Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Kominek

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Kominek to nie tylko ciekawy akcent dekorujący wnętrze. Z powodzeniem może on służyć do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Planując lokalizację kominka powinniśmy obok względów technicznych i funkcjonalnych brać pod uwagę nasze potrzeby i zwyczaje. Musimy jednak pamiętać o tym, na co pozwalają normy i uregulowania prawne.
    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, możliwość instalacji kominków opalanych drewnem z paleniskiem otwartym lub zamkniętym wkładem kominkowym, została zawężona do domów jednorodzinnych, mieszkań w zabudowie zagrodowej (tj. w gospodarstwach rolnych czy leśnych) i rekreacji indywidualnej, oraz niskich budynków wielorodzinnych. Ponadto pomieszczenie gdzie planujemy lokalizację kominka, musi mieć odpowiednią wielkość, która zapewnia kubaturę 4m3 na każdy 1kW mocy cieplnej. Kominek musimy podłączyć do indywidualnego przewodu kominowego dymowego (nie do wentylacji!)

    Kominek występuje niemal w każdym domu i zazwyczaj zbudowany jest z wykorzystaniem wkładu kominkowego. To rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż palenisko otwarte. Pozwala również uzyskać znacznie więcej ciepła do ogrzania domu. Wkład daje nam większą kontrolę nad procesem spalania. Dla osób, które chcą ogrzewać dom kominkiem ma to decydujące znaczenie, bo dzięki wysokiej sprawności spalania, wydatki na opał są niewielkie.

    Kominek w domu

    Wkład kominka, funkcjonujący bez instalacji która rozprowadza ciepło, ogrzewa tylko pomieszczenie w którym się znajduje. Nie znaczy to, że ciepła które uwalnia, nie odczuwamy gdzie indziej. Przenika ono przez ściany, strop, transportowane jest przez powietrze przemieszczające się za sprawą wentylacji. Niemniej taki kominek nie zapewni nam komfortu cieplnego w całym domu. Kominek możemy wykorzystać do ogrzania całego domu, jeśli zaplanujemy instalację rozprowadzającą wytwarzane w nim ciepło do innych pomieszczeń. Wyróżniamy następujące typy kominka w zależności od sposobu ogrzewania:

    KOMINEK KONWEKCYJNY


    Popularność kominków konwekcyjnych wynika z tego, iż przy stosunkowo niskich nakładach finansowych, skutecznie ogrzeją nawet cały dom. Wystarczy do tego prosta instalacja dystrybucji gorącego powietrza. Tworzą ją rury, którymi powietrze wpadające do obudowy wkładu i ogrzewające się od niego trafia bezpośrednio do wybranych pomieszczeń. Warunkiem skuteczności jest zapewnienie w całej ogrzewanej przestrzeni swobodnego ruchu powietrza i możliwość jego powrotu do kominka z pomieszczeń do których dociera rurami. Choć system ten umożliwia ogrzewanie całego domu, to nie spodziewajmy się, że zapewni komfort cieplny porównywalny z centralnym ogrzewaniem. Spowodowane jest to choćby mało precyzyjnym sterowaniem temperaturą w pomieszczeniach, które odbywa się wyłącznie za pomocą regulacji wydajności spalania drewna w kominku. Dużą wadą jest fakt, że po spaleniu całej porcji opału, ogrzewanie szybko przestaje działać, więc cały proces wymaga stałego nadzoru.

    KOMINEK AKUMULACYJNY


    To rozwiązanie droższe od kominka konwekcyjnego, jednak ma nad nim przewagę pod paroma względami. Masywne elementy zastosowane do budowy kominka akumulacyjnego sprawiają, że ciepło ze spalanego drewna nie trafia od razu do pomieszczeń. Lecz zatrzymuje się w masie akumulacyjnej. To ona powoli oddaje je otoczeniu. Dzięki temu w pomieszczeniu zdecydowanie dłużej utrzymuje się zadowalająca temperatura. Do budowy kominka akumulacyjnego nadają się wszystkie wkłady grzewcze, ale jeśli chcemy mieć piecokominek o sporej wydajności, powinniśmy zastosować specjalny wkład z głębokim ceramicznym paleniskiem i podwójną szybą. To rozwiązanie zapewni możliwość rozgrzewania się do temperatury wyższej niż typowe wkłady kominków konwekcyjnych. Drewno spala się tu w temperaturze blisko 1000 stopni Celcjusza. Masę akumulującą ciepło powinna również tworzyć obudowa wkładu. Można ją wykonać z cegieł szamotowych, kafli ceramicznych lub kamienia.

    KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM


    To rozwiązanie umożliwia wykorzystanie wytwarzanego ciepła do zasilania wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym na pierwszy rzut oka nie różni się od konwekcyjnego kominka. Jego obudowę wykonuje się w ten sam sposób, tylko w jej wnętrzu powinny zmieścić się rury, zawory czy pompy, do których trzeba zachować wygodny dostęp. Zupełnie inny jest wkład grzewczy, z podwójnymi ściankami, pomiędzy którymi przepływa woda nagrzewająca się od paleniska. Woda pobiera ok. 80% ciepła ze spalania i zasila instalację c.o. Za pomocą zaworów termostatycznych przy grzejnikach precyzyjnie regulujemy temperaturę w pomieszczeniach. Jeszcze jedną zaletą jest możliwość wykorzystania ciepła z kominka do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jeśli do instalacji zamontujemy podgrzewacz. Pracą instalacji kominka z płaszczem wodnym może zarządzać sterownik elektroniczny.
    Wkład z płaszczem wodnym może być podstawowym urządzeniem grzewczym. Zazwyczaj instaluje się go tak, by zasilał centralne ogrzewanie równolegle z droższym w eksploatacji kotłem gazowym albo olejowym.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush