Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Storczyki - tajemnice właściwej pielęgnacji

  Przypnij
  Storczyki to jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Najpopularniejsze są Phalaenopsis – y , ale dostępne są inne rodzaje np. dendrobium. Można je kupić praktycznie wszędzie. Potrafią kwitnąć całymi miesiącami, a różnorodność ich kolorów i form przyprawia o zawrót głowy. Warto znać podstawowe zasady pielęgnacji, aby nie popełnić błędów, które niekorzystnie wpłyną na rozwój naszej rośliny.

  Na co zwrócić uwagę kupując storczyki


  Wybierajmy w sklepie okaz zdrowy, tj. bez plam na liściach i z jędrnymi, szaro-zielonymi korzeniami. Łatwo je dobrze obejrzeć, bo wiele tych roślin sprzedawanych jest w przezroczystych doniczkach. Zwróćmy uwagę na pąki kwiatowe - nie powinny być zwiędnięte, bo to świadczy o przesuszeniu rośliny, albo o jej złej kondycji. Jeżeli mamy do wyboru storczyk ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami, bądź tylko z jednym kwiatem i wieloma pąkami, wybierzmy ten drugi. To zapewni dłuższą radość z kwitnącej rośliny w domu.
  astor4

  Stanowisko


  Dla storczyka wyznaczamy miejsce dobrze oświetlone, ale światłem rozproszonym. Jeśli chcemy go ustawić na parapecie - najlepszy będzie na oknie wschodnim lub zachodnim. Latem chrońmy roślinę lekko przysłaniając okno, np. firanką lub ustawiając doniczkę w głębi pokoju.  W pełnym słońcu ich wrażliwe liście mogą przypalać się od słońca. Przy niedostatecznej ilości światła liście robią się matowe, a kwitnienie staje się coraz słabsze.

  Wilgotność powietrza


  Dla łatwych w uprawie „falenopsisów” do prawidłowego rozwoju wystarczy wilgotność względna na poziomie ok. 60%. Bardziej wymagające (jak np. obuwiki, miltoniie i katleje) dobrze się czują przy 70-80 %. Dobrze jest wstawić doniczki do dużego szklanego pojemnika, gdzie takie nawilgocenie powietrza wokół roślin będzie możliwe.  Ewentualnie, zamiast tego, można przy roślinach zainstalować nawilżacz. Niska wilgotność powoduje zasuszenie roślin.

  Podlewanie


  Można stwierdzić, że główna zasada brzmi: rzadko, ale dużo na raz. Podlewamy roślinę dopiero jak przeschnie ( co 10-15 dni). Doniczki z kwiatami wstawiamy do wanny i obficie podlewamy rośliny wodą o temperaturze pokojowej. Następnie czekamy, aż nadmiar wody wycieknie z, po czym umieszczamy je ponownie w osłonkach, czy na podstawkach. Chodzi bowiem o to, by korzenie zbyt długo się nie moczyły. Warto stosować wodę miękką - np. deszczówkę lub przegotowaną lub wodę, która odstała 24 godziny.
  astor1

  Temperatura


  Przyjmujemy, że latem storczyki najlepiej się czują w temperaturze ok. 24 stopni C, a zimą ok. 18 stopni C. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim możemy im to zapewnić, wynosząc je na lekko ocieniony balkon, czy taras. Zimą warto na noc zakręcać kaloryfer pod parapetem, na którym stoi storczyk. Również, szczególnie w tym czasie, należy uważać aby storczyki nie stały przy uchylnym oknie, gdyż są bardzo wrażliwe na zimne przeciągi.

  Podłoże i doniczka


  Storczyki to epifity, które nie powinny rosnąć w zwykłej ziemi. Wymagają one podłoża z kory, włókna kokosowego, keramzytu i innych elementów. Jest ono luźne i przewiewne, co chroni delikatne korzenie przed gniciem. Specjalistyczne podłoże można kupić w sklepie ogrodniczym. Podłoże powinniśmy wymieniać na nowe kiedy rośliny zaczną gorzej rosnąć, ich korzenie wychodzić na zewnątrz lub gdy kora się rozłoży lub porośnie glonami.
  Doniczka do uprawy musi mieć wiele otworów w dnie aby nie zalegała w niej woda. Popularne przeźroczyste doniczki nie są konieczne ale dzięki nim lepiej obserwujemy stan korzeni - jest to szczególnie istotne w uprawie falenopsisa.
  astor2

  Zasilanie i czas odpoczynku


  W czasie wzrostu storczyki powinniśmy zasilać nawozami - tylko specjalnymi do storczyków.  Nie warto próbować innych nawozów gdyż mają nieodpowiedni skład dla tej grupy roślin. Storczyki są bardzo wrażliwe na nadmiar minerałów w podłożu, dlatego też lepiej nawozić je rzadziej niż zbyt często. Po okresie kwitnienia, rośliny przechodzą w stan spoczynku. W tym okresie nie podlewamy ich i ustawiamy w chłodniejszym miejscu. Pożółkły pęd kwiatowy wycinamy. Jeśli nadal jest zielony, skracamy nad 2-3 oczkiem od dołu.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Storczyki - tajemnice właściwej pielęgnacji

  Komentarze
  A ja mam taką rękę do kwiatów, że nawet kaktusy u mnie usychają :(
  2018-10-09 10:13:02
  Kamila

  Ha, ciekawe z tym podlewaniem storczyków. Ja podlewam tak, jak nauczyła mnie mama, czyli raz w tygodniu robię im kąpiel wodną 20-30 minut. Wy z kolei piszecie, że korzenie nie powinny się długo moczyć. No i teraz kto ma rację. Na pewno jeszcze poszukam informacji na ten temat.
  2018-10-09 10:15:01
  MałaCzarna


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Grzejniki dekoracyjne - ciepło i ozdoba
  Bardzo ciekawa i słuszna uwaga Bartosz!
  Zobacz Wpis
  2019-03-21 14:34:01
  MateuszK

  Grzejniki dekoracyjne - ciepło i ozdoba
  Bardzo fajna sprawa taki grzejnik dekoracyjny, aczkolwiek przy zakupie takowego grzejnika trzeba pamiętać by moc grzewcza była odpowiednia co do wielkości pomieszczenia. Bo co z tego że kupimy Sobie nowatorski grzejnik do salonu, który będzie wyglądał przepięknie skoro będzie nam ogrzewał pomieszczenie tyle co nic. :) Więc pamiętajmy przed zakupem by sprawdzić jak dużej mocy grzewczej będziemy potrzebować. Pozdrawiam.
  Zobacz Wpis
  2019-03-21 14:32:04
  bartosz2121

  Przegląd elektryki w domu jednorodzinnym
  Bardzo fajny artykuł!
  Zobacz Wpis
  2019-02-15 16:47:03
  Kamil