Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Pokój przedszkolaka

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Nasze pociechy rosną i z niemowlaków zmieniają się w pełnych wigoru przedszkolaków. Warto zadbać o przygotowanie pokoju odpowiedniego do ich potrzeb. Kilkulatki różnią się zdecydowanie od kilkumiesięcznych maluszków. Są bardziej ciekawe świata, mają masę pomysłów i rozpiera ich energia. Jaki przede wszystkim powinien być pokój przedszkolaka? Bez wątpienia kolorowy i bezpieczny.

  Przyjazne miejsce


  W pokoju powinno być ciekawie i kolorowo. Ściany pomalujmy w jasnych, ciepłych barwach. Dzieci szybko zmieniają oczekiwania, co do wyglądu swoich pokoi, dlatego elementy stałe powinny być w neutralnych tonacjach. Klimat fantazji niech tworzą wszelkie kolorowe dodatki z ulubionymi motywami, które zdecydowanie szybciej wymienimy (zgodnie ze zmieniającym się gustem naszej pociechy). Bardzo dobrym pomysłem jest wstawienie do pokoju namiotu, bujawki, zabawek zręcznościowych (liny, wspinaczki, mini kosza do piłki itd.). Mały sportowiec czy podróżnik będzie to świetnie wykorzystywał podczas zabawy. Wszystko zależ od kształtujących się zainteresowań dziecka i powierzchni, jaką dysponujemy.maluch

  Wygodnie i bezpiecznie


  Pokój małego dziecka nawet niewielki musi być dla niego bezpieczny i wygodny.  Powinien inspirować do zabawy i początkowej nauki. Meble należy ustawić tak by zostawić miejsce do zabawy wydzielona np. matą czy miękkim dywanikiem. To tu odbywają się budowy z klocków, przebierania lalek czy samochodowe wyścigi. Dlatego szafę, łóżko, komodę ulokujmy w pewnej odległości od miejsca zabawy, aby malec o nic nie zawadził w jej trakcie. Natomiast pod ręką powinno się znaleźć kilka pudełek, skrzyneczka czy szafeczki, w których dziecko będzie mogło przechowywać ulubione zabawki.
  Planując ustawienie mebli nie zapominajmy, że regały czasem zachęcają do wspinaczek, dlatego warto przymocować mebel do ściany. Odsuńmy również meble od okna, po których szkrab mógłby wspiąć się na parapet.
  maluch2

  Strefa odpoczynku


  Zaczynamy od wymiany łóżeczka na większe. Dostępne są meble w rozmiarach 80/140 ale pamiętajmy, że dziecko szybko rośnie i można zdecydować się na takie w rozmiarze 80/160 lub większe. Łóżka są różne. Klasyczne drewniane, tapczaniki, metalowe ze zdobieniami czy też tematyczne np. w kształcie samochodu lub pałacu. Jeśli szykujemy spanie dla rodzeństwa doskonale sprawdzi się łóżko piętrowe. Należy tylko zwrócić uwagę na wejście na górę. Dla dzieci mniejszych najbezpieczniejsze są schodki dla nieco starszych można wybrać drabinkę. Jeśli łóżko stoi pod ścianą, zadbajmy o zabezpieczenie drugiej strony barierką, aby maluch nie spadł podczas snu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są łóżka z szufladami, dzięki którym oszczędzamy miejsce. Można w nich schować pościel, koce lub mniej używane zabawki.
  Nie zapominamy o odpowiednim materacu. Nie warto na nim oszczędzać, bo jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju pleców i kręgosłupa.
  maluch3

  Kącik do zajęć


  To bardzo przydatne miejsce, w którym kilkulatek może rysować, bawić się plasteliną itp. Bez problemu kupimy małe stoliczki i lekkie krzesełka dopasowane do wzrostu dzieci. Tu może również znaleźć się tablica kredowa, półeczka z książkami i inne zabawki edukacyjne.
  maluch4


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Pokój przedszkolaka

  Komentarze
  Super artykuł! We wrześniu będziemy przenosić córeczkę do jej własnego pokoju, więc na pewno skorzystamy z porad. Z jednego z wcześniejszych waszych artykułów już sobie zapisałam pomysł z naklejkami ściennymi - jakie cuda znalazłam na allegro, aż szkoda, że w pokoju jest tak mało ścian, hihi
  2018-09-28 16:03:02
  Małgorzata

  Fajne pomysły na pokój dla małego dziecka. Może macie jakieś przemyślenia dotyczące przemiany pokoju noworodka/niemowlaka na pokój dla dziecka w wieku 2-3 lat?
  2018-09-28 16:03:02
  Misiek


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush