Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Pomysł na kominek - część II

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Kominek, niegdyś palenisko, było centrum każdego domu jako miejsce do przygotowania potraw oraz grzania budynku. Współcześnie od lat dekoruje salony, czasami emigruje do innych pomieszczeń, zdobiąc i grzejąc jednocześnie. Kształty, rodzaje, rozmiary palenisk ewaluowały, dostosowując się do różnych stylów wnętrz. Pomocnym w dokonaniu wyboru, niech będzie dzisiejszy przegląd oferowanych kominków.

  Kominki otwarte i z wkładem


  W tej grupie mamy do wyboru tradycyjne kominki z zamykanym wkładem, oraz instalacje otwarte. Te drugie stanowią najczęściej jedynie element wystroju wnętrza, ponieważ nie mają zbyt dużego potencjału grzewczego. Do wykonania otwartego kominka używa się cegły ceramicznej, cementowo-glinianej lub piaskowca, natomiast samo palenisko wykonuje się z pełnej cegły ceramicznej dodatkowo wykładając go cegłą szamotową. Dzięki temu, że do wykończenia obudowy takiego kominka można zastosować wiele różnych materiałów(cegła, drewno, granit, kafle) mamy wiele opcji kształtowania całej instalacji dopasowując ją do pomieszczenia.
  Zamknięte wkłady kominkowe poza tym, że należą do bardziej bezpiecznych i ekonomicznych w eksploatacji, mogą stanowić wsparcie dla ogrzewania budynku. Wiele modeli może współpracować z powietrznym systemem ogrzewania lub z wodną instalacją centralnego. Jeszcze jedną zaletą takiego paleniska jest drewno jako paliwo, które jest szeroko dostępne, ponadto w bardzo korzystnej cenie. Kominki zamknięte są też o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu niż otwarte. Nie ma zagrożenia wypadnięcia palącego się drewna, czy też wdmuchiwania popiołu do środka pokoju. Nie ma również konieczności czekania aż w kominku dojdzie do całkowitego wygaszenia się żaru, co zawdzięczamy zamkniętej instalacji, która minimalizuje ryzyko związane z pozostawieniem ognia bez dozoru. Zwolennicy kominków z ciepłą obudową doceniają przede wszystkim ich dużą bezwładność, dzięki której pomieszczenie nie wychładza się jeszcze długo po wygaśnięciu płomienia w palenisku. W otoczeniu kominka nie ma intensywnego ruchu powietrza, a więc i wzmożonego unoszenia kurzu, który osadzając się na ścianach wokół wylotów powietrza, szybko je brudzi. Osoby o bardziej wrażliwych drogach oddechowych oraz alergicy nie czują dyskomfortu i są mniej narażone na wywołane tym dolegliwości.
  apiec

  Koza


  Koza grzewcza nie jest trwale związana z podłożem ani ścianami pomieszczenia, więc można ją zainstalować i zdemontować, nie uszkadzając zanadto wykończonego wnętrza. Jest zwykle znacznie lżejsza i przeważnie mniejsza od wkładu kominkowego wraz z obudową, dlatego łatwiej wygospodarować na nią miejsce nawet w niewielkim pomieszczeniu. Wymogi dotyczące podłączenia do komina oraz doprowadzenia powietrza do spalania muszą być jednak bezwzględnie spełnione.
  akoya

  Kominki gazowe


  Jest to rozwiązanie na kominek przede wszystkim dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mają możliwości zainstalowania kominka na drewno, a chcieliby się ogrzewać ciepłem prawdziwych płomieni. Efekt promieniowania ciepła z płomienia gazowego jest taki sam, jaki daje płonące drewno. Uruchomienie ogranicza się do wciśnięcia jednego przycisku na pilocie, zasada jest podobna, jak przy kuchenkach gazowych. Kominek działa natychmiast po włączeniu go. Obsługa polega na regulacji wielkości płomienia, czyli mocy urządzenia. Po wyłączeniu kominka nie trzeba czyścić go z popiołu ani sadzy, jest on od razu gotowy do ponownego włączenia. Na koszty eksploatacyjne takiego kominka składa się tylko cena gazu od naszego dostawcy.
  agay

  Biokominek


  Nie ma wielkich wymagań instalacyjnych. Można go zamontować w domu jednorodzinnym i w bloku mieszkalnym. Sprawdzi się także w pomieszczeniu o niewielkim metrażu i bez dostępu do przewodu kominowego. Istotne są jednak prawidłowa wentylacja wywiewna i dopływ świeżego powietrza. Biokominki mogą wyglądać podobnie jak tradycyjne kominki i być zabudowane w ścianie. Mogą mieć też postać pojemników z metalu i ze szkła w szerokiej gamie wzorów.
  apiec2

  Kominek elektryczny


  Najważniejszą zaletą elektrycznych kominków jest czystość towarzysząca eksploatacji. Efekt płonącego drewna osiągamy w nich nie poprzez drewno, jak w przypadku tradycyjnych kominków, czy też dzięki płynnemu bądź półpłynnemu paliwu, lecz dzięki podłączeniu do prądu. Otwartego ognia właściwie nie ma. Obraz płomieni to wynik rozbicia wiązek światła lub pary wodnej, na której wyświetlany jest obraz płomieni. Instalując ten kominek unikamy zagrożenia, jakie niesie ze sobą ogień.
  apiec3

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Pomysł na kominek - część II

  Komentarze
  Od zawsze wiedziałam, że w swoim domu chcę mieć kominek! Jesteśmy teraz na etapie ustalania szczegółów projektu z architektem i w salonie będzie oczywiście kominek :)
  2018-10-22 10:15:02
  Ewa


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati