Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Świetlne iluzje

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Lampa na środku sufitu, jako jedyne źródło światła. Czas, kiedy oświetlenie pełniło tylko funkcję użytkową dawno minął. Dziś wykorzystujemy światło do aranżacji wnętrz i budowania w nich nastroju. Nowoczesne oświetlenie zaczyna kreować przestrzeń, a desing miesza się ze sztuką.

    Światło w aranżacji wnętrz


    Optymalne zaplanowanie oświetlenia jest bardzo istotne, gdyż światło nie tylko gubi mrok, ale również zapewnia odpowiednią atmosferę, oraz ma wpływ na nasze samopoczucie. Z tego względu należy dobrze przemyśleć rodzaj, usytuowanie i barwę oświetlenia. Światło pomaga nam przy pracy, wykonywaniu domowych czynności, buduje klimat pomieszczenia lub po prostu, spełnia czysto dekoracyjną funkcję.

    Ile światła zaplanować ?


    Zasadniczy wpływ na planowanie oświetlenia w danym wnętrzu ma głównie powierzchnia i ilość okien. Dobrze nasłonecznione pomieszczenie wymaga dużo mniej światła niż zaciemnione. Drugim kryterium są potrzeby mieszkańców i ich styl życia.

    Oświetlenie ogólne


    Oświetlenie ogólne zastępuje nam światło dzienne, więc jego głównym zadaniem jest równomierne oświetlenie pomieszczenia. Oświetlenie to jest potrzebne, aby poruszać się bez konieczności wytężania i męczenia wzroku. Powinno być odpowiednio mocne i intensywne. Te funkcje najlepiej spełniają oprawy sufitowe dające światło bezpośrednie lub rozproszone, a zatem lampy wiszące lub żyrandole.

    Oświetlenie miejscowe


    Oświetlenie miejscowe jest uzupełnieniem oświetlenia ogólnego. To ukierunkowany strumień światła zapewniający odpowiednią jasność danej strefy. Oświetlenie miejscowe instalujemy przy miejscach nauki, pracy, kąciku do czytania i do prac manualnych i w innych wypadkach uwarunkowanych osobistymi potrzebami. Najlepiej sprawdzają się tu lampy stołowe, biurkowe, podłogowe. Źródło światła musi być tak usytuowane, aby przy wykonywaniu określanych czynności nie przeszkadzały nam żadne cienie, oraz by wzrok nie był narażony na rażące zbyt silne światło. Przy biurku lampę umieszczamy naprzeciw krzesła, po prawej lub lewej stronie (preferencja prawo-leworęczności). Światło powinno znajdować sie nieco poniżej poziomu wzroku, ale nie za nisko. Najlepszym rozwiązaniem są lampy z regulacją wysokości, kąta położenia, oraz natężenia światła.

    Oświetlenie dekoracyjne


    Oświetlenie dekoracyjne tworzy klimat, pozwala wyeksponować detale we wnętrzu, stwarza interesujące możliwości plastyczne. Dużą popularnością cieszą się diody LED, pozwalające uzyskać różne kolory. Mamy możliwość układać je w dowolnej formie - oświetlenie liniowe (taśmy LED), okrągłe wkłady do opraw, podświetlane płaszczyzny. Zaletą LED jest energooszczędność i długa żywotność. Przykładowymi rozwiązaniami do wykorzystania mogą być podświetlane sufity podwieszane, oświetlenie schodów, podświetlane lustra, podświetlanie wnęk i obudów, półki LED, oświetlenie podszawkowe w kuchni.
    Kolejny typ to lampy halogenowe. Halogen daje rozproszone, równomierne światło, a po zastosowaniu odbłyśnika, pozwala na uzyskanie skoncentrowanego oświetlenia punktowego. Mamy możliwość precyzyjnie oświetlić wybrany obiekt, dobierając odbłyśniki i odległość. Ten muzealny efekt można wykorzystać do ekspozycji pięknych, dekoracyjnych przedmiotów, kompozycji roślinnych itp. Nie zapominajmy przy tym, że halogeny wydzielają dużo ciepła.

    Efekty świetlne


    Światło zmienia postrzeganie przestrzeni. Możemy wnętrze optycznie podwyższyć kierując światło w sufit, lub obniżyć kierując światło w dół po obwodzie pomieszczenia. Ciekawie wyglada podświetlenie elementów od dołu. Meble sprawiają wrażenie unoszących się, ściana podświetlona z poziomu podłogi stworzy tajemniczy nastrój. Rośliny wydają się większe i bardziej wyraziste. Interesujące jest również podświetlenie wyodrębnionych stref np. w pokoju dziennym - jadalnia, wypoczynek. Łazienka - podświetlenie strefy kąpieli. Pięknie prezentuje sie rozproszone światło przepuszczone przez powierzchnie, które ono przenika - szkło, witraże, bibuły, tworzywa sztuczne, niektóre kamnienie. W tych materiałach mogą być zastosowane różne motywy dekoracyjne wg. indywidualnego gustu. Zakres rozwiazań aranżacyjnych jest tym szerszy, że podświetlone tafle umieścić można w bardzo róznych lokalizacjach. Mogą być zintegrowane z umeblowaniem, wbudowane w sufity, ściany lub stanowić samodzielną przegrodę. Światło przez taflę pięknie rozprasza się, wydobywa wzór i powoduje trójwymairowy charakter, zupełnie inny niż przy wyłaczonym oświetleniu.

    Nastrojowe klimaty


    Dzięki odpowiedniemu natężeniu i rozmieszczeniu oświetlenia mamy możliwość budowania nastroju we wnętrzu. Wyłączone lub ściemnione oświetlenie ogólne pozwoli "zatopić się" w lekturze. Dyskretna poświata wnęki w półmroku da przyjemny efekt kinowy przy ogladaniu telewizji. Subtelne światło podczas kąpieli potęguje uczucie relaksu i odprężenia. Jakże inny klimat da rozświetlone całkowicie pomieszczenie podczas przyjmowania gości, czy podczas wspólnych zabaw i zajęć z domownikami.
    Światło o różnej barwie podkreśla kolorystykę wnętrza. Dla nielubiących monotonii stworzono ledowe miksery zmieniające kolorystykę światła. Barwa oświetlenia zmienia kolorystykę - ciepłe światło rozświetla barwy ciepłe, tłumi zimne i na odwrót światło zimne podbija barwy zimne, dodaje im elegancji i blasku natomiast osłabia, chłodzi ciepłe. Kolorowe światło nie powinno być jedynym oświetleniem zastosowanym w pomieszczeniu.
    W urządzaniu wnętrz można również wykorzystać światłowody - przewody które umożliwiają przesyłanie energii na odległość. Światłowody pozwalają tworzyć fantazyjne wzory i kolory. Obraz rozgwieżdżonego nieba, czy też tęczowe efekty są możliwe tylko w tej technologii.
    Nowości otwierają przed nami coraz ciekawsze możliwości zastosowania światła. Zachowajmy zdrowy rozsądek w korzystaniu z nich. Zawsze musimy mieć możliwość wyłączenia wszystkich dodatkowych efektów i pozostawienie tylko ogólnego oświetlenia. Pamiętajmy, oświetlenie przede wszystkim powinno zapewnić komfort użytkowania przestrzeni zgodnie z jej przeznaczeniem.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Świetlne iluzje

    Komentarze
    No, teraz za pomoca efektów świetlnych można robić różne hece, czasami trudno się zdecydować co wybrać, aby już nie przesadzić
    2018-09-28 16:03:02
    Katarina

    A ja szukam odpowiedniego oświetlenia do kącika niemowlaka w naszej sypialni. Na pewno nie może to być oświetlenie zbyt jasne i punktowe, chciałabym, żeby było nastrojowe - ładnie to Pani nazwała w artykule, czyli takie raczej ciepłe i rozproszone światło. Albo może coś z możliwością ustawienia natężenia, np. mocniejsze światło w dzień i wieczorem, a przytłumione i delikatne w nocy, żeby nie rozbudzać dziecka. Są w ogóle takie cuda?
    2018-09-28 16:03:02
    AgataKozak

    Bardzo słusznie spostrzeżenie, światło w pokoju maluszka nie powinno być zbyt ostre. W dzień wystarczy dostęp światła naturalnego wieczorem i podczas nocnego czuwania lampka z żarówką o małej mocy z zamontowanym ściemniaczem. Nowoczesne lampki i kinkiety do pokoi dziecięcych to dziś niemal zabawki. Kolorowe, w zabawnych kształtach z rysunkami bajkowych postaci - jest w czym wybierać.
    2018-09-28 16:03:02
    Ewa Kossakowska

    My zdecydowaliśmy się na lampki ścienne z Ikea, konkretnie DRÖMSYN - są w kształcie chmurek i dają delikatne, ciepłe światło. A do tego są bardzo tanie, bo około 20 zł. Kupiliśmy 2 i powiesiliśmy nad łóżeczkiem syna. W razie potrzeby można zapalić obie, albo jedną. Do wyboru są też gwiazdy, księżyc i kolorowe baloniki, ale żona nie chciała, żeby było zbyt pstrokato i kolorowo.
    2018-09-28 16:03:02
    Adam29


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush