Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Drewniana podłoga w nowej odsłonie

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Każdy rodzaj drewna ma swój naturalny odcień, ale można go także zmieniać. Są sposoby na to, aby go trwale rozjaśniać, przyciemniać lub barwić. Aby mieć drewnianą posadzkę w oryginalnym kolorze, nie trzeba kupować egzotyków. Dzięki podbarwianiu można stworzyć bardzo efektowne posadzki z naszego rodzimego materiału Nadanie nowego koloru to sposób na atrakcyjną podłogę w naszym domu.
    Nowy kolor możemy nadać każdej podłodze drewnianej – starej i nowej, z parkietu, mozaiki, desek litych lub warstwowych. Posadzka musi być odpowiednio wyszlifowana. Barwienie bardziej pokaże błędy szlifowania niż zwykłe lakierowanie. Nawet przy najlepszym wyszlifowaniu powierzchni powstają tak zwane pajączki, które są bardzo widoczne, gdy nakładamy kolor na podłogę. Podczas szlifowania mogą powstać też pola o różnym stopniu wyrównania desek. Zaleca się ostatnie szlifowanie papierem o gradacji około 100-120 wtedy powierzchnia wchłonie więcej bejcy czy oleju. Są też maszyny, którymi można wyszczotkować deski. Wtedy usuwa się z powierzchni drewna miękką tkankę. Szczotkowanie podkreśla rysunek usłojenia desek. Przed nakładaniem preparatów barwiących powierzchnia musi być dokładnie odkurzona.
    bejcowanie1

    Ługowanie


    Prostym sposobem na zmianę barwy drewna – najczęściej rozjaśnienia – jest jego ługowanie. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj na jasnych gatunkach drewna. Ług to mocna zasada, która w reakcji z drewnem zmienia odczyn jego powierzchni i zapobiega jego ciemnieniu w przyszłości. Ługowanie rozjaśnia kolor i  lekko wybiela drewno. Dostępne są ługi o różnym stężeniu, co wpływa na osiągnięty efekt. Można kupić ługi przeznaczone do różnych gatunków drewna. Ług z dodatkiem pigmentu może mieć kilka odcieni. Ług biały mocniej wybiela, szary daje efekt starego, poszarzonego drewna – wygląda ono jak myte wodą z mydłem. Ciemny jest przeznaczony zwłaszcza do drewna dębowego, daje efekt drewna wędzonego. Ługowanie ładnie podkreśla usłojenie drewna.
    Aplikacja i wykończenie
     Ług nakłada się pędzlem lub wałkiem w jednej warstwie i pozostawia do wyschnięcia. Drewno wyługowane najlepiej jest pokryć olejem. Przy zastosowaniu białego oleju uzyska się jeszcze silniejszy efekt wybielenia podłogi. Ługowane podłogi można też polakierować, ale w takim wypadku wymagane jest zastosowanie lakieru podkładowego. Deski można też zabezpieczyć mydłem do podłóg albo woskiem do podłóg, co pozwoli stworzyć posadzki na wzór skandynawski. Pamiętajmy że są one podatne na zabrudzenia i porysowanie.

    Bejcowanie


    Bejca to roztwór pigmentów w rozpuszczalniku. Do podłóg najlepsze są bejce olejne, bo dobrze wnikają w drewno i sukcesywnie oddają pigment. Są też dość łatwe do aplikacji. Produkty do barwienia podłóg na bazie oleju można kupić pod różnymi nazwami, na przykład jako bejca albo olej koloryzujący do podłóg. Na podłogi nie należy nanosić produktów przeznaczonych ogólnie do drewna, (np. mebli, płotów, belek itd.). Bejce mają różną zawartość pigmentów – są transparentne albo kryjące. Oferta obejmuje ponad 20 kolorów, więc jest w czym wybierać i łatwo znaleźć odcień, który nam odpowiada. Bejce mają przede wszystkim kolory drewnopodobne. Za ich pomocą można nasze rodzime drewno podkolorować tak, żeby wyglądało jak egzotyczne, na przykład wenge, tek, a brzozę lub dębinę wybarwić jak wiśnię czy orzech. W ostatnich latach pojawiły się także intensywne kolory niekojarzone wcześniej z drewnem. Przed bejcowaniem naszej podłogi powinno się zrobić próbę na pojedynczych deszczułkach, żeby ocenić efekt kolorystyczny.
    bejca
    Aplikacja i wykończenie
    Bejcę nakłada się w jednej warstwie, pozostawia do wchłonięcia na kilkanaście minut i wciera jej nadmiar w deski. Kolejną warstwę można ewentualnie zastosować następnego dnia. Druga warstwa zwykle niewiele zmieni, bo drewno jest już nasączone. Odpowiednią intensywność zabarwienia uzyskujemy, dobrze dobierając bejcę. Jeżeli chcemy sprawić, że wsiąknie więcej bejcy, deski można zwilżyć wodą. Jest to zalecane zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zabarwić podłogę na bardzo ciemny kolor. Pobejcowana podłoga musi zostać pokryta warstwą nawierzchniową na bazie olejowo-woskowej lub lakierem. Najlepiej sprawdzi się olej naturalny. Nanosi się go w dwóch warstwach z odstępem kilku godzin. W tej chwili powstają hybrydowe produkty do wykańczania podłóg łączące cechy oleju i lakieru. Są to tak zwane twarde woski.

    Inne produkty


    Lakiery barwione to produkty trudne dla wykonawców, dlatego praktycznie nie przyjęły się na rynku. Kłopot sprawia uzyskanie równomiernie wybarwionej warstwy na większej powierzchni. Łatwiej osiągnąć dobry efekt, jeśli chcemy lekko podbarwić drewno. Są także barwne woski dekoracyjne, czyli utwardzony olej z dodatkiem pigmentów. To także produkt wymagający, ponieważ szybko wysycha. Można je stosować na małych powierzchniach. Trudno za ich pomocą uzyskać dużą płaszczyznę o jednolitym wybarwieniu.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Drewniana podłoga w nowej odsłonie

    Komentarze
    Świetny artykuł. Jestem właśnie w trakcie remontu i szukałam pomysłu na moją zniszczoną podłogę. Ługowanie -to coś fantastycznego dla mojej sfatygowanej podłogi. Dzięki za inspirację. Elżbieta
    2018-09-28 16:03:02
    Elzbieta


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush