Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

Przedsionek i przedpokój

Kategoria: Porady
Przypnij
Przedsionek zwany wiatrołapem lub sienią, jest pomieszczeniem usytuowanym pomiędzy drzwiami zewnętrznymi a drzwiami wejściowymi do części mieszkalnej w domu. Przedpokój to pierwsze pomieszczenie po wejściu do mieszkania. Warto zadbać, aby już od progu domownicy i goście mogli poczuć miły klimat wnętrza. Wbrew pozorom połączenie funkcjonalności z estetyką w tych pomieszczeniach bywa wyzwaniem.

Przedsionek


Styl naszego życia uległ zmianie, dlatego czas wąskiego korytarzyka, przez który przechodziliśmy gęsiego bezpowrotnie minął. Przedsionek pełniący szereg dodatkowych funkcji zyskał inne proporcje. Zgodnie z przepisami nie jest rozwiązaniem koniecznym. Jednak w naszym klimacie bardzo dobrze się sprawdza i jest chętnie planowany w większości domów jednorodzinnych. Jakie zalety przemawiają zatem na jego korzyść. Przedsionek chroni wnętrze domu przed zimnem, wilgocią i wiatrem. Szczególnie w domu w którym panuje duży ruch, gdzie ciągle ktoś wchodzi i wychodzi. Jeśli jest dodatkowo pomieszczeniem łączącym dom z kotłownią czy garażem chroni przed napływem spalin
i hałasu. Osobom obcym takim jak kurier, inkasent, listonosz utrudnia wgląd do środka domu. Gdy istnieje taka konieczność przedsionek połączony z gabinetem ułatwia okazjonalne przyjmowanie interesantów bez wprowadzania ich do części dziennej. Umieszczone tu schody umożliwiają niezależne funkcjonowanie kolejnych kondygnacji. Wygospodarowane na to pomieszczenie przestronne miejsce z łatwością pomieści pojemne szafy na odzież i obuwie. Tu zostawiamy płaszcze, kurtki, parasole, zdejmujemy buty. Izolujemy ten rozgardiasz od strefy pokoju dziennego.   W nowych domach projektanci starają się zaplanować dopływ światła dziennego do sieni. Niezależne okno lub drzwi wejściowe z przeszkleniami dają obecność słońca korzystnie wpływającą na charakter wnętrza. Możemy teraz stworzyć namiastkę gościnnego holu z wygodnym siedziskiem, lustrem, konsolą. Zupełnie inaczej niż w dawnym pogrążonym w mroku wiatrołapie. Jeśli zaplanujemy wygodny reprezentacyjny przedsionek, położony za nim hol może być mniejszy. Lecz to nie jedyna możliwość. W innych projektach zauważa się zmniejszenie, lub rezygnację z przedsionka na korzyść dużego holu, który przejmuje funkcje strefy wejścia.
przedsionek

Przedpokój


Co za problem – wejść zdjąć buty, powiesić płaszcz … a jednak. Czyż nie denerwuje nas  stara niefunkcjonalna zabudowa, skarbnica kolekcji odzieży, odkurzacza, buciorów, walizek i czasem nawet świątecznych ozdób. Nawet  niewielki przedpokój ciemny i nieustawny, można urządzić atrakcyjnie. Podstawowe elementy wyposażenia to wieszak, szafka na buty, siedzisko, lustro i szafa. Starajmy się połączyć funkcje sprzętów np. ławka ze skrzynią, puf ze schowkiem, szafka na buty może pełnić też rolę konsoli. Niezastąpione są również wszelkiego rodzaju pudła i kosze jako dodatkowe miejsca przechowywania. By nie zajmowały powierzchni można je ustawiać na szafie lub na zamontowanych pod sufitem półkach. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach powłok zmywalnych (farba, tapeta, panele). Również podłoga powinna być łatwa do utrzymania w czystości i jak najbardziej odsłonięta (powiększa to optycznie wnętrze). W pomieszczeniu o funkcji komunikacyjnej zwróćmy uwagę na koncepcje oświetlenia. Kilka punktowych świateł daje możliwość wyeksponowania elementów które chcemy pokazać, a skryć te mniej ciekawe.
przedpokój
Więcej artykułów
Podobne artykuły

Komentarze do artykułu - Przedsionek i przedpokój

Komentarze
Taki przedpokój niestety czasem staje się graciarnią, w której dosłownie rzucamy rzeczy po przyjściu do domu. Niedbale rozrzucone buty, plecaki dzieci po powrocie do szkoły. W końcu po wejściu do domu już tam raczej nie zaglądamy ;) A jednak przedpokój to także pierwsze pomieszczenie, które widzą goście. Warto w miarę możliwości zastosować tam np. sprytny system ukrytych szafek, wbudowanych w ścianę - będzie nowocześnie, estetycznie, sporo gratów się zmieści i przede wszystkim uda się zachować porządek ;)
2018-02-19 10:28:02
Tenisistka_

Wiatrołap to świetna rzecz. Nie uświadczymy jej jednak w małych mieszkaniach i w ogóle przy obecnych trendach deweloperskich.
2018-02-14 18:45:01
BadPanda


Dodaj komentarz

Autorzy
Polecani fachowcy
Ostatnie komentarze
Nigdy nie rozważaliśmy możliwości wybrania płaskiego dachu, ale rzeczywiście kusząca jest opcja nieograniczonej przestrzeni na najwyższej kondygnacji. Ciekawe, czy taki płaski dach można jeszcze jakoś wykorzystać, np na zasadzie tarasu? Postawić leżaczek, poopalać się latem. Tylko wtedy choć częściowo nad takim dachem przydałoby się kolejne zadaszenie, hehe
2018-02-19 10:31:02
Estera

Te statystyki wręcz szokują! Na co dzień kompletnie nie zwraca się na to uwagi! Teraz powiedzenie "kiedy woda cieknie z kranów, nad tą stratą się zastanów" nabiera nowego sensu ;)
2018-02-19 10:30:01
HeiduKlum

Taki przedpokój niestety czasem staje się graciarnią, w której dosłownie rzucamy rzeczy po przyjściu do domu. Niedbale rozrzucone buty, plecaki dzieci po powrocie do szkoły. W końcu po wejściu do domu już tam raczej nie zaglądamy ;) A jednak przedpokój to także pierwsze pomieszczenie, które widzą goście. Warto w miarę możliwości zastosować tam np. sprytny system ukrytych szafek, wbudowanych w ścianę - będzie nowocześnie, estetycznie, sporo gratów się zmieści i przede wszystkim uda się zachować porządek ;)
2018-02-19 10:28:02
Tenisistka_