Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Schody w domu jednorodzinnym

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Wybór schodów wewnętrznych nie jest łatwą sprawą. Optymalny wybór musi połączyć komfort użytkowania z zajmowaną powierzchnią i stylistyką. Wbrew pozorom nie wystarczy przejrzeć katalogi i wskazać schody, które nam się podobają, musimy przeanalizować kilka czynników i nigdy nie podejmować pochopnej decyzji.

  Schody – kilka uwag ogólnych


  Decyzję o wyborze schodów wewnętrznych powinniśmy podejmować już na etapie budowy, szczególnie w przypadku schodów żelbetowych. Z kolei na zamawiane schody gotowe czekamy nawet kilka tygodni, więc ten czas również musimy uwzględnić. Ostatnio bardzo popularne stają się schody modułowe stalowe lub drewniane, a to z powodu prostoty i szybkiego montażu. Wystarczy kilka dni, aby cieszyć się gotowymi schodami w domu. Przyjęto, że wygodę i bezpieczeństwo zapewniają stopnie o szerokości, co najmniej 25 centymetrów i wysokości 17 centymetrów. Ilość stopni w jednym biegu nie powinna przekraczać 17. Wymagana przepisami minimalna szerokość schodów wewnętrznych to 80 cm, jednak na takich wąskich schodach trudno wyminąć się lub wnieść większe przedmioty. Ze względów bezpieczeństwa zawsze trzeba zamontować balustradę i to bez względu na rodzaj schodów. Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie schodów. W tej roli dobrze sprawdzają się kinkiety na ścianie, do której schody przylegają. Watro zastosować włączniki, które umożliwiają zapalanie i gaszenie światła zarówno na górze jak i na dole. Nowoczesnym, ciekawym rozwiązaniem jest umieszczanie oświetlenia LED w konstrukcji stopni. Wtedy nie potrzeba dodatkowego źródła światła, ponadto osiągamy ciekawy efekt dekoracyjny.
  schody3

  Schody żelbetowe


  Występują, jako schody monolityczne, czyli wykonywane na budowie z prętów zbrojeniowych i betonu oraz schody prefabrykowane zrobione z gotowych elementów zabetonowanych w bruzdach ściennych. Te schody trzeba zrealizować już na etapie stanu surowego, ponieważ połączone są z konstrukcją domu. Schody żelbetowe wyróżnia duża wytrzymałość, masywna i stabilna budowa, wysoka ognioodporność. Nie są skomplikowane w realizacji, lecz wymagają dużo czasu na przystosowanie ich do użytku. Nie bez znaczenia jest to, że tego typu schody zajmują dość dużo miejsca. W domu jednorodzinnym dogodniejsze są schody wykonane z elementów drobnoelementowych. Mają postać tzw. stopni wspornikowych. Do montażu stopni ustawia się specjalną podporę – belkę, podpartą na stojakach tak, by uzyskać odpowiednie nachylenie. Stopnie wsuwa się w bruzdę, od najniższego. Każdy wypoziomowuje się, a wolną przestrzeń w bruździe wypełnia się betonem. Spoiny między kolejnymi stopniami uzupełnia się zaprawą cementową. Podporę można usunąć po miesiącu od zakończenia montażu. Jeśli chodzi o wybór materiału wykończeniowego mamy bardzo szerokie możliwości. Stopnice trzeba pokryć materiałem odpornym na ścieranie. Dobrze sprawdza się terakota, klinkier, marmur, granit, drewno jak również wykładzina tekstylna. Podstopnice warto wykonać z materiału odpornego na uderzenia i niezbyt jasnego. Dobrym materiałem jest tynk cienkowarstwowy w ciemniejszym kolorze harmonizującym z wykładziną stopnic.
  schody2

  Schody modułowe


  Te schody montujemy na etapie wykańczania domu. Przed tym niezbędna jest wizyta fachowca, który dokona pomiaru miejsca przeznaczonego na schody, oraz sprawdzi możliwości mocowania. Dobrze, jeśli do tego czasu wykończymy ułożenie podłogi, aby nie było problemu z dopasowaniem schodów w przypadku niedokładności posadzki. Schody modułowe mogą mieć dowolny kształt, jednak konstrukcję bardziej skomplikowaną lepiej wykonać z metalu. Nie przeszkadza to by połączyć ją z drewnianymi stopniami. Pamiętajmy, że w domu gdzie mieszkają dzieci, osoby starsze i zwierzęta niezbyt sprawdzą się schody ażurowe, nie są wygodne również schody spiralne.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas