Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Parawan nawannowy

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Zastosowanie parawanu nawannowego to sprytne rozwiązanie do małej łazienki. Pozwala pogodzić wszystkich użytkowników, stanowiąc kompromis pomiędzy zwolennikami kąpieli i miłośnikami prysznica. Dziś w moim artykule kilka informacji o tym produkcie. Nasz rynek oferuje coraz ciekawsze rozwiązania. Parawany bezramowe, lub eleganckie chromowe wykończenia. Możemy dowolnie tworzyć kąpielową przestrzeń.

  Łazienkowe 2w1


  Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie życia bez odprężających kąpieli. Inni cenią sobie wygodę i szybkość prysznica. W domach jednorodzinnych i dużych mieszkaniach posiadających kilka łazienek, każdą z nich można urządzić z uwzględnieniem preferencji użytkowników. Na ograniczonym metrażu, na jakim żyje większość mieszkańców miast, sprzeczne dążenia można pogodzić dzięki zastosowaniu parawanów nawannowych.
  aparawan

  Materiał


  Parawany wykonuje się ze szkła hartowanego albo szyby polistyrenowej, tzw. pleksi. Mogą być przezroczyste, przydymione, matowe z tłoczonym wzorem lub nadrukiem. Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Jaka jest różnica? Pleksi jest tańsze i lekkie, a szkło charakteryzuje większa trwałość - ze względu na wyższą odporność na ścieranie, hartowaną szybę trudniej zarysować. Ponadto, niektóre modele wykonane ze szkła powlekane są polimerową warstwą, która zastosowana w przypadku nieco droższych modeli parawanów, sprawia, że krople nie zatrzymują się na powierzchni tafli, ale gładko po niej spływają.
  Profile ścianek (płaskie lub zaokrąglone) najczęściej wykonane są z aluminium. Dostępne w kolorach od bieli po chrom. Dla szczelności, wytrzymałości i niezawodności parawanu znaczenie może mieć również materiał, z którego wykonano uszczelki. Najbardziej polecane są te elastomerowe. Nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na trwałe zanieczyszczenia. Długo zachowują estetyczny wygląd i funkcjonalność.
  aparawan1

  Rozmiary


  Parawany nawannowe możemy zamontować na wannie wykonanej z każdego materiału (akrylowej, stalowej, żeliwnej) i o każdym kształcie. Możemy dobrać model prawy lub lewy w zależności od strony po której ma być umieszczony.   Parawany są różnej długości - standardowe modele zajmują od około 60 do nawet 120 cm. Wysokość od 140 do 200 cm. Im większą część wanny zakrywa parawan, tym lepiej chroni przed rozpryskiwaniem się wody na posadzkę. Z drugiej strony, jeśli któryś z domowników ma trudności z poruszaniem, warto rozważyć, ile miejsca na ścianie pozostanie dostępne. Im więcej przestrzeni pozostawimy, by można było swobodnie się podeprzeć, tym łatwiej będzie wchodzić i wychodzić z wanny. Gdy stoimy przed wyborem dotyczącym długości parawanu, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się składane modele w formie harmonijki. Rozłożone będą skutecznie chronić posadzkę przed zachlapaniem, po złożeniu zajmując zaledwie kilkanaście centymetrów. Modele ze ściankami obracającymi się doskonale dopasowują się do wanien o najbardziej nawet wyszukanych kształtach. Wielu producentów oferuje parawany o nietypowych kształtach i wymiarach na indywidualne zamówienie.
  aparawan2

  Montaż


  Zdarza się, że niektórzy producenci zastrzegają sobie montaż wykonany przez pracowników serwisowych, aby zachować warunki gwarancji.  Jeśli ten wymóg nie obowiązuje, instalację parawanu możemy łatwo przeprowadzić samodzielnie. Pamiętać należy o kilku zasadach:
  montujemy parawan zgodnie ze wskazówkami z załączonej instrukcji,
  miejsce styku profili ze ścianami łazienki starannie uszczelniamy silikonem,
  sprawdzamy szczelność połączeń i w razie przecieków suszymy je i ponownie pokrywamy silikonem,
  przez pierwszą dobę po zamontowaniu parawanu nie korzystamy z kąpieli.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Parawan nawannowy

  Komentarze
  Właśnie uratowaliście moje małżeństwo! Żartuję oczwiście, ale z mężem mamy różne upodobania łazienkowe i w tej materii ciężko nam było dojść do zgody, gdy jeszcze wynajmowaliśmy mieszkania. Teraz powoli przenosimy się na swoje i wybraliśmy wannę z hydromasażem, półokrągłą z parawanem właśnie, choć chodzi mi po głowie mały upgrade, bo gdzieś widziałam taką wannę z rozsuwanymi drzwiami, jak w kabinie prysznicowej - to dopiero byłby złoty środek :)
  2018-09-28 16:03:02
  Narzeczona


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas