Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Schody dywanowe

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Jakie są dziś najmodniejsze schody? Schody dywanowe, które robią wyjątkowe wrażenie. Przypominają wstęgę dywanu spływającą swobodnie z piętra. Oryginalna konstrukcja samonośna schodów stanowi przykuwającą wzrok dekorację wnętrza. Wykonuje się je z różnych materiałów z wykorzystaniem odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych. To schody samonośne, więc ich konstrukcja musi być mocna i stabilna.
  Schody dywanowe to minimalizm wzornictwa połączony z przemyślaną strukturą. Warto pamiętać, że schody te, ze względu na specyficzną budowę, zajmą nieco więcej miejsca niż schody o innej konstrukcji, np. policzkowe albo ażurowe. Ponieważ wyglądają bardzo atrakcyjnie, najlepiej jest przewidzieć dla nich takie miejsce w planowaniu wnętrza, w których będą dobrze wyeksponowane. Co jest charakterystyczne dla schodów dywanowych:
  zygzak widocznego boku biegu,
  pełne stopnie i podstopnie o takiej samej grubości,
  monolityczny wygląd,
  niewidoczne elementy konstrukcyjne,
  mocna balustrada.
  aschodki

  Konstrukcja i mocowanie


  Ponieważ schody dywanowe są samonośne, muszą utrzymać ciężar własny, osób po nich chodzących oraz wnoszonych przedmiotów. Bieg schodów musi być odpowiednio mocny i sztywny (nie może uginać się pod obciążeniem), dlatego wymaga solidnego mocowania. Powinien być zakotwiony w podkładzie podłogowym na parterze i w stropie piętra. Takie wolno stojące konstrukcje schodów przeważnie są żelbetowe lub ze stalowych profili. Dodatkowym elementem konstrukcyjnym jest obustronna balustrada stanowiąca rodzaj kratownicy, do której podwieszone są schody. Często jednak bieg schodów dywanowych planuje się obok ściany nośnej, żeby móc go w niej dodatkowo zakotwić metalowymi wspornikami. Czasem schody dywanowe kotwi się do innych elementów konstrukcyjnych, np. filarów. Co istotne, schody dywanowe mogą być zaprojektowane zarówno jako biegi proste, jak i zabiegowe lub wachlarzowe. Schemat możliwych biegów schodów można dopasować do pomieszczenia i oczekiwań klienta.

  Trzy rodzaje konstrukcji schodów dywanowych


  Schody dywanowe żelbetowe wykonuje się podobnie jak inne konstrukcje z tego materiału. Wymagają precyzyjnego zaprojektowania kształtu deskowania, solidnego jego zmontowania i podparcia. Wewnątrz deskowania powinno być ułożone zbrojenie z prętów stalowych o grubości 12 mm połączone ze zbrojeniem stropu oraz zakotwione w podkładzie podłogowym. Do wykonania konstrukcji stosuje się mieszankę betonową.  Wierzch betonu trzeba dokładnie wyrównać, aby schody łatwo wykończyć. Beton dojrzewa i schnie około 4 tygodni. Po rozszalowaniu wszelkie nierówności, nadlewki betonu należy skuć. Schody zwykle wykańcza się drewnem, ale można je także pokryć farbą do betonu, żywicą posadzkową albo mikrocementem. Bieg schodów dywanowych wykańcza się z każdej strony, co wpływa na koszt inwestycji. Schody można też wykonać betonu architektonicznego i tylko je wyszlifować. To rozwiązanie do nowoczesnych, industrialnych wnętrz.
  Schody dywanowe o stalowe to dziś popularne rozwiązanie. Wewnątrz biegu schodów znajduje się konstrukcja z profili stalowych, którą należy zakotwić w stropie, podłodze i w razie potrzeby w ścianie. W profilach są wykonane otwory do mocowania okładziny (najczęściej drewna). Poszczególne elementy okładziny są przykręcane do konstrukcji ukrytymi detalami mocującymi, których na wierzchu nie widać. Powierzchnia i bryła schodów jest klarowna i przestrzenna. Bieg schodów można też wykończyć innym materiałem, np. taflami szkła, płytą OSB. Bardzo lekkie schody dywanowe można wykonać z blachy stalowej, która jest równocześnie konstrukcją i wykończeniem. Całość można wykończyć farbą do metalu.
  Schody dywanowe z drewna powstają z elementów z drewna klejonego specjalnymi klejami. Te ma zdecydowanie lepsze parametry wytrzymałościowe niż to w postaci naturalnej. Co ważne, nie jest podatne na odkształcenia pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza. Elementy są masywne, mają 5-10 cm grubości. Najczęściej stosuje się drewno bukowe, dębowe, jesionowe, a także gatunki egzotyczne. Powierzchnia może być zaolejowana lub polakierowana. Schody składają się ze stopni i podstopni, które są sklejone i dodatkowo skręcone niewidocznymi śrubami. Konstrukcja, podobnie jak w pozostałych rozwiązaniach, musi być zakotwiona w stropie, podłodze i ewentualnie ścianie.
  ASCHASCH

  Dłuższy bieg


  Schody dywanowe będą mieć dłuższy bieg niż inne rozwiązania, zastosowane w tym samym miejscu. Ich stopnie muszą mieć głębokość odpowiednią do postawienia całej stopy (co najmniej 30 cm). Do obliczeń przyjmuje się długość kroku 63 cm.

  Balustrada


  jest ważnym elementem konstrukcji schodów dywanowych, dlatego stosuje się raczej mocne konstrukcje z drewna, profili stalowych lub szkła, które mogą dodatkowo usztywnić i wzmocnić schody. Gdy bieg schodów dywanowych jest wolny, balustrada powinna być wykonana z dwóch stron.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Schody dywanowe

  Komentarze
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  2023-06-20 15:28:52
  Luk


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush