Silikony możemy stosować wewnątrz, jaki i do prac zewnętrznych. Ze względu na sposób utwardzenia masy silikonowej, który warunkuje przeznaczenie, silikony dzielimy na dwie grupy
Silikony kwaśne (octowe)
- rozpoznawalne po charakterystycznym octowym zapachu, wydzielającym się w czasie aplikacji. Są one bardzo odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Szybko wiążą. Mimo to mają pewne ograniczenia w zastosowaniu, gdyż wchodzą w reakcje z materiałami o zasadowym odczynie (np. wapno). Nie używamy ich do spoinowania tynków mineralnych. Nie nadają się również do zastosowania z materiałami wrażliwymi na działanie kwasu (powodują korozję). Nie mają dobrej przyczepności do akrylowych brodzików i wanien, oraz innych tworzyw sztucznych. Wśród silikonów kwaśnych najbardziej popularne to:
Silikon sanitarny – odporny na pleśń, wilgoć, grzyb i działanie silnych środków czyszczących. Najczęściej stosowany do uszczelnień w łazience i kuchni. Dobrze łączy się z powierzchniami sanitarnymi (szkło, ceramika, powierzchnie szkliwione) oraz betonem, cegłą, drewnem. Nie polecany do polietylenu, teflonu i kamienia naturalnego.
Silikon wysokotemperaturowy – odporny na wysokie temperatury (do +350 stopni C) jak również na paliwa, smary, oleje. Dobrze łączy się z metalem, szkłem, ceramiką. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest hermetyczne uszczelnienie np. instalacje grzewczych, silników, klimatyzacji.
Silikon szklarski – odporny na promieniowanie UV, wysoką i niska temperaturę (-60 do +200 stopni C). Przeznaczony do spojeń między elementami ze szkła. Super przylega do cegły, drewna, ceramiki. Ma zastosowanie w fugowaniu płytek ceramicznych. Nie polecany do PCW i akrylu, w tym do szklenia okien pomalowanych farbą akrylową. Silikon uniwersalny – budowlany, do spoinowania i fugowania materiałów ceramicznych, szklanych.

Silikony neutralne
- nie wydzielają octowego zapachu, są neutralne, nie wchodzą w reakcje chemiczne z innymi materiałami. Odporne na warunki zewnętrzne. Stosowane do fugowania i spoinowania większości materiałów budowlanych – betonu, cegły, kamienia, szkła, drewna, ceramiki, metali i tworzyw sztucznych. Używany do spoinowania ścianek działowych, futryn drzwi i okien, elastycznych spoin budowlanych. Nie stosować w miejscach narażonych na działanie wilgoci.
Wśród silikonów neutralnych występuje:
Silikon kamieniarski - wzbogacony substancjami grzybobójczymi. Najlepszy do kamienia (granity, marmury). Silikon budowlany – do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Do tynku, drewna, szkła, cegły, ceramiki, metalu. Nie powoduje przebarwień materiału, tworzy gładkie spoiny które można malować.
Silikon do luster – przeznaczony do spoinowania i klejenia luster.
Silikon o podwyższonym stopniu higieny – specjalistyczny do pomieszczeń o wysokich wymogach czystości i sterylności (gastronomia, szpitale, laboratoria, farmacja, przemysł spożywczy itp.)
Silikon dekarski – wodoodporny (może być używany podczas deszczu i pod wodą) . Niezawodny do prac dekarskich, naprawy dachów, uszczelniania okien dachowych, kominów.