Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Piekarnik do zabudowy

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? To pytanie zadają sobie często osoby, które planują zakup nowych elementów wyposażenia kuchennego. W ofertach znajdziemy wiele typów piekarników. Przed dokonaniem wyboru warto przeanalizować ich najważniejsze parametry techniczne. Dziś podpowiadam, jaki piekarnik do zabudowy sprawdzi się w kuchni i jak ulokować go względem innych sprzętów AGD.

  Wybór rodzaju piekarnika


  To pierwsze zagadnienie, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Piekarnik do zabudowy może posiadać dwa sposoby zasilania:
  Piekarnik elektryczny– to najczęściej stosowane rozwiązanie. W sprzedaży znajdziemy bardzo dużo modeli zasilanych prądem. Ich niewątpliwą zaletą pozostaje łatwość do utrzymania czystości, brak ubocznych produktów spalania oraz wysoki komfort użytkowy. Piekarnik elektryczny bardzo szybko się nagrzewa i ma możliwość dokładnej regulacji temperatury pieczenia. Dzięki temu przygotowywanie posiłków staje się łatwiejsze.
  Piekarnik gazowy – jego największym atutem jest niski koszt eksploatacji. Piekarnik ten może posiadać kilka dodatkowych funkcji, które ułatwiają przyrządzanie potraw. Niestety oferta handlowa jest tu dość skromna. Gazowe piekarniki do zabudowy należą do rzadkości. Warto też dodać, że większość modeli posiada dysze przystosowane do przyłączenia gazu ziemnego. Czasem w sprzedaży znajdziemy też modele z dyszami do podłączenia butli z propan butanem. Zawróćmy na to uwagę przed zakupem.

  piekOptymalny rozmiar piekarnika


  Piekarnik o standardowych rozmiarach – najczęściej wymiary oscylują wokół 60 cm wysokości, 60 cm szerokości i 55 cm głębokości. Jest to klasyczny format, który pasuje do większości ciągów kuchennych. Standardowy piekarnik do zabudowy posiada wiele dodatkowych funkcji.
  Kompaktowy piekarnik elektryczny – takie produkty mają mniejsze wymiary (najczęściej 45 cm wysokości i do 60 cm szerokości). Głębokość jest już uzależniona od modelu urządzenia. Kompaktowy piekarnik do zabudowy będzie szczególnie funkcjonalny w przypadku małych kuchni. Nie zajmie dużej powierzchni użytkowej i umożliwi wygodne przygotowywanie posiłków. Urządzenie kompaktowe może odznaczać się różnorodną specyfiką pieczenia, wyróżniamy tu:
  Piekarnik tradycyjny gdzie gorące powietrze jest rozprowadzane po komorze piekarnika w sposób standardowy.
  Piekarnik parowy, który jak sama nazwa wskazuje, służy do przygotowywania potraw na parze. W ostatnich latach jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Piekarnik ten posiada mniejszą moc grzewczą, ale możemy w nim przygotowywać większość potraw mięsnych i warzywnych.
  Piekarnik z mikrofalówką, to rozwiązanie łączące zalety tradycyjnego pieczenia oraz szybkiego przygotowywania potraw w mikrofalówce. Komora piekarnika działa tak samo jak kuchenki mikrofalowe.
  Powiększony piekarnik elektryczny do zabudowy różni się od pozostałych szerokością, która dochodzi do 90 cm. Ze względu na większe rozmiary nadaje się jedynie do kuchni o większym metrażu. Modele tego typu często wykorzystują technologię Dual Cook, umożliwiającą pieczenie dwóch potraw jednocześnie.  Funkcja Dual Cook polega na zastosowaniu separatora, dzięki któremu powstają dwie samodzielne komory pieczenia. W każdej z nich może utrzymywać się inna temperatura i różna intensywność obiegu powietrza. 

  Piekarnik elektryczny zintegrowany czy samodzielny?


  Teraz największą popularnością cieszą się piekarniki zintegrowane z płytą grzewczą. Ich niewątpliwym atutem jest przystępna cena i łatwość montażu. Urządzenie grzewcze znajduje się bezpośrednio na podlodze, zatem musimy się schylać podczas jego użytkowania. Alternatywą jest coraz częściej wybierany piekarnik samodzielny. Jego największym plusem pozostaje uniezależnienie od płyty grzewczej. Tego rodzaju produkty możemy umieścić w dowolnie wybranym miejscu.  

  Klasa energetyczna


  Klasa energetyczna oznacza zużycie prądu.. Im lepsza, tym mniejsze koszty użytkowania piekarnika. W ofercie znajdziemy modele klasy od A+ do C. Modele klasy C są najtańsze w zakupie, jednak generują najwyższe koszty użytkowe. Dlatego szczególną popularnością cieszą się modele klasy A.  które charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.
  piekaryab

  Sposób czyszczenia


  Piekarnik do zabudowy może posiadać odmienne sposoby oczyszczania. Modele klasy najniższej i średniej pokrywa się warstwą emalii. To dość skuteczne rozwiązanie, bowiem emalia jest łatwa do utrzymania w czystości. Wystarczy ją przetrzeć wilgotną ściereczką z odrobiną detergentu.  Innym rozwiązaniem jest czyszczenie przy wykorzystaniu procesu pirolizy, który polega na spalaniu zabrudzeń i resztek jedzenia. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest emalia katalityczna. Jej porowata powierzchnia przyciąga i przytrzymuje tłuszcz. Co jakiś czas trzeba rozgrzać piekarnik do odpowiedniej temperatury, wystudzić go i przetrzeć ścianki wilgotną szmatką. Piekarnik może być też wyposażony w oczyszczanie parowe. Zadaniem użytkownika jest jedynie ustawienie odpowiedniego programu i wstawienie pojemnika z wodą. Para wodna zmiękczy brud i ułatwi jego szybkie usunięcie z wewnętrznej powierzchni urządzenia.

  Dodatkowe funkcje i akcesoria


  Piekarnik do zabudowy może posiadać szereg dodatkowych funkcji, które usprawniają przygotowywanie potraw. Do najczęściej stosowanych należy:
  Grill – funkcja umożliwiająca przyrządzanie kiełbasek i grillowanych potraw mięsnych.
  Termoobieg – służy do równomiernego rozprowadzania gorącego powietrza po wnętrzu piekarnika. Przyspiesza czas pieczenia i sprawia, że potrawy są równomiernie opiekane.
  Szybkie nagrzewanie – przydatne do szybkiego otrzymania preferowanej temperatury w komorze.
  Programy pieczenia – znajdziemy je w lepszych modelach piekarników, sterowanych elektronicznie. Program pieczenia dopasowuje temperaturę do rodzaju pieczonej potrawy i jest szczególnie polecany dla mniej doświadczonych amatorów gotowania.
  Termo sonda – służy do kontroli temperatury we wnętrzu potrawy.
  Rozmrażanie – przydatna funkcja, służąca do szybkiego rozmrażania produktów spożywczych.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Piekarnik do zabudowy

  Komentarze
  Aja jeszcze ostrzegę, żeby nie montować piekarnika elektrycznego w sąsiedztwie lodówki. My popełniliśmy ten błąd i teraz lodówka mrozi jak szalona, bo jednak koło piekarnika jest cieplej, szczególnie w okolicach imprez, gdy jest więcej pieczenia, ech...
  2018-09-28 16:03:02
  AnQa


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas