznie nie da się uniknąć. Oszczędności warto szukać z głową, nie poświęcając na ich rzecz tak kluczowych kwestii, jak komfort cieplny wewnątrz budynku.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Jak zmniejszyć koszty za ogrzewanie?

  Komentarze
  Jak zawsze w punkt
  2018-12-04 06:58:02
  EDI

  A co, jeśli nie da się ustawić grzejnika na zero? Wynajmujemy mieszkanie i pokrętła są ustawione tak, że jest gwiazdka, jako zero i potem liczby od 1 do 5. NIe da się zakręcić grzejnika bardziej niż na 1. W ten sposób przy otwartym oknie, grzejnik zawsze się nagrzewa. Jak to jest..kantują nas na ogrzewaniu?
  2018-12-04 10:15:02
  Zmartwiona


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush