Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Zasady bezpiecznego korzystania z gazu

  Kategoria: Gazownictwo
  Przypnij
  W nawiązaniu do wczorajszego artykułu o instalacji gazowej, dziś kilka słów w temacie bezpieczeństwa. Korzystanie z instalacji gazowej zarówno w domu jednorodzinnym jak i budynku wielorodzinnym jest rozwiązaniem wygodnym i tanim. Należy jednak pamiętać o ważnych zasadach, gdy korzystamy z gazu. Nie wymaga to wiele wysiłku a zaniedbanie tych kwestii może być tragiczne w skutkach.

  Wentylacja


  Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie spalające gaz musi mieć wentylację. Jeśli do kotłowni, kuchni czy łazienki zapewnimy dopływ świeżego powietrza podczas spalania powstanie nieszkodliwy dwutlenku węgla. W przypadku, gdy ilość świeżego powietrza (tlenu) będzie zbyt mała nastąpi tzw. spalanie częściowe w wyniku, którego powstaje trujący tlenek węgla (czad). Gdy mamy do czynienia z typowym przepływowym podgrzewaczem wody wystarczy standardowa kratka wentylacyjna.  Pamiętajmy o zamontowaniu w łazience odpowiednich drzwi z otworami nawiewnymi (absolutnie nie wolno zaklejać otworów). Gdy w pomieszczeniu znajduje się kocioł dwufunkcyjny (centralne ogrzewanie i podgrzewanie wody) z otwartą komorą spalania trzeba doprowadzić dodatkowy nawiew. Nie wolno w tym przypadku stosować wentylacji mechanicznej.  Udrażniamy wentylację, czyszczenie kanałów może zrobić tylko kominiarz.
  Sprawdźmy gdzie w domu znajdują się zawory odcinające dopływ gazu (czy są sprawne). W razie ulatniania się gazu musimy umieć go zamknąć.

  Przeglądy


  Instalacja gazowa powinna być poddawana regularnej fachowej kontroli przynajmniej raz w roku w budynkach wielorodzinnych a w jednorodzinnych, co dwa lata. Jest to niezbędne by wykryć potencjalne nieprawidłowości w jej działaniu. Przeglądów instalacji gazowej, ani tym bardziej napraw nie możemy przeprowadzać
  na własną rękę ani dokonywać jakichkolwiek manipulacji przy gazomierzu.

  Konserwacja


  Urządzenia gazowe (kocioł, kuchenka, podgrzewacz wody, kominek gazowy) powinny być regularnie konserwowane. Podejmować się tego mogą fachowcy legitymujący się świadectwem potwierdzającym koncesję na serwisowanie danego urządzenia (autoryzowani serwisanci).
  certyfikat

  Urządzenia z atestem


  Do instalacji wolno podłączyć tylko urządzenia mające odpowiednie atesty.
  Dlatego przy zakupie sprawdzamy świadectwo bezpieczeństwa. Informacja o tym powinna być załączona do każdego sprzętu. Montażu urządzeń dokonać może jedynie monter z uprawnieniami. Urządzenia gazowe obsługujemy tylko zgodnie z instrukcją obsługi. Nawet, gdy w mieszkaniu jest zimno nie dogrzewamy się włączając kuchenkę lub piekarnik gazowy.  W budynkach gdzie jest gaz ziemny nie wolno stosować urządzeń na gaz płynny (propan-butan).

  Czujniki gazu


  Urządzeniem wartym polecenia jest detektor gazu. Ostrzeże nas, gdy poziom czadu będzie na tyle niski, aby zdążyć zareagować (otworzyć okna i wezwać fachowców). Aby zdobyć więcej informacji na ten temat odsyłam was do mojego bloga z października 2017 „Czujniki czadu, gazu i dymu”.
  Zawsze reagujmy, gdy czujemy gaz. Niebezpieczeństwo można łatwo ocenić gdyż do gazu ziemnego dodawany jest środek zapachowy, dzięki któremu jest on szybko wyczuwalny. Nie lekceważymy momentu, gdy wyczujemy ten zapach, może to oznaczać nieszczelność instalacji lub urządzeń. Wyłączamy dopływ gazu (przy urządzeniu lub gazomierzu), wietrzymy, nie używamy urządzeń elektrycznych .
  Dzwońmy po pomoc na Pogotowie Gazowe Tel. 992.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati