Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Gres techniczny

  Kategoria: Remont
  Przypnij
  Gres techniczny, jak sama nazwa wskazuje, jest przede wszystkim mniej dekoracyjny od pozostałych gresów. Jego parametry powodują iż doskonale sprawdza się w garażu czy pomieszczeniach gospodarczych, na powierzchni balkonu, tarasu, przedsionka drzwi wejściowych. Dobrany w podobnej kolorystyce co gres we wnętrzu może stanowić atrakcyjne przedłużenie części salonowej bądź łazienkowej na holu.
  Gres powstaje przez sprasowanie mieszaniny gliny i drobno zmielonych kruszyw. W ich skład wchodzą kaolin, piasek kwarcowy, skalenie, szamot. Po sprasowaniu płytki są wypalane w temperaturze 1200-1300oC. W efekcie powstaje materiał bardzo twardy, oraz odporny na zniszczenie i zaplamienie. Płytki, które nie zostały poddane dalszym procesom wykończeniowym, zwłaszcza dotyczącym estetyki, nazywane są gresem technicznym.
  Gres jest mrozoodporny, można go stosować we wnętrzach, a także na zewnątrz. Ze względu na właściwości użytkowe z gresu technicznego wykonuje się okładziny przede wszystkim podłogowe, ale można go również stosować na ścianach, blatach kuchennych, parapetach. Gres techniczny przeznaczony jest głównie do pomieszczeń, w których istotne są parametry techniczne, a nie estetyka. To dobry wybór do garażu, kotłowni, pralni czy innych pomieszczeń technicznych oraz na balkony i tarasy.

  Rodzaje  i kolorystyka gresu technicznego


  Gresy techniczne są spotykane w trzech podstawowych rodzajach wykończenia powierzchni: naturalnym (są nieco chropowate, przez co zatrzymują brud), polerowanym, strukturalnym (o podwyższonych parametrach antypoślizgowych). Te ostatnie płytki mają  wyższą klasę antypoślizgowości. W zamian za bezpieczeństwo podczas chodzenia wymagają więcej pracy podczas czyszczenia. Warto je jednak stosować wszędzie tam, gdzie podłoga może być mokra, bo wtedy zwykła ceramika robi się śliska.
  agar
  Gres techniczny występuje często pod nazwą "pieprz i sól", gdyż na powierzchni płytek widać drobne ciemne ziarenka. Płytki gresu techniczengo mogą być barwione, ich najpopularniejsze kolory – beżowy i szary – wynikają z tego, na jaką barwę wypalają się surowce naturalne z danego złoża. W kolekcjach znajdziemy również różne odcienie z gamy beżu, od prawie białego do brązowego. Niektórzy producenci oferują płytki w odcieniach zielonego i niebieskiego. Dostępne są też płytki gresu technicznego ciemnoszare, granatowe i czarne.

  Formaty i wymiary


  Płytki gresu technicznego mają niewielkie wymiary. Gdy kolekcje dekoracyjne obejmują elementy coraz większe, gres techniczny pozostaje pod tym względem bez zmian. Gres techniczny ma format kwadratowy. Najpopularniejszym produkowanym wymiarem płytek jest 30 x 30 cm. Niektórzy producenci mają też nieco mniejsze - o wymiarach 20 x 20 cm. W wielu kolekcjach można też znaleźć elementy na cokoły - długie i wąski, najczęściej o wysokości 7 cm.

  Układanie posadzki z gresu technicznego


  Do wykonywania okładzin z gresu technicznego należy używać mocnych klejów cementowych, które zapewnią odpowiednią przyczepność płytek do podłoża. Na rynku jest wiele cementowych zapraw klejowych przeznaczonych właśnie do gresu. Można też wykorzystać kleje o podwyższonych parametrach w zakresie przyczepności. Ponieważ płytki mają małe formaty, stosuje się dość wąskie spoiny (2-3 mm).
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Gres techniczny

  Komentarze
  Gres techniczny kojarzy mi się z tarasami chyba najbardziej, ale wszystkie wymienione tu zastosowania są godne uwagi.
  2018-12-18 08:39:02
  Irek


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush