Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Jesienne prace w ogrodzie

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Schyłek jesieni, dni coraz krótsze, liście na drzewach przybierają rożne odcienie złota i czerwieni, za chwile opadną. To już ostatni moment na przygotowanie naszego ogrodu do zimy. Wykonane teraz prace spowodują, że teren będzie wyglądał schludnie podczas zimowych miesięcy, ale też ułatwią nasze ogrodnicze zajęcia na wiosnę. Pamiętajmy również o roślinach uprawianych na balkonach i tarasach.
    W kalendarzu ogrodniczym jesień oprócz wiosny to pora roku, która wymaga od działkowiczów wielu cięższych prac. Dla tych, którzy chcą umiejętnie zadbać o ogród oraz rośliny tarasowe i balkonowe, przygotowałam listę porad.

    Jesienne porządki, czyli co robimy na działce ?


    1. Porzadkujemy rabaty kwiatowe (usuwamy przekwitłe kwiatostany, suche liście, wykopujemy niezimujące bulwy, sadzimy rośliny cebulowe).
    2. Zabezpieczamy rośliny wrażliwe (róże, niektóre byliny, krzewy) kopczykujemy rośliny niskie, okrywamy włókniną ogrodową lub chochołami ze słomy rośliny wysokie. Nadaje się też do tego tektura falista. Byliny zabezpieczamy przez ściółkowanie gleby korą, liśćmi, trocinami lub gałązkami iglastymi. Wystarczy ok. 10 cm warstwa. Jeśli mrozy są długotrwałe osłona powinna mieć grubość 20-30 cm. Zapobiega to wahaniom temperatury w glebie i utrzymuje jej wilgotność. Aby trawy ozdobne dobrze przezimowały wiążemy ich suche liście i kwiatostany i okrywamy, szczególnie w miejscach, gdzie zimą wieją wiatry.
    3. Przekopujemy ziemię i dostarczamy rośliną nawozu. Ten zabieg napowietrza glebę. Jesień to dobry czas na nawożenie potasem i fosforem. Najbardziej uniwersalnym nawozem do stosowania jesienią jest kompost.
    4. Koniecznie po raz ostatni usuwamy zbędne chwast, tym samym opóźnimy ich pojawianie się wiosną.
    5. Sukcesywnie usuwamy opadające liście, szczególnie z trawnika. Zalegająca gruba warstwa listowia tworzy nieprzepuszczalną pokrywę pod którą może dojść do wypadania i zanikania murawy. Liście usuwamy delikatnie, by nie uszkodzić darni i sąsiadujących roślin oraz nadmiernie nie wygrabić ściólki.
    6. Robimy ostatnie koszenie trawnika.
    7. W zależności od indywidualnych potrzeb poszczególnych gatunków przeprowadzamy cięcia krzewów. To odmładza roślinę, pobudza kwitnienie, kształtuje ładny pokrój. Na pewno usuwamy z drzew i krzewów wszystkie suche gałęzie.
    8.Jeśli mamy w naszym ogrodzie drzewa owocowe, zbieramy wszystkie tzw. spady. Pozostawione owoce stają się źródłem rozwoju szkodników i bakterii.
    9. Jeśli jesień była sucha obficie podlewamy działkę zanim przyjdą pierwsze przymrozki.
    10. Po jesiennych porządkach zbieramy sporo różnorodnych odpadów (gałezie, liście, susz). Warto wszystko rozdrobnić i przerobić na kompost, który spożytkujemy do nawożenia.
    11. Wysiewamy rośliny jednoroczne. Jesienny wysiew powoduje wcześniejsze rozkwitanie w następnym sezonie.
    12. Przesadzamy na miejsca docelowe rośliny dwuletnie i byliny, aby miały szanse na dobre ukorzenienie przed zimą.

    Jesienne liście

    Zabezpieczenie roślin wieloletnich na balkonach i tarasach


    Oprócz roślin sezonowych często na naszych balkonach i tarasach uprawiamy wieloletnie byliny, pnącza, krzewy a nawet drzewa. Aby odpowiednio przezimowały musimy dobrze jej zabezpieczyć. Rośliny w pojemnikach są narażone na zmarznięcie bardziej niż te, które rosną w gruncie, ponieważ bryła ziemi w donicach jest niewielka i łatwo przemarza i wysycha. Przede wszystkim osłaniamy (izolujemy) pojemniki, w ten sposób zabezpieczamy bryłę korzeniową rośliny. Najlepiej wstawić donice do nowego pudełka, na dnie którego szykujemy warstwę ocieplenia ze styropianu, słomy, włókniny czy drewna. Istotne by pojemnik nie stał bezpośrednio na zimnej posadzce. Przestrzeń między bokami pojemnika a ściankami pudła wypełniamy również styropianem, słomą, tekturą a nawet starymi zgniecionymi gazetami. Ziemię na wierzchu dobrze jest wyłożyć korą, trocinami lub gałązkami igliwia. Naziemne pędy owijamy włókniną, matą słomianą lub tekturą falistą, nie należy używać w tym celu folii. Zabezpieczone rośliny w miarę możliwości ustawiamy w zacisznym miejscu wolnym od mroźnych wiatrów. Pamiętajmy aby podłoże w donicach nigdy całkowicie nie wysychało. Jeśli temperatura na zewnątrz jest powyżej 0 stopni C, od czasu do czasu podlewamy wszystkie rośliny w pojemnikach.

    Nie tylko rośliny - zabezpieczamy meble tarasowe


    Aby meble tarasowe i balkonowe długo cieszyły nas nienagannym wygladem i funkcjonowaniem wymagają również odpowiedniego zabezpieczenia przed nadejściem zimy. Choć wiekszośc z nich jest odpornych na deszcz i mróz, warto je osłonić np. odpowiednim pokrowcem.
    Meble drewniane czyścimy stosując preparaty przeznaczone do drewna, dokręcamy poluzowane śruby i starannie osłaniamy przed opadami. Nie używamy w tym celu folii, gdyż drewno może być zaatakowane przez pleśń i grzyby. Raz na jakiś czas możemy dodatkowo użyć impregnatów technicznych, które chronią meble drewniane przed niszczeniem.
    Mebli z rattanu i innych plecionek, które zabezpieczane są bejcami i lakierami nie czyścimy preparatami chemicznymi. które mogą powodować odbarwienia. Najlepiej jest użyć odkurzacza, który poradzi sobie z zanieczyszczeniami w szczelinach, a potem przetrzeć mebel wilgotną szmatką. Najlepiej przechowywać meble w suchym, wentylowanym pomieszczeniu (piwnica, garaż).
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Jesienne prace w ogrodzie

    Komentarze
    Dzięki za taką ściągawkę. Nie wiedziałam, że w tym okresie można wysadzać rośliny jednoroczne, dobrze wiedzieć.
    2018-09-28 16:03:02
    Patrycja

    Artykuł bardzo na czasie. Dobrze, że na niego trafiłem. To już ostatni dzwonek, żeby wyrobić się przed zimą.
    2018-09-28 16:03:02
    Zajec66


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush