Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Zabezpieczenie domu przed burzą

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Rzetelne obserwacje i dane meteorologiczne potwierdzają, liczba burz jest dwukrotnie większa niż 40 lat temu. Wielu inwestorów budując dom zastanawia się, czy niezbędne jest zakładanie instalacji odgromowej, czy można z niej zrezygnować. Jakie jest prawdopodobieństwo uderzenia pioruna? Czy to prawda, że uderza on w najwyższe obiekty znajdujące się w otoczeniu? Zatem czy warto ryzykować?

  Instalacja odgromowa


  Instalacja odgromowa wchodzi w skład instalacji elektrycznej.
  Jej zadaniem jest przejęcie na siebie energii pioruna i bezpieczne odprowadzenie do ziemi. Wyładowania wyzwalają potężną energię (temperatura we wnętrzu pioruna sięga 1500 stopni C.). Gdy siła ta nie zostanie odprowadzona do ziemi, przez metalowy przewód połączony z odgromieniem, może dojść do zniszczenia budynku, urządzeń podłączonych do prądu i oczywiście w najgorszym przypadku do pożaru.
  Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zabezpiecza dom prawie stuprocentowo. O jej montażu należy pomyśleć na początku budowy, gdyż niektóre elementy trzeba wykonać w trakcie budowy. Prawidłowa instalacja zabezpiecza całą konstrukcję dachu (nie tylko szczyt). Łączy wszystkie elementy znajdujące się na dachu (np. anteny, nasady kominowe, wywietrzniki). Najmniej dwa przewody odprowadzające montuje się po przekątnej w narożnikach budynku.
  burza
  Urządzenie piorunochronne składa się z:
  - zawodów - linki ze stali ułożone na dachu, bezpośrednio przyjmujące energię piorunów
  - przewodów odprowadzających - łączą zawody z przewodami uziemiającymi. Układa się je na zewnętrznych ścianach (muszą być przynajmniej 2)
  - przewodów uziemiających - łączą przewody odprowadzające z uziomami
  - uziomów - metalowe elementy umieszczone w gruncie. Uziomy fundamentowe stanowi stopa lub ława fundamentowa ze zbrojeniem przygotowanym do podłączenia przewodów odprowadzających. Uziomy otokowe to metalowe taśmy ułożone poziomo wokół budynku i zakopane w ziemi
  -zacisków pobierczych - służą do kontroli i pomiarów rezystancji uziomów i ciągłości galwanicznej układu naziemnego.

  Sprawność instalacji


  Tak jak w przypadku każdej innej instalacji i tę powinien zaprojektować, dobrać i wykonać doświadczony fachowiec. Kontrolę instalacji wykonuje się dwa razy w roku (wiosna i jesienią). Najczęściej mamy do czynienia z rozłączeniem przewodów, czy też korozją uchwytów i śrub. To usterki łatwe do usunięcia.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Zabezpieczenie domu przed burzą

  Komentarze
  Zastanawiam się, czy to nie fanaberia i sposób na nabijanie kabzy. Kiedyś budowano domy bez tego i ajkoś stoją do dziś...
  2018-09-28 16:03:02
  panther


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush