Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Jak wybrać dobry pellet?

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Pellet to nowoczesna, wygodniejsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla węgla. Aby być zadowolonym z tego paliwa, trzeba zwracać uwagę na jego jakość. Jak rozpoznać ten dobry – właściwy pellet, jak nie dać się oszukać na marnej jakości produkcie pelleto-podobnym. Jakie certyfikaty powinien posiadać pellet, by można go było uznać za dobry opał. O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
    Dziś na rynku mam już całkiem spory wybór różnego rodzaju pelletu, poczynając od łusek słonecznika, a kończąc na pellecie ze zrębek dębowych. Obok dużych i znanych producentów jest coraz więcej tych mniejszych niekoniecznie gorszych. Istnieje też znaczny import pelletu ze wschodu, głównie z Ukrainy. 

    Czym on jest i w jaki sposób się go produkuje?


    Pellet jest materiałem opałowym produkowanym z odpadów drzewnych. Surowiec, z którego powstaje pellet jest najpierw wstępnie rozdrabniany i przygotowywany do dalszej obróbki. Następnie jeżeli jest to konieczne, to pellet jest poddawany suszeniu. W dalszej kolejności ponownie się go rozdrabnia. Na zakończenie poddawany jest procesowi granulacji, który umożliwia nadanie mu odpowiedniej formy, czyli granulatu. Pellet jest chłodzony, transportowany oraz magazynowany
    Możemy wyróżnić następujące rodzaje pelletu:
    pellet agro ( ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych),
    pellet drzewny (z trocin, zrębek),
    pellet z łuski słonecznika,
    pellet z innych odpadów.
    Z pewnością już nie raz słyszeliście, że pellet jest opałem ekologicznym. Z czego wynika to - 
    powstaje z materiałów wtórnych,
    gwarantuje zerowy bilans dwutlenku węgla,
    z jednej tony powstaje kilka kilogramów popiołu, który jest świetnym nawozem do roślin,
    jest szybko odnawialnym paliwem (od roku do kilkunastu lat).
    apelll

    Najpopularniejszy jest pellet drzewny


    Wytwarzany jest ze sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem pozostałości drzewnych. Przede wszystkim trocin oraz odpadów. Może mieć jakieś dodatki, ale niekoniecznie. Występuje w postaci wałeczków o długości od 5 mm do 40 mm i średnicy do 25 mm. Jest doskonałą alternatywą dla węgla, oleju opałowego oraz gazu.

    Ogrzewanie pelletem


    Przystosowanie i modernizacja kotłowni nie jest dużym wydatkiem, a w dodatku zwraca się w całości po maksymalnie dwóch latach. Co więcej, ceny pelletu nie są zależne od wahań cen surowców naturalnych. Nie trzeba go również importować, bo produkowany jest głównie w Polsce. W dodatku zaletą jest to, że rynek pelletu jest niezwykle różnorodny. Można kupić tonę pelletu za około 800-1000 zł. Ten opał z pewnością ma niewielkie ilości popiołu i nie ma żadnych zanieczyszczeń. Palenie pelletem może być naprawdę proste i wygodne. Za stosunkowo niewysoką cenę można kupić piec, który zagwarantuje dłuższe utrzymywanie palnika w czystości i samooczyszczanie z popiołu. Co ważne jeśli zaopatrzymy swoją kotłownię w duży zbiornik na pellet, z którego kocioł będzie sobie sam pobierał paliwo to kotłownię można doglądać sporadycznie.
    Dobranie komina do pelletu jest podobne jak w przypadku kotłów węglowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą kominy ceramiczne albo wkłady kominowe emaliowane

    Na co zwracamy uwagę?


    Pellet jest produkowany z odpadów drzewnych, więc, w trakcie spalania powino się czuć przyjemny zapach drewna. Jeżeli czujecie coś innego, nie jest to dobra wiadomość, bo prawdopodobnie podczas produkcji został czymś zanieczyszczony lub po prostu był wyprodukowany z jakiś odpadów drewnianych. Może to oznaczać, że nabyliśmy kiepskiej jakości paliwo, które dobrze będzie jak najszybciej oddać sprzedawcy lub na inny. Na pewno nie będzie on najlepszym rozwiązaniem dla pieca, a nawet może mu zaszkodzić Patrzymy na kolor granulek. Jeżeli jest zbyt ciemny, może to oznaczać, że pellet był suszony zbyt długo, co mówiąc oględnie nie wpływa korzystnie na jego wydajność. Jednak pellet dębowy ma też ciemny kolor więc trzeba mieć też to na uwadze.
    Ciężar właściwy pelletu powinien wynosić około 0,60- 0,70 kg/l. Wartość ta jest zależna od siły z jaką pellet był prasowany.
    Zawartość wody musi być mniejsza niż 12%. Gdy wartość ta jest przekroczona pelety bardzo łatwo się rozpadają. Jeżeli chodzi o pyły, to powinno być ich jak najmniej. Doskonały opał nie ma żadnych sztucznych dodatków.
    Dobra struktura powierzchnia pelletu jest zbita i śliska, a nie porowata.
    W uproszczeniu można przyjąć, że występują dwie wielkości pelletu: 6 i 8 mm. Warto na tym etapie wspomnieć, że pod względem właściwości są one identyczne. Różni je jedynie wielkość. Generalnie dla domowych kotłów bardziej popularny jest ten o wielkości 6 mm, a ten większy wykorzystują większe kotłownie, jednak nie jest to reguła. Sprawdzamy jaką wielkość zaleca producent naszego kotła i wybieramy właśnie taki.
    apell2

    Certyfikaty


    Wybierz producenta pelletu, który posiada certyfikaty. Wszak aby dostać taki certyfikat trzeba się pochwalić odpowiednią jakością. Tych certyfikatów jest kilka. Te najbardziej popularne to:
    DIN PLUS
    EN PLUS 1
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush