Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Jak stosować sztukaterię we wnętrzu

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Na tych, którzy szukają śmiałych rozwiązań do swoich domów czekają chwilowo zapomniane sztukaterie. Ten element wystroju przeżywa swój renesans. Sztukaterie skutecznie maskują nierówności ściany względem sufitu i podłogi, a także przykrywają łączenia między tapetą lub kolorową ścianą a sufitem. Dzięki listwom, oraz wielu innym ozdobnym elementom mieszkanie może zyskać oryginalny charakter.

  Sztukaterie


  to bardzo stylowy detal w dekoracji wnętrz. Stosuje się je do ozdabiania ścian, sufitów, a także innych elementów wykończenia wnętrza. Z gipsowych części sztukateryjnych można na przykład stworzyć stylową imitację kominka. Ze sztukaterii zrobimy również angielską boazerię czy ramy wyznaczające ścienne obrazy. Sztukateria, by w pełni zaprezentować się w aranżacji wnętrza, potrzebuje i przestrzeni, i światła. Dlatego świetnie sprawdza się do wysokich, przestronnych, stylowych wnętrz mieszkań w kamienicy. We współczesnych mieszkaniach nie zawsze mamy miejsce na sztukaterie, ale umiejętnie dobrane niewielkie elementy sztukateryjne pomogą ożywić także mniejsze wnętrza.
  asy
  Sztukaterie pozwalają na uzyskanie zamierzonego złudzenia optycznego we wnętrzu. Dekoracyjne listwy poziome umieszczone na wysokości wzroku obniżą wysokie pomieszczenie. Z kolei pilastry i listwy ułożone pionowo sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej strzeliste. Białe sztukaterie zastosowane we wnętrzach minimalistycznych ocieplą wizualnie mieszkanie z małą ilością przedmiotów. Listwa przypodłogowa może posłużyć do ukrycia niepożądanych kabli, a listwa przysufitowa, obniżona nieco względem sufitu, zamaskuje oświetlenie LED. Wyjątkowym rodzajem elementów ozdobnych są rozety. To roślinno-kwiatowe oraz klasyczne kompozycje ułożone na planie koła lub elipsy o średnicy od kilkunastu cm, do ponad 60 cm. Tradycyjnie stosowane jako ozdobny element łączący żyrandol z sufitem, mogą być wykorzystywane również jako ciekawe dekoracja ściany. Dzięki dekorom nadamy ścianie faktury i wprowadzimy głębię przestrzenną. Płaską ścianę nagle będziemy odbierać trójwymiarowo.
  asy2
  Sztukateria wokółdrzwiowa i wokółokienna odmieni w niebanalny sposób wygląd każdego otworu. Zdobienia wokół drzwi zarysują ich kształt, ale również skutecznie odciągną uwagę od nierównej futryny lub zastąpią listwy przydrzwiowe. Listwy wokół drzwi sprawią, że dekoracja wejścia będzie świetnie komponować się z panelami ściennymi oraz listwami przypodłogowymi.
  Sztukaterie mogą być z gipsu (podobne zdobiły dawne wnętrza, robi się je na zamówienie, wymagają fachowego montażu), ze styropianu (lekkie i tanie, łatwo przykleić je samodzielnie i pomalować farbą emulsyjną), polistyrenu (trwalsze niż styropianowe) i poliuretanu (dobrze oddają detal, są lekkie, trwałe i gięte). W pokojach przy suficie możemy spokojnie montować listwy poliuretanowe, listwy polimerowe, czy listwy styropianowe. Jednak w łazience, ze względu na wilgoć, lepiej zastosować listwy polimerowe. Mamy wtedy pewność, że łączenia listew nam nie popękają.
  aasy
  Listwy musimy pomalować, inaczej będzie widać, że są plastikowe. Używamy do tego celu zwykłej farby do ścian. Po pomalowaniu sztukateria nabiera charakteru. Znikają też łączenia, które wcześniej akrylujemy. Zdarza się, że sztukateria pomalowana jest na inny kolor, np. kontrastowy w stosunku do ściany. Kolor stosujmy z umiarem gdyż sztukateria sama w sobie jest już wystarczającą dekoracją.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Jak stosować sztukaterię we wnętrzu

  Komentarze
  Modne, nie modne, zdecydowanie nie w moim stylu. Z wymianą wystroju mieszkania nie jest tak łatwo, jak z wymianą garderoby, dlatego dobrze jest się zastanowić, czy to, co modne dziś, będzie modne też jutro, Ja tam stawiam na klasykę.
  2018-09-28 16:03:02
  Ela


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati