Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Czarny we wnętrzach

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Czarny na ścianach? To raczej nie jest barwa, jaka przychodzi nam do głowy, gdy planujemy remont. Na kolor ten decydują się przeważnie ludzie odważni, lubiący eksperymenty. Choć mamy świadomość, że czerń pasuje do wszystkiego, jest elegancka i ponadczasowa, mimo to boimy się użyć jej w mieszkaniu. Może ma na to wpływ mit mówiący, że jest smutna i pomniejsza wnętrze. Czas obalić tą teorię.

    Czarny w praktyce


    Zacznijmy do tego, że czarna ściana może być zaaranżowana w zasadzie wszędzie.  Sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i stylizowanych. Przez swoją elegancję i wyrafinowanie doskonale dopełni najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie czyli salon. Zastosowana w łazience sprawi, że pomieszczenie będzie zawsze na topie. Ostatnio czarny często występuje w kuchni w roli lakierowych lub szklanych frontów, kreując nowoczesne i stylowe trendy. Czerń może pojawić się w postaci farby tablicowej użytej na ścianie czy drzwiach, pomagając komunikować się mieszkańcom na przykład w holu czy kuchni, lub w pokoju dziecinnym być tłem dla swobodnej twórczości dzieciaków. Czarny kolor w postaci pojedynczych mebli będzie fantastycznie zdobić każdą przestrzeń. Tam, gdzie możliwości wnętrza nie powalają na dużą plamę czerni z powodzeniem stosujmy różnego rodzaju dodatki.
    aczar2

    Instrukcja obsługi czerni


    Sposób użycia czerni powinien być uwarunkowany przede wszystkim wielkością, kształtem i jasnością wnętrza. Małe, wąskie i niedoświetlone pomieszczenia to jedyny wyjątek gdzie unikamy czarnego koloru ścian. Podstawową zasadą dopełniania wnętrz czarnym kolorem ścian jest zachowanie umiaru. Jeśli nie chcemy, by urządzane przez nas pomieszczenie przytłaczało i zaciemniło wizualnie, ograniczmy się do pomalowania na czarno tylko jednej ściany. Dzięki temu kolor ten będzie stanowił efektowny akcent, który podkreśli dany fragment wnętrza, nada mu głębi i pożądanego charakteru. Decydując się na obecność czarnej ściany zestawmy ją z resztą płaszczyzn w jasnym kolorze. Najlepsze jest połączenie z odcieniami bieli. Poza tym czarny tworzy piękne zestawienia z żółcią, soczystą zielenią, czerwienią, turkusem, srebrem i złotem. Naturalne drewno, jasna stolarka i podłogi ocieplają, łagodzą oraz przełamują surowość czarnego koloru. Większość osób preferuje farby o matowym wykończeniu, jednak jeśli decydujesz się na czarny, zastanów się nad farbą z połyskiem. Błyszcząca ściana odbija światło lamp, co sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Dobrym pomysłem jest także zrezygnowanie ze zwykłej farby na rzecz farby tablicowej po której można pisać kredą lub czarnej tapety w subtelne wzory. Motyw dekoracyjny na tapecie czy rysunki, które tworzyć można na powierzchni pomalowanej farbą tablicową z powodzeniem przełamują surowy charakter czerni.
    aczar1

    Inspiracje ekskluzywnym stylem art deco


    Wyznacznikiem szyku i ekskluzywnego charakteru jest powracający co jakiś czas we współczesnych inspiracjach stylizacji wnętrz styl art deco. Czarne, hebanowe meble wykończone złoconymi metalowymi nóżkami, czy abażury w czerni z miedzianym lub złoconym wnętrzem rozpraszającym światło to elementy charakterystyczne dla odtworzenia tego stylu. Stylizowane gniazdka i włączniki światła w ceramicznej oprawie również nadają szyku wnętrzom inspirowanym stylem art deco. Interesującym zabiegiem będzie również pomalowanie wybranego fragmentu ściany na kolor czarny: ustawiając na niej charakterystyczną etażerkę z ekspozycją dekoracyjnego szkła, bądź drewnianą czy złoconą konsolkę z lustrem. Uzyskamy wtedy niezwykle intrygujący i stylowy efekt we wnętrzu. Kolor czarny we wnętrzu w odpowiednim towarzystwie może stać się niezwykle przytulny. Czarne blaty i fronty mebli w otoczeniu drewnianych lub oklejonych pięknie usłojonym fornirem stołów, krzeseł i okładzin nadają szyku.

    Klasyczna szachownica


    Klasyczna szachownica w postaci płytek podłogowych, jak i kafli kuchennych oraz łazienkowych, to zawsze celny wybór. Z uwagi na ponadczasowość czarno-białej ceramiki podłoga w klasyczną szachownicę nigdy nie wyjdzie z mody. Zmienią się kolory ścian, armatura, ceramika łazienkowa, a podłoga dalej będzie zachwycać swoją prostotą. Oprócz różnych wielkości czarno-białych kafli podłogowych, wybrać możemy wśród wielu mniejszych  lub większych czarno-białych mozaikach, lub czarnych kaflach wykańczających lub bordiurowych.  Propozycja ta pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w duchu vintage lub retro.
    aczar
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Czarny we wnętrzach

    Komentarze
    Jednak mnie nie przekonuje taka czerń na ścianach. Już czarne meble u córki w mieszkaniu wydają mi się takie cięzkie, a co dopiero gdyby ściany jeszcze pomalować na czarno
    2018-09-28 16:03:02
    Barbara Krawiec


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush