Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Najmodniejsze kolekcje płytek

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Czy Twoja łazienka wymaga remontu? A może planujesz urządzanie swojego nowego domu. Dla wszystkich zainteresowanych przedstawiam w dzisiejszym artykule kolekcje wpisujące się w płytkowe trendy. Nieustannie zmieniają się wzory, kształty i wymiary kafli pozwalając na tworzenie ciekawych, oryginalnych aranżacji. Glazura była, jest i będzie modna tylko każdego roku zaskakuje nas szereg nowości.

  Imitacja natury – drewno, kamień beton


  Każdy producent ceramiki ma w swojej ofercie imitacje naturalnych kamieni, betonu i drewna. Trend ten jest najbardziej odporny na upływ czasu, a imitacje są coraz doskonalsze. Czasami trudno wychwycić różnicę. Królem tego roku jest wzór marmuru. Płytki jasne lub ciemne z wyraźnym użyleniem, które najbardziej wiernie oddaja piękno tej skały. Marmur doskonale sprawdza się w towarzystwie dodatków tworzących styl glamour. Doskonale w połączeniu ze złotem i mosiądzem dopełnia również stylizacje klasyczne. W czystych przestrzennych formach tworzy minimalistyczny klimat łazienki.
  Drewno zawsze jest inspiracja w aranżacjach. Jego urok można odkrywać w nieskończoność. W kolekcjach tego roku również są imitacje tego surowca. Zaskakuje kolorystyka – połączenie drewna i pasteli, zielenie, róże, beże. Sposób układania płytek nawiązuje do tradycyjnych parkietów. Bardzo dużo zwolenników mają wzory glazury nawiązujące do drewna z odzysku. Wyraźne sęki, słoje, ślady dawnej farby przypominają nieheblowane deski lub drewno pozyskane ze starych skrzyń transportowych z typowymi znakami i szablonowymi napisami. To motyw do łazienek w stylu rustykalnym lub industrialnym.
  Coraz większą popularność zyskuje wzór cementu i betonu. Płytki bardzo dobrze odwzorowują kolor betonu jego porowatą fakturę, ślady szpachli i charakterystyczne otwory montażowe. W nowoczesnych, modernistycznych wnętrzach bez tych dekorów trudno się obejść.
  p1

  Inne motywy


  Warto wspomnieć, że oprócz wyżej wymienionych są również płytki, w których projektanci odwołują się do natury w bardziej swobodny sposób. Chcą przywołać ducha konkretnego tworzywa by stworzyć odpowiedni klimat we wnętrzu. Przykładem może być glazura nawiązująca do pisaku, żwiru, wody. Klienci wybierają również płytki imitujące metale, tkaniny a nawet skórę. Niezależnie od tego, z jakim motywem mamy do czynienia w jednej partii płytki powinny się delikatnie różnić żyłkowaniem, odcieniem itd. Pozwala to uniknąć wrażenia seryjnej produkcji. Kafle powinny być układane na chybił trafił, a zawartość kilku opakowań pomieszana. Wtedy uzyskamy najciekawszy efekt wizualny.
  p2

  Geometria i obrazy


  Dużą popularnością cieszą się wzorzyste płytki wzorzyste – geometryczne. Wiele kolekcji ma bazy o neutralnej lub barwnej kolorystyce, która stanowi super tło dla ciekawych motywów. Wzory geometryczne mogą być rozbudowane lub tworzyć delikatny wzór o regularnych powtórzeniach. To także idealny sposób na wprowadzenie wzoru patchwork. Ten styl wszedł przebojem do aranżacji, choć tak naprawdę zawsze w nich był tylko teraz został szerzej poznany i zaakceptowany. Patchwork układany z niewielkich kafelków pozwala każdemu stworzyć własny niepowtarzalny wzór i zachwycić różnorodnością. Dla wielbicieli stonowanej stylistyki dobrym rozwiązaniem będzie patchwork monochromatyczny. Ci, którzy kochają mocne akcenty w swoim otoczeniu, mogą skorzystać z płytek typu marokańskiego o nasyconych barwach.
  Kolejny wyraźny trend to płytki pełniące funkcje obrazu we wnętrzu. Modne są abstrakcje przypominające nostalgiczne akwarele na płótnie. To nie dawne kafle tak zwane dekory, lecz moduły tworzące duże dekoracje.
  p3

  Gres porcelanowy


  Najmodniejsze kolekcje to gresy porcelanowe. Są trwałe i najbardziej odporne na ścieranie i działanie środków chemicznych.  Raz położony gres wymaga standardowego utrzymania czystości, podczas gdy drewno czy naturalny kamień trzeba regularnie impregnować, na co potrzeba czasu i pieniędzy. Gres może być szkliwiony lub nie. Gres szkliwiony może być matowy lub polerowany, polerowanie zmniejsza odporność materiału. Gres nieszkliwiony (techniczny) jest również trochę mniej odporny na działanie wody i zaplamienia. W nowoczesnych pomieszczeniach układamy płytki rektyfikowane, których krawędzie są precyzyjnie przycinane i szlifowane. Dzięki temu kładziemy je z zastosowaniem minimalnej fugi uzyskując efekt dużej powierzchni bez podziałów. Gres kładziemy nie tylko na podłogach, lecz również na ścianach.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Najmodniejsze kolekcje płytek

  Komentarze
  Uwielbiam naturalne wzory - drewno, albo nieśmiertelny marmur. Chyba jednak postawimy na marmur w łazience, bo pomysł z płytkami imitującymi drewno ukradli nam znajomi. A marmur jest i elegancki i ponadczasowy. I łatwo dobrać dodatki/
  2018-09-28 16:03:02
  marcymon


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati