Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Beton architektoniczny we wnętrzu

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Beton konstrukcyjny pozostawiony w stanie surowym może być elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Taki pomysł możemy zrealizować w trakcie budowy domu, ale jest możliwość by stworzyć betonową dekorację w czasie remontu starych lub w trakcie wykańczania nowych pomieszczeń. Najczęściej betonujemy schody, stropy, słupy, podłogi.
    Beton architektoniczny to materiał dużo mocniejszy pod względem wytrzymałości i trwałości niż beton standardowy. Staranność wykonania i receptura (dobór kruszywa i dodatków) pozwalają, by pozostawić go w stanie niewykończonym. Często beton architektoniczny przygotowywany jest ze szlachetnej mieszanki układanej w specjalnym deskowaniu i wymaga starannego zawibrowania, aby zniwelować pory na powierzchni. Nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji w czasie wiązania i dojrzewania, wymaga ona zapewnienia stosownej wilgotności. Jeżeli użyjemy zwykłych desek, na gotowej powierzchni betonu odbije się wyraźny wzór słojów. Gdy zależy nam na gładkiej powierzchni, zastosujmy deskowanie z płyt stalowych lub sklejki wodoodpornej i dopilnujmy precyzji łączenia poszczególnych elementów. Dostępne są również specjalne systemy deskowania, pozwalające uzyskać różnorodne fakturowanie, naśladujące wzory innych materiałów.

    Płyty betonowe


    Przy produkcji płyt betonowych wykorzystywane są wysokiej jakości formy produkcyjne. Dzięki temu beton nie ma ubytków, czy innych wad, co bezpośrednio wpływa na jego wygląd. Wyrabiane są z najlepszej jakości cementu wzmocnionego włóknami szklanymi. Po sprasowaniu masy pod ciśnieniem powstają płyty o grubości od 0,7 do 3 cm.  Kruszywo i dodatki w połączeniu z wodą dają element koloru szarego. W celach dekoracyjnych przygotowuje się mieszankę o różnej recepturze, zawierającej np. cement biały, który znacznie rozjaśnia kolorystykę nawet do bieli. Można też zastosować barwnik, aby uzyskać planowany kolor. Płyty występują w szerokiej gamie wymiarów co pozwala na dowolną aranżację bez dużej ilości wierceń i cięć. Najczęściej są prostokątne, ale bywają kwadratowe i w kształcie wieloboku. Brzegi są cięte na ostro lub wyoblone. Występują również takie z wyprofilowanym wyżłobieniem, z otworami do mocowania i z zagłębieniami wyglądającymi jak po śrubach montażowych. Dobrze zamontowane płyty betonowe będą zdobiły wnętrze przez wiele lat, są trwałe, wodoodporne i nie tracą swoich walorów z upływem czasu.

    Montaż płyt betonowych


    Płyty z betonu architektonicznego są dość ciężkie. Te o średniej wielkości ważą 15-20 kilogramów, większe około 50 kilogramów a największe dochodzą do 100 kilogramów. Płyty układa się na specjalny klej lub mocuje mechanicznie. W pierwszym przypadku stosujemy klej o podwyższonej przyczepności przeznaczony do betonu lub ceramiki, Do jasnych płyt używamy najlepiej kleju przeźroczystego. W mocowaniu otwory z elementami montażowymi (śruby, kotwy) można pozostawić na wierzchu, wypełnić dodatkowymi zaślepkami lub uzupełnić szpachlą.
    beton architek.2

    Betonowe płytki 3D


    Interesującą nowością są płytki 3D wykonane z betonu architektonicznego. To super alternatywa dla paneli czy tapet. Proste ale wyrafinowane bryły trójwymiarowe dają dużo możliwości położenia. Ściana nabiera oryginalnego, niebanalnego charakteru. Warto zapoznać się z ofertą takich producentów jak: VHCT, Artist Visio, Bettoni, Klinika Betonu.

    Tynk mineralny w stylu betonu


    Magnat ma w swojej ofercie drobnoziarnisty tynk mineralny na bazie spoiwa wapiennego w formie sypkiej. Suchy materiał mieszamy z wodą (wg podanych proporcji) i otrzymujemy jednolitej konsystencji masę, którą nakładamy za pomocą pacy weneckiej na powierzchnię ściany zaimpregnowaną wcześniej farba podkładową. Tym uproszczonym sposobem uzyskujemy doskonały efekt „surowego” betonu.

    Betonowe elementy aranżacji


    Szukasz unikatowych detali, potrzebujesz nietypowego rozwiązania – w ofercie rynkowej możemy w tej chwili wybierać wśród betonowych propozycji. Donice, meble (stoły, krzesła, ławki, siedziska), lampy – wiele z przykładowych robionych jest ręcznie na indywidualne zamówienie klienta, spełniając wszystkie wymagania dotyczące formy, wymiarów i kolorystyki.















     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Beton architektoniczny we wnętrzu

    Komentarze
    musze się zainteresować bliżej tymi panelami 3D z betonu - ciekawostka ! dzieki temu że spojrzałem w wasz artykuł dowiedziałem się o nich. Planowałem położenie płyt betonowych, ale efekt z panelami 3D będzie kozacki
    2018-09-28 16:03:02
    MarkoG

    Jestem zaskoczony tym, jak elegancko to wygląda, przynajmniej na zamieszczonych tu zdjęciach. Dobrze komponowałoby się w nowoczesnych przestrzeniach biurowych, szczególnie te "zimne" betonowe, ale jednak eleganckie ściany.
    2018-09-28 16:03:02
    Navas


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush