Historia tapet
Tapety liczą sobie kilkaset lat. W Europie znane są od XVI wieku, jednak prawdziwą popularność zdobyły w XVIII wieku, kiedy zostały sprowadzone z Chin. Początkowo ozdobne motywy na tapetach malowano ręcznie. Później wzory odbijano przy pomocy stempli drzeworytniczych. Pod koniec XVIII wieku zastosowano druk maszynowy. Dzięki temu tapety stały się bardziej dostępne. Głównymi miejscami wytwarzającymi tapety były takie kraje jak Francja, Anglia, Holandia i Niemcy. Każda z tych manufaktur cechowała się indywidualnym stylem. Tapety w ciągu kilku wieków przeszły sporą metamorfozę, zarówno pod względem wykorzystywanych materiałów, jak i motywów zdobniczych. Dziś tapety ścienne cechują się różnorodnymi inspiracjami i szerokim wyborem kolorów, dzięki którym z łatwością można je dopasować do dowolnego typu wnętrza.
Wybór wzorów
Rynek oferuje różnorodność tapet ściennych o designerskim wyglądzie. Oryginalne wzory sprawiają, że w prosty sposób uzyskamy modny wygląd we wnętrzu. Wśród tapet znajdują się motywy inspirowane egzotycznymi ornamentami oraz sztuką etniczną. Dla wielbicieli wzorów o bardziej klasycznym wyglądzie dostępne są kolekcje z geometrycznymi kształtami. Nie sposób pominąć również mnogości tapet w paski i kratę. Z kolei tapety z motywami kwiatowymi i roślinnymi to dekoracje, które dedykowane są dla osób szukających subtelnych i stylowych rozwiązań. Interesujące motywy tapet 3d inspirowane są materiałami budowlanymi, takimi jak deski, cegły czy kamień.
Cechy tapet na flizelinie
Wyjątkowe eleganckie tapety ścienne wykonane są z flizeliny. To nowoczesny materiał, odznaczający się większą trwałością niż tradycyjny papier. Tapety flizelinowe nie rozciągają się, maskują drobne nierówności ściany a jednocześnie zapewniają izolację termiczną i akustyczną. Zaletą tego materiału jest także to, że bardzo ułatwia montaż tapety. W celu jej przyklejenia wystarczy posmarować powierzchnię ściany klejem a następnie przyłożyć tapetę. Zanim klej nie wyschnie, można korygować położenie tapety. Wydruk wysokiej jakości Full HD gwarantuje, że tapety odznaczają się wyrazistymi kolorami i efektownym odwzorowaniem najdrobniejszych detali. Poszukujmy oferty tapet drukowanych przy użyciu ekologicznych i bezzapachowych tonerów.
Tapety winylowe
Tapety winylowe to nowocześniejsza wersja papierowych. Różnią się tym, że papierowa warstwa pokryta jest folią PCV (czyli winylem). To sprawia, że są znacznie trwalsze, a także odporniejsze na wilgoć. Istnieją dwa rodzaje tapet winylowych. Pierwsze z nich to tapety gładkie, które pokrywa cienka warstwa folii PCV. Taka powierzchnia jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Drugi rodzaj to tapety ze spienionego winylu, czyli grubsze i „gąbczaste”. Dzięki takiej budowie materiału bardzo dobrze maskują nierówności ścian – pokrywają mniejsze pęknięcia i ubytki w ścianach. Nie są one jednak tak odporne na uszkodzenia mechaniczne jak te pierwsze, lecz co ważne, pozwalają ścianom „oddychać”. Dzięki zastosowaniu trwałego tworzywa PCV tapety winylowe są odporne na zmywanie, a nawet szorowanie różnymi środkami chemicznymi. Inną zaletą tapet winylowych jest to, że są odporne na działanie promieni słonecznych, a więc z biegiem lat nie blakną.
Nowoczesne tapety mogą być również wykonywane z włókna szklanego. Są one podobnie jak tapety z warstwą winylową bardzo trwałe. Niestety to również jest wadą, gdyż uniemożliwia w znacznym stopniu ich wymianę. Zrywając tego typu tapetę zrywamy bardzo często także sam tynk.