Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Ogród wiejski, rustykalny

    Przypnij
    Zapraszam do ogrodu wiejskiego, rustykalnego. To kolejne przykłady, które są zupełnym przeciwieństwem ogrodów nowoczesnych. Tutaj nie ma równo przystrzyżonych trawników czy wytyczonych jak od linijki rabat. W zamian dominują trawniki jak łąki, zakątki pełne kolorowych kwiatów, ziół i warzyw. To forma ciężka do realizacji na jednorodzinnym osiedlu, ale polecana w krajobrazie podmiejskim.
    W przykładowym ogrodzie wiejskim frontową, reprezentacyjną część działki zapełniają rabaty kipiące barwami kwiatów. Sad i warzywnik znajdują się w innej części. Zastosowanie w ogrodzie wiejskim mają niskie wiklinowe płotki oraz obwódki z formowanego bukszpanu, barwinka, ubiorka, jednorocznych lobelii oraz smagliczek. Dzielą one przestrzeń na regularne kwatery i klomby. Ciepłe, sielskie i bezpretensjonalne ogrody wiejskie szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie domów o tradycyjnej architekturze.

    Kwiaty w ogrodzie wiejskim


    Do tego stylu pasują kwiaty o nasyconych kolorach w wielobarwnych, odważnych połączeniach. Rośliny mogą tworzyć swobodny gąszcz, dozwolony jest pewien nieład. Tu nie przeszkadza samosiejka jednego gatunku zawieruszona między innymi roślinami. Ważną funkcję pełnią rośliny o pachnących kwiatach. Warte polecenia są przede wszystkim gatunki tradycyjne, znane od lat, sprawdzone, przystosowane do naszego klimatu, łatwo rozsiewające się i obficie, długo kwitnące. Przykładowe rośliny - byliny: bodziszki, chabry, dzwonki, firletki, jeżówki, kosaćce, lilie, liliowce, łubin,  marcinki, naparstnice, ostróżki, piwonie, rudbekie, złocienie różowe i margerytki oraz dalie i wiosenne rośliny cebulowe. Rośliny jednoroczne i dwuletnie: astry, bratki, cynie, groszek pachnący, kosmosy, lewkonie, lwie paszcze, maciejki, malwy, nagietki, nasturcje, niezapominajki, szarłaty, słoneczniki, suchołuski. Krzewy: forsycje, jaśminowce, kaliny, lilaki (popularne bzy) oraz róże (zwłaszcza odmiany róż angielskich). Lepiej zrezygnować z egzotyków, bo będą wyglądały fałszywie. Nie może natomiast zabraknąć charakterystycznych roślin w donicach ustawionych na parapetach, tarasach, gankach i w ogrodowych zakątkach.
    awiej

    Warzywa w ogrodzie 


    W ogrodzie wiejskim powinny się znaleźć przede wszystkim warzywa, które są wykorzystywane świeże: sałata, rzodkiewki, ogórki, szczypiorek. Warto posadzić kilka krzaczków pomidorów, ponieważ najsmaczniejsze są owoce zrywane w pełni dojrzałe. Część miejsca można przeznaczyć pod warzywa, które są mniej popularne: cukinię, karczochy, paprykę, skorzonerę, szparagi. Inne najlepiej potraktować jako tworzywo plastyczne. W projektowaniu rabaty przydatne będą nać marchwi, jarmużu i pietruszki, kule kapusty oraz czerwone buraczki Warto posadzić dynie, patisony i bakłażany, które mają ozdobne liście, ładne kwiaty i owoce. Dekoracyjnie wyglądają również zielone, żółte i fioletowe strąki fasoli.

    Zioła


    Zioła napełniają ogród miłym zapachem (wiele z nich jest intensywnie wonna) na przykład lawenda albo macierzanka, dlatego warto je sadzić w pobliżu domu. Można z nich założyć oddzielny mini ogródek ziołowy albo umieścić między warzywami lub kwitnącymi roślinami ozdobnymi. Niezwykłe rabaty można stworzyć z bujnych kęp lubczyku, mięty i pierzastego kopru, pięknie kwitnących czarnuszek, szałwii, lebiodek i ogóreczników, a także czerwonolistnych bazylii oraz złotawych melis.
    awiejski1

    Owoce w wiejskim ogrodzie


    Nawet jeśli w ogrodzie nie ma miejsca na sad, warto posadzić choć jedno owocowe drzewo, by stworzyć sielską atmosferę. Można się pokusić o posadzenie starej odmiany jabłoni (Koksa, Kosztela, Kronselska, Oliwka, Malinówka, Reneta). Te drzewa są zwykle wysokie i owocują co drugi rok, ale są odporne na mróz i choroby, więc nie wymagają oprysków. Pięknie kwitną, dają delikatny cień i rodzą owoce o niezapomnianym smaku. Zaciszne i nagrzane słońcem miejsca są dobre dla brzoskwiń, moreli, nektaryn. Rozpięte na drutach winorośle, maliny i jeżyny mogą zastępować żywopłoty, a poziomki – rośliny zadarniające.
    awiejski

    Ogród rustykalny


    Często nazywany jest również wiejskim. Jest do niego bardzo zbliżony formą, również nieregularny, z mnóstwem gatunków roślin, kolorowych kwiatów, zapachów, raczej z małym udziałem roślin iglastych. Wyróżnia się dużą ilością materiałów drewnianych, kamiennych, a także ceglanych, które wspaniale komponują się z kolorowymi, kwiatowymi rabatami. Jako dodatki stosujemy stare konewki, pękate stare beczki, gliniane lub żeliwne garnki, drewniane rzeźby od lokalnych artystów, wiklinowe płotki i kosze. Ogród rustykalny zdecydowanie lepiej wpisuje się w wiejskie otoczenie, a jeszcze lepiej w otoczenie drewnianych domów czy innych form, przypominających minione czasy.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Ogród wiejski, rustykalny

    Komentarze
    Te ogrody wyglądają pięknie, pomimo, że jest w nich troszkę naćkane tak rodzajów roślin, jak i kolorów. Myślę, że jest cienka granica pomiędzy tym, żeby rzeczywiście wyglądały na zaplanowane, a tym, żeby były zwykłym chaosem. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić
    2018-09-28 16:03:02
    Grażka


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush