Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Urządzenia do podgrzewania wody

  Kategoria: Gazownictwo
  Przypnij
  Wymianę urządzeń grzewczych planujemy w przypadku awarii lub podczas remontu. To najlepszy moment, aby zmienić sprzęt na inny model, nowocześniejszy i często o mniejszych wymiarach niż ten produkowany przed laty. W wielu domach woda podgrzewana jest dzięki podgrzewaczom przepływowym lub pojemnościowym, gazowym bądź elektrycznym. Czym się charakteryzują i jakie różnice między mini występują?

  Podgrzewacze przepływowe


  Podgrzewacze przepływowe, estetyczne i kompaktowe, większe zastosowanie mają w domach mieszkalnych wielorodzinnych. Są dobrym rozwiązaniem do domków letniskowych.  Uruchamiają się w momencie, kiedy woda zaczyna przez nie przepływać. Ilość ciepłej wody potrzebnej w danej chwili zawsze zależy od ilości energii elektrycznej lub gazowej, którą zużywa się do jej podgrzania. Zakręcenie kranu powoduje wyłączenie podgrzewacza. Podgrzewacz obsługuje 1-2 punkty czerpalne, a z racji tego, że woda pozostająca pomiędzy urządzeniem a kranem nie jest podgrzewana, musi upłynąć chwila, abyśmy uzyskali zadowalająca temperaturę po odkręceniu kurka. Do zasilania przepływowych podgrzewaczy gazowych stosuje się energię elektryczną lub gaz (ziemny lub płynny). Podgrzewacze z otwartą komorą spalania muszą być podłączone do komina. Z zamkniętą komorą spalania, powietrze niezbędne do spalania pobierają z przewodu powietrzno-spalinowego, który musi być wyprowadzony poza budynek.

  Podgrzewacze pojemnościowe


  Podgrzewacze pojemnościowe stosuje się do ogrzania wody w budynkach jednorodzinnych, wymagają osobnego miejsca na ustawienie sporego pojemnika. W podgrzewaczach pojemnościowych (bojlerach) proces polega na podgrzaniu i magazynowaniu wody. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość korzystania z ciepłej wody w kilku punktach czerpalnych jednocześnie. Dostarczają duży strumień wody o stabilnej temperaturze i ciśnieniu. Trzeba tylko odpowiednio zaplanować i dopasować objętość zbiornika. Wbudowany termostat zapobiega stygnięciu wody i powoduje włączenie się podgrzewacza, zawsze, gdy temperatura wody obniży się i przekroczy zakodowaną wysokość.
  Podgrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe, wykonane są zazwyczaj ze stali odpornej na korozję, pokryte emalią i dostępne w wersji stojącej i montowanych na ścianę. Działanie polega na tym, że w chwili ogrzania wody, wzrasta ciśnienie w zbiorniku. Zabezpieczenia w postaci zaworów, uniemożliwiają przekroczenie dopuszczalnych wartości ciśnienia.
  Podgrzewanie wody gazem jest opcją tańszą niż korzystanie z energii elektrycznej, warto więc jeśli tylko jest taka możliwość zainstalować urządzenie gazowe. Podgrzewacze pojemnościowe gazowe zbudowane są z komory spalania, która wyposażona jest w palnik gazowy, a także kanału spalinowego służącego do odprowadzenia spalin. W trosce o bezpieczeństwo wybierajmy modele z zamkniętą komorą spalania. Doprowadzając przewód z gazem, trzeba mieć na uwadze, że powinien on biec po wierzchu ściany, ewentualnie osłonięty nieszczelną obudową lub ekranem.
  podgrzewacz pojemnościowy

  Podłączenie podgrzewacza gazowego


  Do podłączenia gazowego podgrzewacza, potrzebny jest osobny przewód spalinowy. W pomieszczeniu musi być wentylacja grawitacyjna wywiewna, pod żadnym pozorem nie można zamontować wentylatora wyciągowego do jej wspomagania. Montaż urządzenia powinien zostać wykonany przez fachowca posiadającego aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne. Czasami warunkiem gwarancji jest posiadanie przez instalatora przeszkolenia lub autoryzacji producenta.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush