Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Pomysł na kominek - część II

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Kominek, niegdyś palenisko, było centrum każdego domu jako miejsce do przygotowania potraw oraz grzania budynku. Współcześnie od lat dekoruje salony, czasami emigruje do innych pomieszczeń, zdobiąc i grzejąc jednocześnie. Kształty, rodzaje, rozmiary palenisk ewaluowały, dostosowując się do różnych stylów wnętrz. Pomocnym w dokonaniu wyboru, niech będzie dzisiejszy przegląd oferowanych kominków.

    Kominki otwarte i z wkładem


    W tej grupie mamy do wyboru tradycyjne kominki z zamykanym wkładem, oraz instalacje otwarte. Te drugie stanowią najczęściej jedynie element wystroju wnętrza, ponieważ nie mają zbyt dużego potencjału grzewczego. Do wykonania otwartego kominka używa się cegły ceramicznej, cementowo-glinianej lub piaskowca, natomiast samo palenisko wykonuje się z pełnej cegły ceramicznej dodatkowo wykładając go cegłą szamotową. Dzięki temu, że do wykończenia obudowy takiego kominka można zastosować wiele różnych materiałów(cegła, drewno, granit, kafle) mamy wiele opcji kształtowania całej instalacji dopasowując ją do pomieszczenia.
    Zamknięte wkłady kominkowe poza tym, że należą do bardziej bezpiecznych i ekonomicznych w eksploatacji, mogą stanowić wsparcie dla ogrzewania budynku. Wiele modeli może współpracować z powietrznym systemem ogrzewania lub z wodną instalacją centralnego. Jeszcze jedną zaletą takiego paleniska jest drewno jako paliwo, które jest szeroko dostępne, ponadto w bardzo korzystnej cenie. Kominki zamknięte są też o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu niż otwarte. Nie ma zagrożenia wypadnięcia palącego się drewna, czy też wdmuchiwania popiołu do środka pokoju. Nie ma również konieczności czekania aż w kominku dojdzie do całkowitego wygaszenia się żaru, co zawdzięczamy zamkniętej instalacji, która minimalizuje ryzyko związane z pozostawieniem ognia bez dozoru. Zwolennicy kominków z ciepłą obudową doceniają przede wszystkim ich dużą bezwładność, dzięki której pomieszczenie nie wychładza się jeszcze długo po wygaśnięciu płomienia w palenisku. W otoczeniu kominka nie ma intensywnego ruchu powietrza, a więc i wzmożonego unoszenia kurzu, który osadzając się na ścianach wokół wylotów powietrza, szybko je brudzi. Osoby o bardziej wrażliwych drogach oddechowych oraz alergicy nie czują dyskomfortu i są mniej narażone na wywołane tym dolegliwości.
    apiec

    Koza


    Koza grzewcza nie jest trwale związana z podłożem ani ścianami pomieszczenia, więc można ją zainstalować i zdemontować, nie uszkadzając zanadto wykończonego wnętrza. Jest zwykle znacznie lżejsza i przeważnie mniejsza od wkładu kominkowego wraz z obudową, dlatego łatwiej wygospodarować na nią miejsce nawet w niewielkim pomieszczeniu. Wymogi dotyczące podłączenia do komina oraz doprowadzenia powietrza do spalania muszą być jednak bezwzględnie spełnione.
    akoya

    Kominki gazowe


    Jest to rozwiązanie na kominek przede wszystkim dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mają możliwości zainstalowania kominka na drewno, a chcieliby się ogrzewać ciepłem prawdziwych płomieni. Efekt promieniowania ciepła z płomienia gazowego jest taki sam, jaki daje płonące drewno. Uruchomienie ogranicza się do wciśnięcia jednego przycisku na pilocie, zasada jest podobna, jak przy kuchenkach gazowych. Kominek działa natychmiast po włączeniu go. Obsługa polega na regulacji wielkości płomienia, czyli mocy urządzenia. Po wyłączeniu kominka nie trzeba czyścić go z popiołu ani sadzy, jest on od razu gotowy do ponownego włączenia. Na koszty eksploatacyjne takiego kominka składa się tylko cena gazu od naszego dostawcy.
    agay

    Biokominek


    Nie ma wielkich wymagań instalacyjnych. Można go zamontować w domu jednorodzinnym i w bloku mieszkalnym. Sprawdzi się także w pomieszczeniu o niewielkim metrażu i bez dostępu do przewodu kominowego. Istotne są jednak prawidłowa wentylacja wywiewna i dopływ świeżego powietrza. Biokominki mogą wyglądać podobnie jak tradycyjne kominki i być zabudowane w ścianie. Mogą mieć też postać pojemników z metalu i ze szkła w szerokiej gamie wzorów.
    apiec2

    Kominek elektryczny


    Najważniejszą zaletą elektrycznych kominków jest czystość towarzysząca eksploatacji. Efekt płonącego drewna osiągamy w nich nie poprzez drewno, jak w przypadku tradycyjnych kominków, czy też dzięki płynnemu bądź półpłynnemu paliwu, lecz dzięki podłączeniu do prądu. Otwartego ognia właściwie nie ma. Obraz płomieni to wynik rozbicia wiązek światła lub pary wodnej, na której wyświetlany jest obraz płomieni. Instalując ten kominek unikamy zagrożenia, jakie niesie ze sobą ogień.
    apiec3

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Pomysł na kominek - część II

    Komentarze
    Od zawsze wiedziałam, że w swoim domu chcę mieć kominek! Jesteśmy teraz na etapie ustalania szczegółów projektu z architektem i w salonie będzie oczywiście kominek :)
    2018-10-22 10:15:02
    Ewa


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush