Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Wymiana fug

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Fugi pomiędzy płytkami mają to do siebie, że z upływem czasu brudzą się a nawet zaczynają wykruszać spomiędzy płytek. Zmiana nieestetycznie wyglądającej glazury nie jest prostą sprawą. Czasem wystarczy wymienić tylko stare fugi, aby kuchnia czy łazienka znów wyglądały jak nowe. Przeczytajcie jak przeprowadzić takie drobne prace. To nie jest trudne i można samodzielnie wykonać to zadanie.
    W wielu mieszkaniach mamy okładziny z płytek, do których zastosowano zaprawę cementową. Z biegiem lat pęka, kruszy się lub przebarwia. Skuwanie glazury to duży remont, jeśli kafle są w dobrym stanie a wzór jeszcze się nam nie znudził warto tylko wymienić fugi. To okazja do zrobienia nowych spoin z nowocześniejszych materiałów.

    Usuwanie starych fug


    Masa spoinowa jest zwykle na głębokości 1-2 mm. Można usunąć ją ręcznie za pomocą nożyka trapezowego, skrobaka lub szpachelki. Najlepiej zacząć od miejsc już spękanych. Osoba wprawna może skorzystać z kompaktowego elektronarzędzia do prac precyzyjnych. Wiertarka z wiertłem mniejszym niż szerokość fugi prowadzona powoli wzdłuż szczelin to sposób znacznie ułatwiający renowację większych powierzchni. Pamiętać należy, że niewielki niekontrolowany ruch w bok może uszkodzić glazurę. Po usunięciu zasadniczej części fug doczyszczamy wszystkie brzegi. Pył cementowy wygarniamy twardym pędzelkiem, a na koniec całą powierzchnię starannie odpylamy wilgotną szmatką (możemy posłużyć się odkurzaczem). Masy cementowe wiążą w wilgoci, więc można je kłaść jak wyschną płytki. Masy epoksydowe najlepiej nakładać na drugi dzień, aby mieć pewność, że spoiny są zupełnie suche.
    fuga

    Fugi cementowe


    Do ponownego wypełnienia dobierajmy raczej trwały materiał. Mogą to być fugi cementowe o podwyższonych parametrach dotyczących odporności na ścieranie oraz zmniejszonej absorpcji wody. Warto kupić fugi cementowe modyfikowane włóknami zwiększającymi ich wytrzymałość i elastyczność. Do wilgotnych pomieszczeń przeznaczone są masy z dodatkiem substancji hydrofobowych. Sprawiają one, że na powierzchni fugi powstaje efekt rosy – woda zbiera się w krople a nie wsiąka w głąb. Dodatek molekuł srebra lub środków biobójczych stanowi ochronę przed grzybami i pleśnią.  
    Fugę cementową rozrabia się z wodą, zawsze zgodnie ze wskazaniami producenta. Najlepiej przygotowywać mniejsze porcje, bo stwardniała przed nałożeniem fuga jest do wyrzucenia. Należy uzyskać jednolitą masę bez grudek, którą odstawiamy na 3-5 minut, aby dojrzała i ponownie zamieszać. Tak przygotowana spoina nadaje się do użytku. Zaprawę rozprowadza się pacą gumową na całej okładzinie. Po 20-30 minutach, gdy fuga zastyga w szczelinach, można zacząć czyścić kafle. Mokrą gąbką wykonujemy koliste ruchy, nie przeciągamy jej wzdłuż spoin. Gąbkę płuczemy i kilka razy powtarzamy czynność aż do uzyskania czystej powierzchni. Gdy fuga po kliku godzinach wstępnie zwiąże, można zrosić delikatnie całą powierzchnię wodą ze spryskiwacza, bo wilgoć sprzyja prawidłowemu wiązaniu cementu.
    fuga2

    Fugi epoksydowe


    Fugi epoksydowe są droższe od cementowych, ale za to prawie niezniszczalne. Tworzą twarde wypełnienie odporne na wiele związków chemicznych i zaplamienia. Kiedyś szare były stosowane tylko w obiektach przemysłowych, teraz w rozszerzonej gamie barw wykorzystywane są w domach. Pamiętajmy, że ich usunięcie jest znacznie trudniejsze niż w przypadku fugi cementowej.
    Fugi epoksydowe wymagają większej dyscypliny podczas przygotowania masy i nakładania. To produkt dwuskładnikowy, który dokładnie według przepisu producenta przygotowujemy. Do nanoszenia przeznaczone są specjalne twardsze gąbki. Należy pracować szybko, lecz ostrożnie by nie wygarnąć zbyt dużo fugi ze szczeliny. Gdy skończymy nakładanie od razu przystępujemy do czyszczenia płytek. Masę epoksydową, która zaschnie można na początku zmyć acetonem, potem usuniemy ją tylko mechanicznie.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Wymiana fug

    Komentarze
    Dobrym sposobem na białe fugi jest też wyczyszczenie ich parą. Przed Świętami tak odszorowałam fugi w kuchni, że posadzka wyglądała jak nowa, hehe.
    2018-09-28 16:03:02
    Ada_499


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush