Podgrzewacze przepływowe
Podgrzewacze przepływowe, estetyczne i kompaktowe, większe zastosowanie mają w domach mieszkalnych wielorodzinnych. Są dobrym rozwiązaniem do domków letniskowych. Uruchamiają się w momencie, kiedy woda zaczyna przez nie przepływać. Ilość ciepłej wody potrzebnej w danej chwili zawsze zależy od ilości energii elektrycznej lub gazowej, którą zużywa się do jej podgrzania. Zakręcenie kranu powoduje wyłączenie podgrzewacza. Podgrzewacz obsługuje 1-2 punkty czerpalne, a z racji tego, że woda pozostająca pomiędzy urządzeniem a kranem nie jest podgrzewana, musi upłynąć chwila, abyśmy uzyskali zadowalająca temperaturę po odkręceniu kurka. Do zasilania przepływowych podgrzewaczy gazowych stosuje się energię elektryczną lub gaz (ziemny lub płynny). Podgrzewacze z otwartą komorą spalania muszą być podłączone do komina. Z zamkniętą komorą spalania, powietrze niezbędne do spalania pobierają z przewodu powietrzno-spalinowego, który musi być wyprowadzony poza budynek.
Podgrzewacze pojemnościowe
Podgrzewacze pojemnościowe stosuje się do ogrzania wody w budynkach jednorodzinnych, wymagają osobnego miejsca na ustawienie sporego pojemnika. W podgrzewaczach pojemnościowych (bojlerach) proces polega na podgrzaniu i magazynowaniu wody. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość korzystania z ciepłej wody w kilku punktach czerpalnych jednocześnie. Dostarczają duży strumień wody o stabilnej temperaturze i ciśnieniu. Trzeba tylko odpowiednio zaplanować i dopasować objętość zbiornika. Wbudowany termostat zapobiega stygnięciu wody i powoduje włączenie się podgrzewacza, zawsze, gdy temperatura wody obniży się i przekroczy zakodowaną wysokość.
Podgrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe, wykonane są zazwyczaj ze stali odpornej na korozję, pokryte emalią i dostępne w wersji stojącej i montowanych na ścianę. Działanie polega na tym, że w chwili ogrzania wody, wzrasta ciśnienie w zbiorniku. Zabezpieczenia w postaci zaworów, uniemożliwiają przekroczenie dopuszczalnych wartości ciśnienia.
Podgrzewanie wody gazem jest opcją tańszą niż korzystanie z energii elektrycznej, warto więc jeśli tylko jest taka możliwość zainstalować urządzenie gazowe. Podgrzewacze pojemnościowe gazowe zbudowane są z komory spalania, która wyposażona jest w palnik gazowy, a także kanału spalinowego służącego do odprowadzenia spalin. W trosce o bezpieczeństwo wybierajmy modele z zamkniętą komorą spalania. Doprowadzając przewód z gazem, trzeba mieć na uwadze, że powinien on biec po wierzchu ściany, ewentualnie osłonięty nieszczelną obudową lub ekranem.
Podłączenie podgrzewacza gazowego
Do podłączenia gazowego podgrzewacza, potrzebny jest osobny przewód spalinowy. W pomieszczeniu musi być wentylacja grawitacyjna wywiewna, pod żadnym pozorem nie można zamontować wentylatora wyciągowego do jej wspomagania. Montaż urządzenia powinien zostać wykonany przez fachowca posiadającego aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne. Czasami warunkiem gwarancji jest posiadanie przez instalatora przeszkolenia lub autoryzacji producenta.