Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Kuchnia - funkcjonalność i estetyka

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    W kuchni bije serce domu, nie ma drugiego tak ważnego pomieszczenia. Tu ciągle coś się gotuje, piecze - tu wrze i bulgoce. Żar ognia ma tu znaczenie symboliczne, nawet w nowoczesnych kuchniach, które zrezygnowały z ognia na rzecz energii elektrycznej. Zbieramy się w pachnącej, ciepłej przestrzeni by usiąść, zjeść i porozmawiać, a gotowanie powinno odbywać się w sposób prosty i wygodny.
    Planując kuchnię szukamy inspiracji. Przeglądamy magazyny wnętrzarskie, oglądamy ekspozycje zaaranżowane w sklepach, podpatrujemy kuchnie innych. Bez wglądu na to jaki styl wnętrza najbardziej przypadnie nam do gustu, czy bliżej nam do sterylnego laboratorium czy do klimatycznej kuchni sielskiego dworku – powinniśmy krytycznie przyjrzeć się swoim wyborom.

    Planujemy przestrzeń kuchenną


    Pamiętajmy, że kuchnia będzie służyć nam i bliskim. To co pięknie wygląda w salonie sprzedaży czy na ilustracji, nie zawsze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Powinniśmy ocenić swoje preferencje – czy gotujemy często  czy sporadycznie szykujemy szybkie posiłki. Czy gotujemy samodzielnie czy z udziałem wszystkich domowników. Czy gotowanie to dla nas codzienny obowiązek czy pasja, której oddajemy się z zaangażowaniem. Spróbujmy sobie wyobrazić jak w naszej kuchni poruszamy się, jak wyjmujemy produkty, jak sięgamy po naczynia. Przestrzeń zorganizowana z uwzględnieniem naszych  przyzwyczajeń  i sposobu życia da nam pełne zadowolenie i satysfakcję.

    Zasady ergonomii w kuchni


    Ergonomia w odniesieniu do fizycznego obciążenia naszego ciała, odgrywa w przypadku kuchni bardzo istotną rolę. Codzienną krzątaninę można bardziej porównać do sportu wyczynowego niż do spaceru. Pokonujemy wiele odcinków, wielokrotnie zatrzymujemy się, schylamy, sięgamy, ciągle zmieniamy tempo ruchu. Jak zatem zaplanować wnętrze by oszczędzić nasze siły i zaoszczędzić czas spędzany przy codziennym gotowaniu ?

    Dobra kolejność


    W kuchni wykonujemy zazwyczaj wciąż powtarzające się czynności. Przynosimy żywność, składujemy. Potem przygotowujemy posiłek myjąc, krojąc, gotując. Rozplanujmy te strefy w taki sposób, aby płynnie przechodzić od jednego etapu do drugiego.
    Dobrze by przy wejściu była lodówka , lub szafki do przechowywania żywności. Dalej strefa zmywania i wstępnego przygotowania – wygodny blat, miejsce ze zlewem, zmywarką, pojemnikiem na odpadki. Tu w pobliżu trzymamy zastawę stołową: kubki, talerze, sztućce itp.  Przygotowanie potraw wymaga więcej miejsca, w tej części planujmy duży blat, dostęp do przypraw i naczyń, pomocnego sprzętu AGD. Ostatnia strefa gotowana to miejsce z kuchenką, piekarnikiem, grillem i innymi urządzeniami.
    Oczywiście w zależności jak dużą powierzchnię ma kuchnia, zwykle poszczególne strefy nakładają się na siebie i przenikają wzajemnie.
    kuchnia

    Odpowiednia wysokość


    Abyśmy mogli wygodnie pracować blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości 85-90 cm. To średnia wysokość dla osób o wzroście +/- 170 cm. Osoby znacznie niższe, czy wyższe muszą regulować wysokość nóżek szafek, oraz wybierać odpowiedniej grubości blatu. Warto też zastanowić się nad wysokością na której zamontujemy szafki górne. Zaleca się, by przestrzeń między blatem a szafkami górnymi wynosiła ok. 45-55 cm. Czasem zabudowę górną planujemy z wykorzystaniem całej przestrzeni do sufitu, wtedy dla wygody sięgania do ich wnętrza, posługujemy się drabinką.

    Ciąg szafek czy wyspa kuchenna ?


    W niewielkiej kuchni lepszym rozwiązaniem jest ciągła zabudowa, gdyż maksymalnie wykorzystuje przestrzeń i daje wrażenie ładu. Meble wolno stojące dają układ dynamiczny i dający możliwość modyfikacji w trakcie użytkowania.
     Na większej przestrzeni możemy połączyć te dwa rozwiązania. Na jednej ścianie zaplanujmy zabudowę z ciągu szafek z blatem na drugiej wolno stojący stół, bufet, kredens.
    Wyspa kuchenna to modne, funkcjonalne rozwiązanie do dużych kuchni. Minimum miejsca na sam mebel  to 120x100, do tego trzeba uwzględnić wolną przestrzeń dla nieograniczonego dostępu z każdej ze stron.
    Wyspy mogą być masywną formą nawiązującą do stołów gospodarczych, lub lżejszą konstrukcją meblową.  To wolnostojące stanowisko pracy nie związane z ciągiem zabudowy kuchennej. Spełnia również dowolną funkcję, pełniąc rolę dodatkowego blatu roboczego, głównego miejsca do gotowania lub zmywania. W zależności od upodobań może być również miejscem spożywania posiłków.

    Kuchnia w układzie zamkniętym


    Urządzenie kuchni w zamkniętym, wydzielonym pomieszczeniu ma swoje zalety. Wyraźnie eliminujemy hałasy, zapachy i kuchenny rozgardiasz od pozostałej części mieszkania. Daje to swobodę działania, nie ma potrzeby takiej organizacji przestrzeni, aby strefa zmywania i nieładu była mało widoczna. Nie musimy dostosowywać wyglądu i stylu kuchni do wystroju pozostałej części domu. W wydzielonej kuchni dobrze zaplanować choć  niewielką przestrzeń  do zjedzenia posiłku nawet jeśli mamy osobną jadalnię. Szybkie śniadanie lub poranną kawę możemy skonsumować w kuchni.

    Kuchnia z jadalnią i przestrzeń otwarta


    Przestronne wnętrze, gdzie mamy kuchnię z jadalnią staramy się tak zaaranżować, aby wygodnie korzystać z każdej strefy. Unikajmy sytuacji w której stół stoi na jednym ze szlaków kuchennej komunikacji, to zapewni nam komfort siedzenia przy nim. Warto też ustawić go przy oknie, lub w jego pobliżu. Styl kącika jadalnego może harmonizować z wnętrzem kuchni lub całkowicie odbiegać od  jej wyglądu. Spójny klimat tworzy kolorystyka i podkreślające styl dodatki.
    Niewątpliwą zaletą kuchni otwartej jest swobodne kształtowanie przestrzeni. To rozwiązanie umożliwia nam wspólne spędzanie czasu, osoba szykująca posiłek nie jest odizolowana, możemy również zorganizować gotowanie w grupie. Najważniejsze w tym układzie jest wygrodzenie i nie eksponowanie tzw. strefy brudnej, czyli miejsca zmywania, odkładania brudnych naczyń, ustawienia pojemników na odpadki. Miejsce do przygotowania posiłków powinno być tak zorganizowane, aby osoby gotujące mogły mieć kontakt wzrokowy (bez ciągłego obracania się) z osobami przebywającymi w części  wypoczynkowej.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Kuchnia - funkcjonalność i estetyka

    Komentarze
    Żałuję, że nie trafiłam na tak kompleksowy artykuł wcześniej, bo teraz czułabym się w swojej kuchni bardziej komfortowo :( W wakacje, w trakcie remontu, połączyliśmy kuchnię i jadalnię w jedną dużą przestrzeń - super ustawną, z mnóstwem szafek (wreszcie wszystko mi się mieści!). Wygląda to wszystko pięknie, jak z magazynu wnętrzarskiego, niestety pod względem funkcjonalności zrobiliśmy kilka błędów - bardzo brakuje mi dużego, wygodnego blatu do przygotowania posiłków właśnie w pobliżu płyty i piekarnika (jest po przeciwnej stronie kuchni), a do tego, nie wiem co nas podkusiło, ale zdecydowaliśmy się na jednokomorowy zlewozmywak... I teraz będę się męczyć do kolejnego remontu, na który pewnie męża nie namówię w najbliższym czasie.
    2018-09-28 16:03:02
    MonikaKraków

    @MonikaKraków, gdy jeszcze mieszkałam w bloku, miałam miałam w kuchni jednokomorowy zlew - nigdy więcej! Przy budowie domu zdecydowaliśmy się na dużą kuchnię z wyspą po środku. I to jest fajne rozwiązanie, jeśli masz dużą i ustawną przestrzeń. Nasza wyspa kuchenna to płyta, spory blat i dwukomorowy zlewozmywak. Na początku chcieliśmy też połączyć wyspę z blatem do spożywania posiłków, ale ostatecznie się na to nie zdecydowaliśmy.
    2018-09-28 16:03:02
    Ala32

    a ja sie cieszę, że mam kuchnię osobno tylko przejść 6 kroków przez hol, a jednak zero patrzenia ciągle na gary, jak by nie było :))))
    2018-09-28 16:03:02
    zozi-d


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush