Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Szpachlowanie i gładzenie ścian

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Szpachlowanie i gładzenie ścian w pomieszczeniach, przygotowują podłoże do malowania lub tapetowania. Dzięki nim ściany w ostatecznej warstwie prezentują się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Co ważne z tymi czynnościami możemy poradzić sobie samodzielnie. Jak się do tego przygotować? Jakie narzędzia są niezbędne? W dzisiejszym artykule kilka słów na temat każdej z tych czynności.

    Przygotowanie podłoża


    Nim przystąpimy do szpachlowania i gładzenia ścian, zaczynamy od dokładnego przygotowania powierzchni. Zarówno w przypadku starych, jak i nowych podłoży należy przemyśleć ułożenie poszczególnych przewodów instalacyjnych i wykonać pod nie odpowiednie bruzdy. Następnie (jeśli jest taka konieczność) należy usunąć z ich powierzchni wszelkie elementy takie jak gniazdka, gwoździe i kołki rozporowe itp. Wszelkie pozostałości możemy usunąć na koniec przy użyciu szerokiej szpachli. Ważne jest też usunięcie starych, odpadających farb i tynków, które zeskrobujemy za pomocą ostrej szpachelki. Pomijamy mocno trzymające się fragmenty by nie doprowadzić do większych uszkodzeń.

    Gruntowanie ścian


    Odpowiednio przygotowane podłoże należy zagruntować. Wykonujemy to tak samo, jak przed malowaniem ścian. W tym celu wykorzystujemy zakupiony środek gruntujący – możemy przelać go do wiaderka lub użyć bezpośrednio z pojemnika, gdy jest on wystarczająco szeroki. Pędzel do gruntowania namaczamy w preparacie, a następnie nakładamy go na całej powierzchni ścian – aplikujemy grunt w większej ilości, dokładnie wcierając w podłoże.
    szpachla

    Szpachlowanie


    Polega przede wszystkim na uzupełnieniu wszystkich ubytków znajdujących się na ścianach, a potem pokryciu masą szpachlową całej ich powierzchni w celu wyrównania. Do wstępnego uzupełnienia i wyrównania ścian używamy różnego rodzaju , masy szpachlowych, naprawczych lub tzw. gipsy szpachlowe i modelowe. W ofercie mamy zarówno produkty gotowe do użycia tuż po zakupie, które można nanosić ręcznie lub maszynowo, jak i wyroby sypkie, do rozrabiania z wodą. Podczas przygotowywania masy szpachlowej pamiętajmy o tym, aby wyrobić w naczyniu tyle zaprawy, ile będzie potrzebne do pracy – ze względu na maksymalny dopuszczalny czas użycia gotowego produktu po uprzednim przygotowaniu. Masę powinniśmy przygotowywać zgodnie z zaleceniami producenta.

    Szpachlowanie ścian krok po kroku


    Do szpachlowania przystępujemy po całkowitym wyschnięciu środka gruntującego Uzupełnianie ubytków zaczynamy od zakrycia umieszczonych w ścianach przewodów elektrycznych. Potem zatapiamy w masie szpachlowej puszki elektryczne. Po uzupełnieniu ubytków warto dokładnie wyrównać miejsca, gdzie ściany stykają się z futrynami. Na zakończenie przystępujemy do uzupełnienia pozostałych ubytków, jakie uda nam się dostrzec na ścianie. Szpachlowanie to nic innego, jak nanoszenie masy w miejscach ubytków przy pomocy szpachelki i jej dokładne zatarcie przy użyciu szpachelki lub szerszej pacy. Jeśli ściana nie jest idealnie równa na narożnikach, należy nałożyć na nie masę szpachlową, zatopić specjalne narożniki aluminiowe i ponownie wyrównać na nich zaprawę. Po uzupełnieniu wszystkich bruzd, wykonaniu narożników, przystępujemy do nakładania masy szpachlowej na całą powierzchnię ścian – używamy do tego szerokiej pacy – im szersza, tym sprawniej wykonamy to zadanie. Pamiętajmy o przygotowaniu większej ilości szpachli niż przy wypełnianiu ubytków. Nakładanie zaprawy rozpoczynamy od rogów pomieszczenia – najlepiej w kierunku od dołu do góry. Masę na pacy pojedynczym, ciągłym ruchem nanosimy na powierzchni, a potem zbieramy nadmiar i równo wygładzamy do wewnątrz tak, aby powstała na ścianie zaprawa miała około 2 mm grubości.
    szpachla2

    Gładzenie


    Zasadniczo nie różni się od szpachlowania całej powierzchni. Polega, bowiem na nałożeniu gładzi, która jest ostatnią warstwą wyrównawczą. Gładź różni się od masy szpachlowej tym, że jest produktem, który łatwo poddaje się szlifowaniu. Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem do wykonywania gładzi są preparaty gipsowe. Wstępne szpachlowanie całej powierzchni nie przynosi idealnych rezultatów, ponieważ na podłożu pozostają nieestetyczne rysy i zaciery. Gładzenie powinno przebiegać podobnie jak wstępne szpachlowanie. Po przygotowaniu gładzi nakładamy ją na pacę, a następnie nanosimy na całe powierzchnie ścian.

    Szlifowanie


    Po wykonaniu gładzi czas szlifowanie – w ten sposób osiągniemy super równą powierzchnię. Do tego zadania służy papier ścierny o granulacji 100-150 –nałożony na specjalną packę. Pracę rozpoczynamy od narożników – tu wykorzystujemy kostkę do szlifowania, która dobrze dociera do tych miejsc.  Potem przystępujemy do zeszlifowania pozostałych fragmentów ścian.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Szpachlowanie i gładzenie ścian

    Komentarze
    Wszystko pięknie, ale po co ryzykować, skoro można zatrudnić fachowca i mieć pewność, że będzie dobrze zrobione
    2018-09-28 16:03:02
    Adi


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush