Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Hałas z instalacji

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Masz problem z hałasem pochodzącym z instalacji domowych. Każde niepożądane, uciążliwe i nieprzyjemne mechaniczne drganie ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na organ słuchu, ale również na inne elementy organizmu człowieka, jest określane mianem hałasu. Dowiedz się, co jest źródłem hałasu w instalacji wentylacyjnej, wodociągowej i kanalizacyjnej i jak go zniwelować?

    Źródła hałasu


    Omawiając zagadnienie hałasu, warto zwrócić uwagę na jego źródła, które zakłócają komfort ciszy i wpływają na nasze samopoczucie. Gdy znajdujemy się w pomieszczeniu, docierają do nas dźwięki uniemożliwiające nam cieszenie się ciszą - są one emitowane przez odgłosy ulicy, a także urządzenia AGD. Słyszymy również zabawy dzieci, rozmowy, muzykę, oraz dźwięki, które swoje  źródło mają w inżynierii środowiska. 
    aszum2

    Hałas z klimatyzacji


    Instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne odpowiadają za emisję hałasu. Jego źródła stanowią m.in. wahania prędkości powietrza oraz elementy nawiewne i wywiewne. Przy zakupie tego typu instalacji należy zwrócić uwagę na to, aby dobrać cichobieżne wentylatory i silniki. W miejscach, gdzie nie jest to możliwe konieczne będzie użycie odpowiednich środków do izolacji i tłumienia dźwięków, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Podczas projektowania systemu wentylacji trzeba pamiętać o tym, że wewnątrz kanału wentylacyjnego nie chciany dźwięk swobodnie się rozprzestrzenia - wielokrotnie się odbija i przenosi na duże odległości. W takim kanale hałas od centrali wentylacyjnej zlokalizowanej np. na najniższej kondygnacji może być słyszalny na poddaszu. Podobnie hałas z zewnątrz może wnikać przez stalowe przewody wentylacji grawitacyjnej do wszystkich pomieszczeń. Należy więc stosować tłumiki akustyczne, np. z wełen mineralnych, które ograniczą możliwość przenikania hałasu z centrali wentylacyjnej i otoczenia oraz między poszczególnymi pomieszczeniami.

    Instalacja wodna i kanalizacyjna


    Sam przepływ wody w rurach jest praktycznie bezgłośny. Hałas powstaje tam, gdzie zmienia się prędkość i ciśnienie wody, jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony. W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych, hałas wywołany jest przeważnie odgłosami dochodzącymi z wnętrza instalacji i wibracjami samej aparatury, wynikającymi z przepływających przez nią ścieków. Dźwięk po części rozchodzi się wewnątrz instalacji kanalizacyjnej, ale jednak znaczna jego część przenika bezpośrednio do otoczenia, jest to tzw. hałas powietrzny. Tego typu dźwięki są tłumione za pomocą przegród - ściany i obudowy szachtów instalacyjnych są odpowiednio zaizolowane wełną mineralną szklaną bądź skalną. Hałas ten może również przenikać przez elementy mocujące do ścian i stropów, a tym samym do konstrukcji budynku. Jest to przykład hałasu materiałowego, który może zostać stłumiony poprzez izolację rurociągu od konstrukcji budynku. Kolejna przyczyna hałasu to sztywne mocowanie rur do przegród budowlanych. Uchwyty instalacyjne mają zapewniać pewną elastyczność, np. dzięki gumowym podkładkom. Sztywno mocowane elementy wpadają w wibracje, które przenoszą się na konstrukcję budynku.
    aszum

    Instalacja grzewcza


    W instalacjach grzewczych również dochodzi do generowania hałasu. Jego przyczyny stanowią m.in.przepływająca woda grzewcza, wibrujące rury i elementy służące do ich mocowania, zapowietrzenie instalacji, zbyt intensywny przepływ oraz zjawisko kawitacji. Dźwięki dochodzące z kaloryfera można eliminować, odpowietrzając instalację poprzez odkręcenie wszystkich dostępnych odpowietrzników aż do momentu, w którym wypłynie ciągły strumień wody. Jeśli to nie przyniesie planowanych efektów, konieczne będzie sprawdzenie reakcji instalacji na otwieranie i zamykanie zaworów (przygrzejnikowych, rozdzielaczy i zaworów znajdujących się przy kotle). Gdy hałas nie będzie słyszalny przy otwarciu wszystkich zaworów przygrzejnikowych, może świadczyć to o tym, że pompa zbyt intensywnie pracuje, w momencie gdy przepływ przez zawory zostaje zamknięty lub mocno ograniczony. Rozwiązaniem tego typu sytuacji jest przestawienie pompy na niższy bieg, o ile jest to możliwe.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Hałas z instalacji

    Komentarze
    nie ma bardziej irytującego dźwięku niż kapnie wody z kranu w środku nocy
    2018-09-28 16:03:02
    alek


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush