Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Żywa choinka w domu - jak utrzymać jej świeżość

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Dziś pierwszy dzień grudnia, zaczynamy poważne odliczanie dni do Świąt. W wielu naszych domach i instytucjach publicznych zagości pachnąca żywicą i zimowym lasem żywa choinka. Dzieciaki uważają ją za najważniejszy symbol Bożego Narodzenia, ale i my dorośli nie kryjemy sentymentu do tego magicznego drzewka. Jak sprawić, by cięta choinka długo świeżo wyglądała i cieszyła nas swym urokiem?

    Wybór drzewka


    Najpopularniejszym drzewkiem w naszych domach jest świerk zwyczajny. Jest niestety najmniej trwały wśród iglaków. Dlatego warto zainteresować się świerkiem srebrnym lub jodła kaukaską. Oba te drzewka są zdecydowanie droższe od świerku zwyczajnego, ale nawet pozostawione bez żadnych zabiegów przedłużających trwałość i tak zdecydowanie dłużej pozostaną w lepszej formie niż świerk zwyczajny. Niemniej jednak każde wybierane przez nas drzewko powinniśmy dokładnie obejrzeć przy zakupie. Nie bierzmy choinki owiniętej folią czy siatką i gotowej do zabrania. Sprzedawca powinien rozwinąć drzewko, abyśmy mogli sprawdzić czy jest zdrowe, o ładnym pokroju, soczysto zielone, a gałązki elastyczne i giętkie (to świadczy o świeżości) niegubiące nadmiernie igieł.

    Jak przedłużyć żywotność choinki w mieszkaniu?


    Każde drzewko, jeśli zapewnimy mu jak najlepsze warunki domowe, dłużej nas ucieszy. Pamiętajmy, zatem aby choinki nie ustawiać przy źródłach ciepła, czyli omijamy kaloryfer, kominki, piece. Od wysokich temperatur igły na pewno będą żółknąć. Najlepiej, aby w całym pomieszczeniu gdzie ustawimy drzewko panowała temperatura nie przekraczjaca 20 stopni C.  Warto zaopatrzyć się w stojak z pojemnikiem na wodę. Jeśli takiego nie mamy, zwykły stojak wstawmy do szerszego pojemnika i w ten sposób podlewajmy choinkę Przed wstawieniem, obcinamy około 2-3 centymetry pnia, a następnie hartujemy go wkładając drzewko do wiaderka z ciepła wodą. W ten sposób pobudzamy struktury drewna do wchłaniania wody. Warto też od czasu do czasu, (co 2-3 dni) spryskać zimną  wodą całe drzewko, przy pomocy zraszacza do kwiatów (ostrożnie z przewodami elektrycznych lampek!). Uzupełnienie wody w stojaku i systematyczne roszenie, utrzymuje wilgotny mikroklimat korzystny dla drzewka. Na rynku dostępne są preparaty witaminowo-mikroelementowe, które możemy zgodnie z zaleceniami dodawać, co jakiś czas do wody, którą podlewamy drzewko. Zadbajmy o to, aby jak najmniej dotykać gałązek.
    żywa choinka

    Choinka w doniczce


    Decydując się na jej zakup, trzeba liczyć się z nieco większym wydatkiem, ale w zamian, drzewko (miejmy nadzieję) ma szansę stać się ozdobą ogrodu. Dlaczego wspominam o szansie? Choinki sprzedawane w sezonowych punktach sprzedaży są uprawiane w gruncie i po ich wykopaniu, korzenie drastycznie przycina się, aby zmieścić je do pojemnika. Te drzewka nie mają możliwości przeżyć. Dlatego upewnijmy się, że iglak, który nabywamy był od początku uprawiany w pojemniku. Ten kupimy w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Z myślą do ogródka kupujmy świerk serbski, jodłę i świerk kłujący. Doniczkę powinniśmy zakupić około 10 dni przed Świętami. Przez pierwsze dni przechowujemy drzewko w garażu lub piwnicy (temperatura ok. 5 stopni C) potem przenosimy do domu. Następnie postępujemy podobnie jak w przypadku drzewka ciętego, ale jeśli planujemy wysadzić choinkę do gruntu nie należy trzymać jej w mieszkaniu dłużej niż 12 dni. Potem znowu wynosimy ją do chłodniejszego pomieszczenia, by wczesną wiosną wysadzić do ogrodu.

    Dekorowanie drzewka


    Wiem, jak trudno powstrzymać się od przepychu ozdób i dekoracji, jednak dla żywej choinki im mniej świecidełek tym lepiej. A jeśli już, to wybierajmy ozdoby lekkie, a ich ilość dobierzmy do grubości i liczby gałązek.  Do oświetlenia starajmy się używać oświetlenia LED zamiast standartowych świateł, które wytwarzają dużo ciepła. Pełne blasku dekoracyjne przybranie zapewne budzi niepohamowaną ciekawość w naszych maluchach (i w niektórych domowych zwierzakach również) dlatego przypilnujmy ich dostępu do choinki i dla ostrożności najpiękniejsze szklane ozdoby przywieszajmy w górnej partii choinki, na dolnych gałązkach najlepiej sprawdzą się delikatne, nietłukące plastikowe.

    Gwiazda betlejemska i jemioła


    W kilku słowach warto jeszcze wspomnieć o innych zielonych bohaterach bożonarodzeniowych dekoracji. Poinsecja, zwana popularnie Gwiazdą Betlejemską, dostępna jest w wielu odmianach. Ozdobą rośliny wcale nie są kwiaty, a pięknie wybarwione liście tzw., przykwiatki. Jest rośliną ciepłego klimatu i bardzo źle znosi chłód i gwałtowne zmiany temperatury. Dlatego nie kupujmy jej na otwartych targowiskach, a te ze sklepów otulajmy w papier niosąc do domu. Nie stawiamy doniczki na oknie, które często otwieramy. Przy podlewaniu zwróćmy uwagę by roślina nie stała w wodzie, bo to powoduje gnicie korzeni. Przesuszenie jest również niekorzystne. Dobrze, gdy roślina stoi na podstawce z minimalną ilością wody, to dodatkowo nawilża powietrze dookoła rośliny. Ważne! Poinsecja jest rośliną trującą, zawiera biały drażniący sok, który może uczulać. Umyjmy zawsze ręce po kontakcie z rośliną i bardzo uważajmy, aby nie mieli z nią styczności nasi milusińscy. Jemioła to półpasożyt porastający drzewa. Jako roślina lecznicza była ważnym elementem dawnych obyczajów. W Boże Narodzenie wieszamy ją na szczęście w postaci kulistych kłębów zielonych pędów i białych owocków, lub pęczka kilku gałązek. Kolejne ostrzeżenie, zawarta w owocach wiscyna może po surowym spożyciu spowodować wymioty i biegunkę, choć po przetworzeniu stanowi składnik wykorzystywany w produkcji leków i kosmetyków. Jemioła po ścięciu zachowuje długo świeżość.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Żywa choinka w domu - jak utrzymać jej świeżość

    Komentarze
    Znajomy jest leśnikiem i kilka lat temu sprzedał mi sposób na świeżą choinkę, dość niestandardowy hehe. Mianowicie do pierwszej wody, po wstawieniu choinki w stojak, trzeba wlać setkę wódki. Nie wiem na jakiej zasadzie, ale działa. Serio.
    2018-09-28 16:03:02
    LeszekEs


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush