Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zabezpieczenie domu przed burzą

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Rzetelne obserwacje i dane meteorologiczne potwierdzają, liczba burz jest dwukrotnie większa niż 40 lat temu. Wielu inwestorów budując dom zastanawia się, czy niezbędne jest zakładanie instalacji odgromowej, czy można z niej zrezygnować. Jakie jest prawdopodobieństwo uderzenia pioruna? Czy to prawda, że uderza on w najwyższe obiekty znajdujące się w otoczeniu? Zatem czy warto ryzykować?

    Instalacja odgromowa


    Instalacja odgromowa wchodzi w skład instalacji elektrycznej.
    Jej zadaniem jest przejęcie na siebie energii pioruna i bezpieczne odprowadzenie do ziemi. Wyładowania wyzwalają potężną energię (temperatura we wnętrzu pioruna sięga 1500 stopni C.). Gdy siła ta nie zostanie odprowadzona do ziemi, przez metalowy przewód połączony z odgromieniem, może dojść do zniszczenia budynku, urządzeń podłączonych do prądu i oczywiście w najgorszym przypadku do pożaru.
    Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zabezpiecza dom prawie stuprocentowo. O jej montażu należy pomyśleć na początku budowy, gdyż niektóre elementy trzeba wykonać w trakcie budowy. Prawidłowa instalacja zabezpiecza całą konstrukcję dachu (nie tylko szczyt). Łączy wszystkie elementy znajdujące się na dachu (np. anteny, nasady kominowe, wywietrzniki). Najmniej dwa przewody odprowadzające montuje się po przekątnej w narożnikach budynku.
    burza
    Urządzenie piorunochronne składa się z:
    - zawodów - linki ze stali ułożone na dachu, bezpośrednio przyjmujące energię piorunów
    - przewodów odprowadzających - łączą zawody z przewodami uziemiającymi. Układa się je na zewnętrznych ścianach (muszą być przynajmniej 2)
    - przewodów uziemiających - łączą przewody odprowadzające z uziomami
    - uziomów - metalowe elementy umieszczone w gruncie. Uziomy fundamentowe stanowi stopa lub ława fundamentowa ze zbrojeniem przygotowanym do podłączenia przewodów odprowadzających. Uziomy otokowe to metalowe taśmy ułożone poziomo wokół budynku i zakopane w ziemi
    -zacisków pobierczych - służą do kontroli i pomiarów rezystancji uziomów i ciągłości galwanicznej układu naziemnego.

    Sprawność instalacji


    Tak jak w przypadku każdej innej instalacji i tę powinien zaprojektować, dobrać i wykonać doświadczony fachowiec. Kontrolę instalacji wykonuje się dwa razy w roku (wiosna i jesienią). Najczęściej mamy do czynienia z rozłączeniem przewodów, czy też korozją uchwytów i śrub. To usterki łatwe do usunięcia.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Zabezpieczenie domu przed burzą

    Komentarze
    Zastanawiam się, czy to nie fanaberia i sposób na nabijanie kabzy. Kiedyś budowano domy bez tego i ajkoś stoją do dziś...
    2018-09-28 16:03:02
    panther


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush