Stan zerowy
Stan zerowy to pierwszy z momentów, w którym możemy przerwać prace, mając pewność, że dobrze zabezpieczony przetrwa zimę bez uszczerbku. Stan zero oznacza, że dom ma wykonane ławy i stropy fundamentowe, ściany i podłogę na gruncie, albo ściany piwnicy i strop nad piwnicą. Ściany są ocieplone, zabezpieczone od wilgoci izolacją. Na tym etapie mamy wykonane przejścia instalacyjne zabezpieczone przed zatkaniem. Poodsłaniane fragmenty izolacji termicznej trzeba chronić przed deszczami i śniegiem folią lub papą obciążoną cegłami lub cieńką warstwą ziemi. W podobny sposób zabezpieczamy podłogę na gruncie lub strop piwniczny. Otwory okien piwnicznych należy zabić deskami lub zabezpieczyć folią rozpiętą na ramach z drewna.
Stan surowy otwarty
Stan surowy otwarty to bezpieczny mement na przerwę sezonową na budowie. Zimą nie prowadzimy żadnych prac wykończeniowych, a swieżo wybudowane mury zdążą przez ten czas przeschnąć. Budynek ma wymurowane ściany nośne oraz komi, wykonany strop nad parterem i schody (jeśli wewnątrz zaplanowano schody żelbetowe). Wykonana jest więźba oraz pokrycie dachu. Jeśli dach ma pokrywać dachówka, to przed zimą lepiej wykonać pełne odeskowanie oraz pokrycie z papy a na wiosnę położyć dachówki. Pamiętajmy, że papa jest tanim materiałem i nie stanowi pokusy dla złodzieja, a dachówkę łatwo zdemontować i wywieźć. Wszystkie otwory okienne i drzwiowe zabijamy deskami, najlepiej od strony zewnętrznej. Wskazane jest by pozostawić szczeliny pomiędzy deskami, które umożliwiają swobodną cyrkulacje powietrza. W domu nie ma jeszcze żadnych elementów wykończeniowych atrakcyjnych dla złodziei, w związku z tym nie ma potrzeby zakładać alarmu.
Stan surowy zamknięty
Jeśli stan surowy zamykamy (wstawiamy okna i drzwi) oraz murujemy ściany działowe, a nie zamierzamy w okresie zimowym prowadzić żadnych prac nie musimy go ogrzewać. Pozostawiamy tylko lekko rozszczelnione okna (jeśli nie mają nawiewników) unikniemy przez to zawilgocenia ścian.
W przypadku robót wykończeniowych zapewniamy ciągłe ogrzewanie i przynajmniej prowizoryczne oświetlenie. Do prowadzenia prac oraz po zakończeniu dnia roboczego należy utrzymać temperaturę na poziomie 14-15 stopni C, zapewni ona wysychanie wykończeń "mokrych". Sposób ogrzewania zależy od stanu robót instalacyjnych oraz dostępnych źródeł ciepła. Najprościej skorzystać z ogrzewania elektrycznego (grzejniki konwektorowe lub olejowe i promienniki). Można wykorzystać podłączony do komina wkład kominkowy na drewno, lub uruchomić kocioł gazowy jeśli mamy taką instalację grzewczą oraz doprowadzony gaz. Koniecznie trzeba zadbać również o dobrą wentylację.
W mroźne dni nie prowadzimy robót elewacyjnych. Jeśli temperatura spada, a zaprawa będzie w trakcie wiązania, woda w niej zawarta zamarznie i zaprawa nie będzie dobrze wiązać a wiosną będzie się kruszyć i rozsypywać
Zabezpieczenie przed włamaniem
Od momentu gdy na budowie zaczynają się pojawiać drogie, łatwe do demontażu elementy, trzeba zadbać o ochronę, założenie alarmu lub uruchomienie usługi monitoringu. Alarm w systemie przewodowym zakładamy, gdy wszystkie ściany są wymurowane, elektryka ułożona, okna i drzwi zamontowane a rozmieszczenie poszczególnych urządzeń systemu ustalone. Przewody rozprowadzamy najczęściej przed otynkowaniem ścian. Po ułożeniu tynków możemy zdecydować się na system bezprzewodowy, który jest droższy od tradycyjnego. Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie domu w budowie. Zakres ubezpieczenia ustalamy indywidualnie z doradcą.