Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym

  Kategoria: Gazownictwo
  Przypnij
  Gaz należy do konwencjonalnych paliw energetycznych. Mimo to, wielu użytkowników obawia się instalacji gazowej w domu. Tymczasem, zapewnia ona bezobsługowe, komfortowe użytkowanie, przyjazne dla środowiska naturalnego. Problematyczne bywają kwestie montażu instalacji i bezpiecznej eksploatacji. Musi ona spełniać różne warunki, w zależności od rodzaju gazu. Na co się zdecydować?

  Rodzaje instalacji gazowej


  W budynkach jednorodzinnych gaz wykorzystywany jest do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak również w dużej mierze
  w kuchennych płytach grzewczych. Instalacja może mieć dwie formy wynikające z postaci dostarczanego gazu.
  gaz ziemny - jeśli koło budynku przebiega sieć gazowa możemy zastosować podłączenie.
  LPG – gaz płynny, zmagazynowany w zbiorniku umieszczonym na zewnątrz budynku

  Przyłącze do sieci


  O zezwolenie na podłączenie do sieci gazowej występujemy do dostawcy gazu. Każdy zakład w biurze, lub na stronie internetowej ma wszelkie informacje
  i formularze.  Po złożeniu wniosku, przygotowuje się projekt przyłącza gazowego i zgłoszenie budowlane do właściwego organu (starostwo, gmina itp.). Konieczna jest ekspertyza kominiarska. Wszystkie czynności związane z budową przyłącza można zlecić prywatnej firmie instalacyjnej, posiadającej wszelkie uprawnienia. Koszt inwestycji zależy od długości przyłącza, stopnia skomplikowania instalacji oraz liczby odbiorników gazu.
  Przyłącze rozpoczyna się trójnikiem zamontowanym na instalacji sieciowej, a kończy zaworem głównym w skrzynce gazowej w linii ogrodzenia. Za nią jest zewnętrzna, po wejściu do budynku wewnętrzna instalacja gazowa. W skrzynce z dostępem od strony ulicy, znajduje się gazomierz, oraz reduktor ciśnienia (zbędny, jeśli gaz doprowadzany jest siecią niskociśnieniową). Przyłącze należy poprowadzić możliwie jak najkrótszą i najprostszą drogą przebiegającą prostopadle do granicy działki, z zachowaniem bezpiecznej odległości od innych elementów uzbrojenia. Przyłącza do budynków jednorodzinnych robi się najczęściej z rur polietylenowych. W budynku przewody prowadzi się natynkowo. Przewody gazowe gazu ziemnego umieszcza się min. 10 cm powyżej przewodów elektrycznych, przewody z gazem płynnym lokalizuje się poniżej instalacji elektrycznej. Jedne i drugie powyżej instalacji wodnej.
  skryznka

  Gaz ziemny – instalacja od ogrodzenia do ściany domu


  Tą instalację zewnętrzną można wykonać w całości z rury stalowej łączonej na spaw albo częściowo ze stalowej – a częściowo z polietylenowej (odcinek
  w ziemi). Rurę układa się w wykopie o głębokości minimum 70cm i szerokości ok. 30 cm. Na dnie wysypuje się kilkucentymetrową warstwę żwiru. Przed wypełnieniem wykopu ziemią układa się wzdłuż rury pas żółtej folii ostrzegawczej. Instalację wyprowadza się bezpośrednio przed ścianą zewnętrzną domu. Przejście przez ścianę zabezpiecza tuleja o nieco większej średnicy niż rura gazowa.

  Zbiornik na gaz


  Przy wyborze miejsca na zbiornik należy wziąć pod uwagę wymagane odległości
  - od domu co najmniej 3 m
  - od granicy posesji 1,5 m
  - od sąsiadującego zbiornika (naziemnego lub podziemnego) 1m
  - od studzienek kanalizacyjnych 5m
  Należy również przewidzieć możliwość tankowania, zazwyczaj spoza ogrodzenia. Teren musi być płaski, przewiewny, co najwyżej delikatnie osłonięty ażurową pergolą lub zielenią. Zbiornik podziemny jest mniej popularny ze względu na kosztowność i więcej kłopotów w razie awarii. Ustawia się go w wykopie na fundamentowej płycie betonowej, mocuje dwiema opaskami i przykrywa ok. 60 cm warstwą żwiru.
  zbiornik

  Gaz płynny


  Instalację można poprowadzić powyżej poziomu ziemi i po zewnętrznej ścianie budynku od zbiornika do szafki gazowej umieszczonej na ścianie budynku. Zbiornik umieszczamy nie dalej niż 10 m od domu. Instalacji nie wolno przeprowadzać pod fundamentami, wewnątrz ścian nośnych i muru szczelinowego. Zbiornik, instalację i podpory konstrukcji trzeba uziemić. Integralna częścią skrzynki gazowej jest reduktor, który reguluje wyższe ciśnienie ze zbiornika do odpowiedniego ciśnienia gazu doprowadzanego do urządzeń grzewczych.

  Gazowa instalacja wewnętrzna


  Projektowanie i montaż instalacji należy zlecić sprawdzonemu fachowcowi z uprawnieniami. Przewody doprowadza się jak najkrótszą drogą, omijając pomieszczenia mieszkalne do wszystkich odbiorników. Mogą to być: kocioł gazowy (funkcja ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej), podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, kuchnia gazowa, kominek gazowy. Przed każdym z tych urządzeń musi być zamontowany zawór umożliwiający odcięcie dopływu gazu. Poziome odcinki przewodów z gazem ziemnym układa się pod stropem, z gazem płynnym tuż nad podłogą pomieszczenia. Przewody kładzie się na wierzchu ścian i mocuje w obejmach. Można stosować ukrycie w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionym ekranem. Instalacje wykonuje się z rur miedzianych twardych lub rur stalowych bez szwu lub przewodowych ze szwem. Miedziane droższe, są odporne na korozję, nie trzeba ich malować. Rury stalowe są zagrożone korozją, więc trzeba je malować farbą ochronną ( najlepiej żółtą – ten kolor sygnalizuje instalację gazową).  

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym

  Komentarze
  Artykuł bardzo dobry, ale czy nie lepiej mieć ogrzewanie na prąd? Albo zamiast kuchenki gazowej mieć kuchenkę indukcyjną? Na pierwszy rzut oka wydaje się to lepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam :)
  2018-09-28 16:03:02
  Sea Man

  Gaz przestaje się opłacać. Obecnie gaz jest bardzo słabej jakości, mniej kaloryczny, więcej musimy go zużyć, żeby ogrzać tyle samo m2, a płacimy przecież za m3. Nikogo nie obchodzi, że za to samo ogrzane mieszkanie czy dom płacimy o więcej. Oby zimy nie były bardzo mroźne.
  2018-09-28 16:03:02
  Markotny_Kalafior

  Człowiek nie docenia gazu, a jak się dużo gotuje, to kuchenka gazowa mimo wszystko jest oszczędnością. Nie mówiąc już o awariach - jak ostatnio te wiatry i inne orkany pozrywały sieci elektryczne, to bez gazu bym przez 3 dni ciepłej wody nie miała, ani herbaty się nie napiła...
  2018-09-28 16:03:02
  Sue47


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati