Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Urządzamy salon - porady i inspiracje

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Salon, pokój dzienny, pokój stołowy – centralne miejsce naszego mieszkania. Współcześnie to zwykle miejsce tworzące z otwartą kuchnią tak zwaną strefę dzienną. Tu odpoczywamy, jemy posiłki, przyjmujemy gości. Jak pogodzić wszystkie funkcje w jednym wnętrzu? Niby sprawa prosta, kupujemy sofę, stół i krzesła, meblościankę, telewizor. Aranżacja salonu nie może być jednak przypadkowa.
    Urządzenie salonu zależy od architektury wnętrza, wielkości pomieszczenia, modelu życia mieszkańców i oczywiście budżetu. Inaczej urządzamy reprezentacyjny salon w rezydencji inaczej w apartamencie lub mieszkaniu. W rezydencjach salon najczęściej to przestronne, wysoki, osobno wydzielone pomieszczenie. Jego reprezentacyjny charakter mogą podkreślać niestandardowe kształty, duże okna, połączenie z tarasem. Zaakcentowane są w nim zwykle piękne podłogi, portal kominkowy i masywny zestaw wypoczynkowy. W mniejszych domach pokój dzienny bywa częścią otwartej przestrzeni, która łączy wiele funkcji. Zdaniem projektantów najbardziej użyteczny jest salon o powierzchni 25-35 m kwadratowych. Jeśli pokój, który planujecie przeznaczyć na salon jest mniejszy, warto pokusić się o połączenie go z innym pomieszczeniem np. z kuchnią, przedpokojem. Czasami usunięcie jednej ścianki działowej czyni wnętrze przestronnym. Salon powyżej 40 metrów kwadratowych, to przestrzeń, która traci na przytulności.

    Podział na strefy


    Nie każdy pokój ma kształt kwadratu, ale to zaleta, naturalnie możemy wyznaczyć miejsca dla poszczególnych stref. Komfort i funkcjonalność decyduje o dobrym wnętrzu. Strefa kuchenna, jadalna, wypoczynkowa i część do pracy powinny być tak rozmieszczone by wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Do odpoczynku zachęca usytuowanie sofy w pobliżu okna lub drzwi balkonowych, zwłaszcza, jeśli za szybą podziwiamy zieleń. Strefa jadalna ze stołem i krzesłami powinna stanąć bliżej kuchni. Granicę poszczególnych stref wyznaczamy odpowiednim ustawieniem mebli, oświetleniem lub odrębną kolorystyką. Jednak unikajmy zastosowania zbyt wielu kolorów, ponieważ może to wprowadzić niepotrzebny chaos. Strefy warto powiązać ze sobą wspólnym kolorem podstawowym, który wprowadzamy w różnych tonacjach i uzupełniamy intensywnymi barwnymi akcentami. Ścieżki komunikacji to niezbędna przestrzeń by swobodnie dostać się do każdej strefy. Powinny być w miarę proste i niezastawione meblami. Pamiętajmy też, że dla naszej wygody nie powinny być zbyt wąskie (optymalnie 100-120 cm).

    Salon z kuchnią


    Połączenie tych pomieszczeń to efektywny sposób na wykorzystanie przestrzeni. To wnętrze zajmie mniej miejsca niż osobne dwa pomieszczenia i jest szansa na pełniejsze uczestnictwo mieszkańców w życiu towarzyskim i rodzinnym. To jednak rozwiązanie dla tych, którzy bardziej cenią sobie wspólne gotowanie niż idealny porządek w salonie. Dobrze, że obecna technologia i estetyka urządzeń kuchennych czyni przestrzeń przygotowania posiłków przyjazną. Nieprzyjemne zapachy eliminują coraz nowocześniejsze okapy o dużej sprawności, a inne sprzęty pracują cicho.

    Salon z jadalnią


    Rzadko dziś projektuje się osobną jadalnię. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie połączenie jej z pokojem dziennym. Ze względów praktycznych powinna być zorganizowana bliżej kuchni (aby nie przemieszczać się z jedzeniem po dużej przestrzeni). Wokół planowanego miejsca na stół pozostawajmy wolną przestrzeń, by swobodnie odsunąć krzesło, czy stanąć zanim usiądziemy. Zastosowanie stołu prostokątnego daje więcej możliwości ustawienia. Może stać swobodnie lub dostawiony jednym bokiem do ściany w chwili, gdy nie korzystamy z pełnych miejsc. Stół okrągły wymaga wolnej przestrzeni z każdej strony. Dobrze, jeśli podłoga w części jadalnianej jest tego samego rodzaju, co posadzka w kuchni. Po pierwsze tworzy to spójność, po drugie ułatwia nam utrzymanie czystości.

    Salon i wypoczynek


    Strefa relaksu (ewentualnie snu) wymaga zacisznego miejsca. Sofa nie musi być tradycyjnie ustawiona pod ścianą, czasami odsuwając ją od ściany zyskujemy bezkolizyjne przejście. Również kanapa ustawiona w poprzek pomoże czasami wydzielić kącik wypoczynku. Idealnym rozwiązaniem są meble wypoczynkowe modułowe, których konfigurację możemy dopasowywać do sytuacji. Mogą służyć do ustawienia naprzeciwko siebie, gdy chcemy wspólnie rozmawiać, grać itp. mogą tworzyć komfortowe warunki do oglądania TV lub relaksu z książką. Poza tym w niektórych wersjach wszelkie pufy i podnóżki sprawdzają się również jako stoliki kawowe. Strefę wypoczynku podkreślają miękkie dywany na podłodze, które ocieplają i wyciszają posadzkę.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush