Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Tkaniny ścienne powracają

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Współcześnie kilimy i w ogóle tkaniny ścienne rzadko są spotykane we wnętrzach. To zaczyna się zmienić. Technika tkacka, naturalne materiały, piękne wzory - takie połączenie tworzy klasyczną nowoczesność, która sprawdza się w każdym wnętrzu. Tkaniny to prawdziwe dzieła sztuki, które każdy może zawiesić na ścianie. Do łask wracają makatki, plecione makramy czy koronki – zwłaszcza w wersji folk.
    Dekoracyjne tkaniny to często domena twórczości ludowej. Nic zatem dziwnego, że wraz z rosnącą popularnością stylów etno, sięga się po tego typu ozdoby. Inspiracje płyną z całego świata. Zwłaszcza makatki znane są w większości kultur, a najpopularniejsze kilimy pochodzą z Bliskiego Wschodu i Azji. Do łask powracają też makramy – przede wszystkim w roli praktycznych ozdób, np. wiszących kwietników.
    kilim

    Ozdobne kilimy


    Pod nazwą kilimy kryją się dość gęsto plecione tkaniny dekoracyjne, które przypominają trochę dywany. W tradycyjnej formie kilim – to dwustronna tkanina dekoracyjna, wykonywana wełnianym wątkiem na osnowie wełnianej lub lnianej. W ich formie dominują wzory geometryczne, paski, a także motywy roślinne. Kilimy cieszą się największą popularnością na Bliskim Wschodzie oraz w krajach Kaukazu i Azji. W Europie, w tym w Polsce, także powstawały (i wciąż powstają) znakomite kilimy. Kiedyś w ich projektowaniu brali udział tak znamienici artyści, jak Stanisław Wyspiański, Zofia Stryjeńska czy Władysław Skoczylas. Kilimy można wykorzystywać nie tylko jako dekoracja ścian, lecz także do przykrywania podłóg czy mebli. Tkaniny dekorowane wzorami geometrycznymi oraz ornamentami najlepiej sprawdzą się w aranżacjach w stylu etno, vintage, industrialnym. Z kolei kilimy bardziej nawiązujące do europejskiej sztuki dekoracyjnej (arrasów i gobelinów) polecane są do eleganckiej klasyki.
    makat

    Makatki


    Makatki to inny rodzaj tkanin ozdobnej – w porównaniu do kilimów są nieporównanie mniejsze. Najczęściej wykonuje się je z bawełny, lnu albo wełny. Są bardzo popularne w naszej tradycji ludowej. Makatka może być dziergana, wyszywana, wykonana techniką patchworku lub malowana. Makatki często przedstawiają scenki rodzajowe lub religijne. W dzisiejszych aranżacjach stanowią lekki optycznie element dekoracyjny. Najlepiej zawiesić je na ścianie, choć wykorzystywane są również w roli małych obrusów czy serwetek.
    gobel

    Arrasy i gobeliny


    W Polsce arrasy znane są przede wszystkim z Wawelu. W XVI wieku sprowadził je z Brukseli król Zygmunt August. Nazwa tych dekoracyjnych tkanin pochodzi od francuskiego miasta Arras. Arrasy tkano w oparciu o karton dostarczony przez malarza – stąd wyjątkowa staranność w przedstawianych scenach oraz ogromna wartość artystyczna. Te tkaniny dekoracyjne niegdyś kosztowały fortunę, tym bardziej że do ich wyrobu wykorzystywano srebrne i złote nici. Od XVII wieku termin "arrasy" stopniowo zastępowano "gobelinami" (od manufaktury Gobelins w Paryżu). Późniejsze tkaniny był również tańsze w produkcji. Współczesne gobeliny mocno nawiązują do nowożytnej sztuki europejskiej. Ale inaczej niż w minionych wiekach są przyjaźniejsze dla budżetu. Polecamy je do wnętrz w stylu klasycznym, vintage, boho, a jako intrygujący element – do eklektycznych loftów.
    amamkram

    Makramy


    Makrama to zarówno technika plecenia, jak i końcowy efekt pracy. Bez użycia szydełka czy drutów wiąże się sznury, co owocuje ciekawymi formami: kwietników, makatek, bransoletek a nawet torebek. Makramy znane są właściwie na całym świecie, dlatego każdy region ma w swoim dorobku plecionki, którymi można się inspirować.

    Fouty


    Fouty znane są od wieków w krajach arabskich i śródziemnomorskich. Są to cienkie tkaniny wykonane zwykle z lnu bądź bawełny i dekorowane ozdobnymi frędzelkami. Ich wykorzystanie jest bardzo szerokie: ręczniki, narzuty, obrusy, a nawet chusty. Warto na nie zwrócić uwagę .

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Tkaniny ścienne powracają

    Komentarze
    Ojojoj, nie jestem fanką tego trendu. Pewnie wróci na chwilę i znó odejdzie w zapomnienie.
    2018-12-13 10:58:01
    Ella


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush