Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Silikon - rodzaje i zastosowanie

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  W gąszczu sklepowych propozycji doprawdy można się pogubić. Silikony, akryle i inne uszczelniacze, półki uginają się od rozmaitości. Chwilę uwagi poświęcimy dla silikonu, bo to najpopularniejszy materiał do wykonywania uszczelnień i elastycznych spoin.
  Uszczelniacz, masa uszczelniająco-klejąca, tych określeń można używać zamiennie, choć najpopularniejszą jest silikon. To masa średniej gęstości, którą łatwo wypełnimy szczelinę, rysę lub nacięcie. Wyciska się ją z plastikowego kartusza zakończonego dyszą stożkową za pomocą ręcznej wyciskarki (pistoletu). Z dyszy wydobywa się jednakowej grubości pas silikonu. Na tę grubość mamy wpływ, bo plastikowy czubek dyszy trzeba ściąć przed zastosowaniem. Gdy zetniemy nisko – pas silikonu będzie wąski, gdy zetniemy wyżej – pas będzie szerszy. Nowością są pojemniki, które mają zamontowany system wyciskający masę i do tych nie musimy używać pistoletu.
  Silikony możemy stosować wewnątrz, jaki i do prac zewnętrznych. Ze względu na sposób utwardzenia masy silikonowej, który warunkuje przeznaczenie, silikony dzielimy na dwie grupy

  Silikony kwaśne (octowe)


  - rozpoznawalne po charakterystycznym octowym zapachu, wydzielającym się w czasie aplikacji. Są one bardzo odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Szybko wiążą. Mimo to mają pewne ograniczenia w zastosowaniu, gdyż wchodzą w reakcje z materiałami o zasadowym odczynie (np. wapno). Nie używamy ich do spoinowania tynków mineralnych. Nie nadają się również do zastosowania z materiałami wrażliwymi na działanie kwasu (powodują korozję). Nie mają dobrej przyczepności do akrylowych brodzików i wanien, oraz innych tworzyw sztucznych. Wśród silikonów kwaśnych najbardziej popularne to:
  Silikon sanitarny – odporny na pleśń, wilgoć, grzyb i działanie silnych środków czyszczących. Najczęściej stosowany do uszczelnień w łazience i kuchni. Dobrze łączy się z powierzchniami sanitarnymi (szkło, ceramika, powierzchnie szkliwione) oraz betonem, cegłą, drewnem. Nie polecany do polietylenu, teflonu i kamienia naturalnego.
  Silikon wysokotemperaturowy – odporny na wysokie temperatury (do +350 stopni C) jak również na paliwa, smary, oleje. Dobrze łączy się z metalem, szkłem, ceramiką. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest hermetyczne uszczelnienie np. instalacje grzewczych, silników, klimatyzacji.
  Silikon szklarski – odporny na promieniowanie UV, wysoką i niska temperaturę (-60 do +200 stopni C). Przeznaczony do spojeń między elementami ze szkła. Super przylega do cegły, drewna, ceramiki. Ma zastosowanie w fugowaniu płytek ceramicznych. Nie polecany do PCW i akrylu, w tym do szklenia okien pomalowanych farbą akrylową. Silikon uniwersalny – budowlany, do spoinowania i fugowania materiałów ceramicznych, szklanych.

  Silikony kwaśne

  Silikony neutralne


  - nie wydzielają octowego zapachu, są neutralne, nie wchodzą w reakcje chemiczne z innymi materiałami. Odporne na warunki zewnętrzne. Stosowane do fugowania i spoinowania większości materiałów budowlanych – betonu, cegły, kamienia, szkła, drewna, ceramiki, metali i tworzyw sztucznych. Używany do spoinowania ścianek działowych, futryn drzwi i okien, elastycznych spoin budowlanych. Nie stosować w miejscach narażonych na działanie wilgoci.
  Wśród silikonów neutralnych występuje:
  Silikon kamieniarski - wzbogacony substancjami grzybobójczymi. Najlepszy do kamienia (granity, marmury). Silikon budowlany – do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Do tynku, drewna, szkła, cegły, ceramiki, metalu. Nie powoduje przebarwień materiału, tworzy gładkie spoiny które można malować.
  Silikon do luster – przeznaczony do spoinowania i klejenia luster.
  Silikon o podwyższonym stopniu higieny – specjalistyczny do pomieszczeń o wysokich wymogach czystości i sterylności (gastronomia, szpitale, laboratoria, farmacja, przemysł spożywczy itp.)
  Silikon dekarski – wodoodporny (może być używany podczas deszczu i pod wodą) . Niezawodny do prac dekarskich, naprawy dachów, uszczelniania okien dachowych, kominów.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush