Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Przerwa zimowa na budowie

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Zazwyczaj na wybudowanie domu w technologii murowanej potrzebujemy dwóch sezonów. Każdy etap budowy trzeba zabezpieczyć i przygotować do zimy. Nie ważne, czy dom jest w stanie surowym otwartym czy zamkniętym. Zarówno teren budowy jak i sam budynek musimy ochronić przed niskimi temperaturami, opadami śniegu oraz ewentualnym włamaniem. Jak to zrobić ?
  Czas budowy domu zależy od stopnia skomplikowania projektu, technologii w jakiej został zaprojektowany, wielkości. Domy szkieletowe drewniane powstają zazwyczaj w pół roku. Prosty dom parterowy, bez podpiwniczenia w technologii tradycyjnej można wybudować w trakcie jednego sezonu. Budując taki dom zdążymy z większością prac mokrych (betonowanie, murowanie) do półrocza, nie ma obawy o to, że budynek nie wyschnie przed zimą. Domy większe, podpiwniczone wymagają określonych przerw technologicznych i budowane są przeważnie w okresie dwóch lub więcej sezonów budowlanych. Musimy przerwać budowę na takim etapie, aby zimowe warunki nie zniszczyły tego, co już zostało zrobione.

  Stan zerowy


  Stan zerowy to pierwszy z momentów, w którym możemy przerwać prace, mając pewność, że dobrze zabezpieczony przetrwa zimę bez uszczerbku. Stan zero oznacza, że dom ma wykonane ławy i stropy fundamentowe, ściany i podłogę na gruncie, albo ściany piwnicy i strop nad piwnicą. Ściany są ocieplone, zabezpieczone od wilgoci izolacją. Na tym etapie mamy wykonane przejścia instalacyjne zabezpieczone przed zatkaniem. Poodsłaniane fragmenty izolacji termicznej trzeba chronić przed deszczami i śniegiem folią lub papą obciążoną cegłami lub cieńką warstwą ziemi. W podobny sposób zabezpieczamy podłogę na gruncie lub strop piwniczny. Otwory okien piwnicznych należy zabić deskami lub zabezpieczyć folią rozpiętą na ramach z drewna.

  Stan surowy otwarty


  Stan surowy otwarty to bezpieczny mement na przerwę sezonową na  budowie. Zimą nie prowadzimy  żadnych prac wykończeniowych, a swieżo wybudowane mury zdążą przez ten czas przeschnąć. Budynek ma wymurowane ściany nośne oraz komi, wykonany strop nad parterem i schody (jeśli wewnątrz zaplanowano schody żelbetowe). Wykonana jest więźba oraz pokrycie dachu. Jeśli dach ma pokrywać dachówka, to przed zimą lepiej wykonać pełne odeskowanie oraz pokrycie z papy a na wiosnę położyć dachówki. Pamiętajmy, że papa jest tanim materiałem i nie  stanowi pokusy dla złodzieja, a dachówkę łatwo zdemontować i wywieźć. Wszystkie otwory okienne i drzwiowe zabijamy deskami, najlepiej od strony zewnętrznej. Wskazane jest by pozostawić szczeliny pomiędzy deskami,  które umożliwiają swobodną cyrkulacje powietrza. W domu nie ma jeszcze żadnych elementów wykończeniowych atrakcyjnych dla złodziei, w związku z tym nie ma potrzeby zakładać alarmu.

  Stan surowy zamknięty


  Jeśli stan surowy zamykamy (wstawiamy okna i drzwi) oraz murujemy ściany działowe, a nie zamierzamy w okresie zimowym prowadzić żadnych prac nie musimy go ogrzewać. Pozostawiamy tylko lekko rozszczelnione okna (jeśli nie mają nawiewników) unikniemy przez to zawilgocenia ścian.
  W przypadku robót wykończeniowych zapewniamy ciągłe ogrzewanie i przynajmniej prowizoryczne oświetlenie. Do prowadzenia prac oraz po zakończeniu dnia roboczego należy utrzymać temperaturę na poziomie 14-15 stopni C, zapewni ona wysychanie wykończeń "mokrych". Sposób ogrzewania zależy od stanu robót instalacyjnych oraz dostępnych źródeł ciepła. Najprościej skorzystać z ogrzewania elektrycznego (grzejniki konwektorowe lub olejowe i promienniki). Można wykorzystać podłączony do komina wkład kominkowy na drewno, lub uruchomić kocioł gazowy jeśli mamy taką instalację grzewczą oraz doprowadzony gaz. Koniecznie trzeba zadbać również o dobrą wentylację.
  W mroźne dni nie prowadzimy robót elewacyjnych. Jeśli temperatura spada, a zaprawa będzie w trakcie wiązania, woda w niej zawarta zamarznie i zaprawa nie będzie dobrze wiązać a wiosną będzie się kruszyć i rozsypywać

  Zabezpieczenie przed włamaniem


  Od momentu gdy na budowie zaczynają się pojawiać drogie, łatwe do demontażu elementy, trzeba zadbać o ochronę, założenie alarmu lub uruchomienie usługi monitoringu. Alarm w systemie przewodowym zakładamy, gdy wszystkie ściany są wymurowane, elektryka ułożona, okna i drzwi zamontowane a rozmieszczenie poszczególnych urządzeń systemu ustalone. Przewody rozprowadzamy najczęściej przed otynkowaniem ścian. Po ułożeniu tynków możemy zdecydować się na system bezprzewodowy, który jest droższy od tradycyjnego. Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie domu w budowie. Zakres ubezpieczenia ustalamy indywidualnie z doradcą.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Przerwa zimowa na budowie

  Komentarze
  ja zrobiłem prowizoryczne ogrodzenie całego terenu budowy i zamontowałem lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu niedrogo a całkiem dobrze oświetlają, a włączają się tylko po wychwyceniu ruchu więc nie zużywają non stop prądu
  2018-09-28 16:03:02
  PaweŁ

  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush